THY- Noukşot

YPG’ye de, PYD’ye de ihtiyaç yok!

15 Mayıs 2017 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi temaslar için gittiği Çin’in başkenti Pekin’de aralarında Genel Yayın Yönetmenimiz Kadir Demirel’inde olduğu gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. 

BAŞIMIZIN ÇARESİNE BAKARIZ

Amerika ile ilişkilerde tarihi bir süreçten geçiyoruz. Sizden önce Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ön temaslar yaptı, Trump’la da görüşüldü. Nasıl bir izlenim aldınız? Size nasıl bilgiler verdiler?

Ön heyet Trump ile görüşmedi, belki bir fotoğraf karesidir. Onlar Trump’ın altında diyebileceğimiz kişilerle temas ettiler. Bir ön bilgilendirme yaptılar. Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ’ın ABD Adalet Bakanı ile yaptığı görüşme. Malum şahsa ait bir bilgilendirmedir. Diğerleriyle yapılanların hepsi Suriye ağırlıklı olarak oraya yönelik görüşmelerdir. PYD YPG bunlarla ilgili olarak Amerika’nın duruşuyla bizim duruşumuzu netleştirecek yapılsın ki işimiz kolay olsun diye yapılan adımlardır. Birçok belgeler sundular. Şimdi de nihai görüşmeyi biz yapacağız. Ondan sonra da nihai kararımızı vereceğiz. Eğer stratejik müttefiksek ittifak içinde karar almamız lazım. İttifaka gölge düşecekse başımızın çaresine bakmamız lazım. Biz bu ittifakı Türkiye’nin aleyhine olacak yaklaşımlara boğduramayız. Bunu özellikle ifade etmem lazım.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İŞ BİRLİĞİ YAPILAMAZ

ABD’nin PYD’ye verdiği destek konusunda bir tartışma var. Amerika’da özellikle düşünce kuruluşlarında bu konu şu şekilde gerekçelendiriliyor. Önceleri ABD Türkiye’den DEAŞ’la mücadelede yardım istedi fakat Türkiye önce direndi. ABD de (Obama yönetimi) o sırada PYD’ye yatırım yaptı. Bu fikir olarak oturmuş durumda. Şimdi bunu kullanmak istiyorlar. Türkiye’nin DEAŞ’la mücadelede yavaş mı kaldı?

Amerika DEAŞ tehlikesini, ABD fark etmeden önce, Türkiye bunu fark etmiş ve ona karşı tavrını en sert şekilde ortaya koymuştur. Eğer biz bu tavrı ortaya koymamış olsaydık DEAŞ bu bocalamanın içine girmezdi. Türkiye’nin DEAŞ’a karşı bizim Türkiye’de mücadele vermediğimizi söylemek Türkiye’ye ihanettir. Ben de diyorum ki ne burada YPG’ye ne PYD’ye ihtiyaç yok. Bunlar terör örgütüdür. DEAŞ ile mücadele için YPG ile işbirliğini şart telakki etmek, aslında koalisyonun ve ABD’nin itibarını yok etmektir. Bu mücadeleyi bizler, NATO’da birlikte olduğumuz güçlerle bu bölgedeki diğer ülkelerle Suudi Arabistan başta olmak üzere Katar, Lübnan, Ürdün hep beraber pekala yapabiliriz. Bu terör örgütüne ihitiyacımız yok. Biz bunu, Cerabslus, Dabık, Rai, El Bab’da ispat ettik... Şimdi diyoruz ki Mümbiç’te ve Rakka’da ispat ederiz. Biz taraftan da Özgür Suriye Ordusu eğitimini veriyoruz. Biz bu sayıyı daha da artırmak suretiyyle SGD’ye SDF’ye ihtiyaç yok.

DEAŞ’IN İSLAM İLE BİR ALAKASI YOK

Bu süreçte çok sayıda asker ve sivil asker şehitlerimiz var.

Doğrudur. Bu da bizim mücadele ettiğimizin göstergesidir. DEAŞ’n İslamla yakından uzaktan ilgisi olmadığını defaatle söylemişim. Bunlar İslam için bir kara lekedir. Bir gölgedir. Defaetle söylemiş birisiyim. Bugün de böylüyorum, yarın da söylerim. İslam’da böyle bir örgütlenme olamaz. Böyle bir yaklaşım olamaz. Onun için bunun İslamla yakından uzaktan ilgileri yok.

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Çevredeki bazı ülkelerle birlikte, Suudi Arabsitan, Katar gibi ülkeler de biz bu mücadeleyi veririz dediniz. Bu ziyarette bu ülkelere dair bir teklif sunacak mısınız?

Bunları her zaman konuştuk yine konuşabiliriz. Katar, Suudi Arabistan bundan çekinen ülkeler değil. Her zaman bu tür dayanışmayı gösterecek ülkelerdir. Yaptığımız ikili görüşmelerde bu bilgileri kendilerinden aldığımız için söylüyoruz.

DAHA FAZLA UZATMAYA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

Trump ile görüşme nokta mesafesinde olacak dediniz. Şimdiye kadarki görüşme turlarında belirleyici görüşme mi olacak dediniz?

