Evlilikte aldatma

26 Mart 2017 Pazar

Araştırmalara göre, evlilik içi şiddetten sonra evliliğe en çok zarar veren olgunun evlilik dışı ilişki olduğu gözlenmektedir. Evlilik dışı ilişkinin açığa çıkmasından sonra yoğun duygular ve krizler yaşanır. Bu durumu öğrenen kişi, kendini çok değersiz, enayi yerine koyulmuş, kullanılmış hisseder. Eşine karşı ve diğer kişiye karşı çok yoğun boş yere suçlar; “Neyim eksikti ki? Acaba eşimi mutlu edemedim mi?” diye kendini sorgular. Bazen de eşine olan bu büyük kızgınlığını bastırır ve hiçbir şey olmamış gibi davranır. Bu da kişide depresyona neden olur.

Evlilik dışı ilişkiyi kadın yaşadığında boşanma olasılığı daha yüksek olmaktadır. Çalışmalara göre; evlilik dışı ilişki nedeniyle boşanan eşlerden çok azı eşini aldattığı kişiyle evlenmektedir. Birçok kişi evliliklerini düzeltme yoluna gitmektedir. Bu noktada olumsuz duygu patlamaları yaşanır. Eşlerden biri veya her ikisi de evliliği sürdürme konusunda ikilemde kalır. Evliliğin süresi kısaysa evlilik dışı ilişkiye tolerans çok düşük olmakla birlikte evliliğin süresi uzunsa aldatmaya karşı toleransın da daha yüksek olduğu görmekteyiz bir öfke duyar, adeta güvenlik duygusu sarsıntıya uğrar. Eşine aldatmayla ilgili birçok ayrıntılı sorular sorar, her detayı öğrenmek ister. Aldatılan eş çoğu zaman kendisini suçlar.

 Evlilik dışı ilişkiler sorunlu evliliklerde yaşandığı gibi mutlu evliliklerde de görülebilir. İlişki yaşayan eş evlilikten yeterince tatmin olmadığını söylese de bazen kendisinin de tatmin edici bir eş olmadığı görülür. Evlilik dışı ilişkinin nedenleri arasında özgüven eksikliği, evlilikteki sorunlar ya da sadakatsizliğin hoş görüldüğü bir ortam gelir. Evlilik dışı ilişkiye açık olma, evlilikteki sorunlarla (sorunlardan kaçınma –yakınlıktan kaçınma) veya yaşamın dönemsel değişiklikleri (anne babalığa geçiş, çocuklar evden ayrıldıktan sonra yaşanan “boş yuva” dönemi, eşlerden birinin hastalığa yakalanması gibi) ile ilgili olabilir. Bazı kişiler, evlilik dışı ilişkiye çoğu zaman farkında olmadan mutsuz bir evlilikten kurtulmak için girerler.

Evli kişiler, genelde evliliğini riske sokmayacak, kendisinden çok şey beklemeyecek birini arar. Erkek veya kadında, bir yandan kendisini ve geleceğini garantiye alan evliliğini koruma, bir yandan da şu anı mutlu yaşama isteği ağır basar. Aslında yapılması gereken, mutluluğu dışarıda aramak ve sonu olmayan anlık zevkler yerine, evliliğini iyileştirmektir.

Aldatma sonrasında aldatılan eşte travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, anksiyete atakları görülebilir. Şüphesiz bu süreçte aldatılan eşin güçlü bir kişiliğinin olması, manevi yönden güçlü olması, onu destekleyen rahatlatacak arkadaş yakın çevresinin (kaynaklarının) olması kişiyi yaşadığı bu zor süreçten daha az yara alarak çıkmasına neden olacaktır. Kişi aldatıldığını öğrenince şok yaşar, travmaya uğrar. Saplantılı şekilde tekrarlanan düşünceler, aşırı tetikte olma, aşırı uyarılma, rahatsız edici imgeler kişinin en temel varsayımlarının sarsılmasına ve masumiyetin kaybolmasına verdiği sık rastlanan tepkilerdendir.

Çift terapisine evlilik dışı ilişki bittikten sonra başlanır. Evliliği bitirme konusunda kararsızlıklar olduğunda ve aldatılan eşle ilgili EMDR yapılacaksa bu gibi durumlarda bireysel terapi çerçevesinde çalışılır. İlişki bittikten sonra eşin ilişkiye girdiği kişiyle ilişkisinin kesildiğinden aldatılan eşin emin olması gerekir. Eş karşı tarafa güvenlik sağlayıcı davranışları (cep telefonunu ortaya koyma, telefon geldiğinde en kısa zamanda dönme, telefonu uzun süre kapalı halde bulundurmama …gibi) uygulamalıdır. Terapi sürecinde eşler yapıcı iletişim kalıplarını benimserler. Duyguların doğrudan dışavurumuna ve empatik dinlemeye yönelik iletişim becerileri kazanırlar.

Değerli okuyucular, aldatan kişi, bu durumu çözmek ve ilişkiyi toparlamak istiyorsa öncelikle “evet aldattım, bütün kusur bende” demelidir.

Siz mükemmel bir eş olsanız bile, eşinizin sizi aldatması onun sorunu ve özelliğidir. Her aldatma bütünüyle evlilik sorunu göstergesi değildir.

Aldatma olayı, bir ilişki için artçı deprem olarak görülüp, ilişkiyi tekrar dizayn etmek için aynı zamanda olumlu bir fırsata dönüştürülebilir. Aldatma sayesinde ilişkideki sorunlar, konuşulamayanlar, biriktirilenler ortaya çıkar ve çözümü için adımlar atılabilir.

Aldatılan kişi, ne kadar merak ederse o kadar derine girer, bir noktadan sonra her şeyi detayına kadar öğrenmekten vazgeçmeli, bildiği kadarıyla kabul etmelidir. Evliliğinizde huzurlu ve birbirinize karşı dürüst, samimi davranmanız duasıyla Allah’a emanet olunuz.

PSİKOTERAPİST KIVANÇ TIĞLI BULUT

DNŞ. TEL: 0212 503 79 95-0 506 401 79 91

 

YORUM YAZ