Bu iş çok uzadı. Artık daha fazla uzatmayı tahammülümüz yok. Niye yok, bakın 3 milyon insan Türkiye’de. Eğitimden sağlığına herşeyi A’den Z’ye bize ait. Nitekim şu anda vatandaşlığa alma konusunu gündeme getiriyoruz. Eğer işe gelme noktasında vasıflara haizse sen onu işe alırsın kaçak mı çalıştırırsın adam doktor adam mimar. Açalım önünü adam çalışsın. Kaçak olarak çalıştıramazsınız. Biz kayıt altına alalım istiyoruz. Bir ara Kanada Başbakanı “Vasıflı insanlar varsa ben 25 bin kadar alırım” dedi. Bunun için biz de bu tür insanları Türkiye olarak alırız. Bunun için kalkıp icazet alacak değiliz. Bizim için insani, İslami ve vicdani görevimizdir.

Çin ile suçluların iadesi konusuna anlaşma imzalandı. Spesifiki bir iade söz konusu olacak mı? Özellikle aranan bazı FETÖ’cüler varmı? Onların istediği var mı?

Spesifik demeyelim de içeriğinde ifade ettikleriniz de söz konusu. Gerek BM mülteciler yüksek komiserliği kapsamında olanlar var. AB kapsamında olanlar var. Bunun dışında kalanlar ilk etaptadır. Onun dışında olanlar bir iadeye müsaitse olur. Bunun dışında yasal olarak verilmesi olanlar varsa verilebilir

FETÖ’CÜLERİN İADE MESELESİ

Yunan Başbakan Çipras’la görüştünüz. FETÖ’cüler konusunda net tavır var mı?

Net tavır yargı, Yargı bağımsızdır... verilen cevap bu. Maalseef 15 – 20 gün içinde teslim ederiz dediler ama buna rağmen olmadı.

Üzerinden birkaç gün geçti. Atatürk’le ilgili bir tartışma oldu. Afet İnan ile ilişkisi, yakışıksız, annesiyle ilgili sözler söylendi. Toplumda tepki oldu, yargı süreci başladı. Nasıl değerlendiriyorsunuz.

Olay çok çirkin. Şüphesiz ki annelerin eşlerin bu işe karıştırılması son derece çirkin. Olay yargı sürecine girdiği için olayı kendimi yargı yerine koymak suretiyle değerlendirmem doğru olmaz. Zaten önce gözaltı, sonra tutuklama işlemleri oldu. Nereye kadar uzar bunu yargıda göreceğiz.

YERLİ PARA KUR BASKISINDAN KURTARIR

Uluslararası ticarette özellikle bazı ülkelerle yerli paranın kullanılması konusunda çağrınız olmuştu. Çin ile Türkiye arasında para takası gerçekleşmişti. Bu yönde ilerleme var mı nasıl görüyorsunuz süreci?

Doğrusu bunu gerçekleştirirsek bir defa kur baskısından paralarımızı kurtarmış oluruz. Onun için de bizzat ekonomi bakanlarımız başta olmak üzere bunun yanında 3. nükleer enerji olayı gerçekleşirse veyahut da kredi olayı gerçekleşirse bu konularda alışverişlerde yerli parayı kullanmak, bir tarafta Çin parası Yuan diğer tarafta TL bize güç ciddi katacaktır. Rakamlar ufak değil. Ciddi rakamlar var.

KUTU KUTU KUTU

DEVLET PROTOKOLÜYLE KARŞILANAN TEK LİDER ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pekin’deki zirvenin açılışında konuşan 3 dünya liderinden biri oldu. Diğer konuşmacılar, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pekin’de devlet protokolüyle karşılanan tek dünya lideri oldu.

KUTU KUTU KUTU

ÇİN İLE İLİŞKİLERDE TARİHİ DÖNEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin ile ilişkilerde yeni bir döneme girildiğini belirterek, “Türkiye ile Çin arasındaki özellikle ekonomik ilişkiler alanında yeni bir sayfa açıyoruz. Bu gelişte de 3 anlaşmayı imzaladık. Fakat asıl anlaşmamız şu anda projeyi kapsayan detay projeler ki bunlar altyapıya yönelik projeler. Kars – Edirne başta olmak üzere birçok demiryolu ağı bunun içinde var. Burada onların da ısrar ettiği en önemli proje Ankara – İstanbul arasında 350 km hızla tren projesini özellikle yapmakta çok ısrarlılar. Bunun için de Ulaştırma Haberleşme Bakanlığımız muhataplarıyla görüşmelerine devam ediyorlar. Hedefimiz 13 detay projeyi birlikte yapabilmek” dedi.

ÇEŞİTLİ ANLAŞMALAR GÜNDEMDE

Çin ile bir yılda dördüncü kez bir araya geldiklerini kaydeden Erdoğan, “Bir yılda dördüncü kez bir araya geldik. Ticaret ve karşılıklı yatırımların artırılması konusunda görüşmelerimiz oldu. 3. nükleer santral müzakerelerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız Çin’le götürüyor bakanlığımız. Bir de Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin artması konusunda çalışmalar var. FETÖ’ye karşı tedbirler, zaten buraya pek yeterince giremediler ya da herhalde tutunamadılar. Belki de aradıkları zemini bulamadılar” şeklinde konuştu.

BİRÇOK LİDERLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras, Pakistan Başbakanı Şerif, Macaristan Başkananı Orban, BM Genel Sekreteri Gutteres, Sırbistan Başbakanı Vucic (31 mayıs’tan sonra cumhurbaşkanı oluyor), Özbekistan cumhurbaşkanı ile Mirzayabev, Polonya Başbakanı Szydto ile de görüşmeler yaptı.

YORUM YAZ