SURİYE VE IRAK’TAARAZİDE OLACAĞIZ

18 Mayıs 2017 Perşembe

 

ABD Başkanı Trump ile gerçekleştirdiği kritik görüşmenin perde arakasını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye konusunda kapımızı mutlaka çalacaklar. Bölgede Türkiye arazide mutlaka olacak, Suriye’de de Irak’ta da. Karar mercii olarak da Türkiye işin dışında tutulamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki temaslarını tamamlayıp yurda dönmeden önce, Washington’daki büyükelçilik binasında, Donald Trump ile yaptıkları yaklaşık 2 saat 45 dakikalık görüşmeyi değerlendirdi. Erdoğan, görüşmede gündeme gelen YPG-PYD, DAEŞ ile mücadele, Mümbiç ve Rakka’nın geleceği, sınır güvenliği ve FETÖ lideri elebaşısı Fetullah Gülen’in iadesi gibi konulara açıklık getirdi. İşte Erdoğan’ın açıklamaları ve gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar...

BİR TAKIM MEDYA ÇARPITMA PEŞİNDE

“Sayın Başkan Trump ile ikili görüşmemizi müteabiken basın açıklaması yaptık. Sonra da heyetler arası görüşmeye geçtik. Toplam olarak 2 saat 45 dakika sürdü. Ama maalesef bazı medya organlarının ‘görüşme kısa sürdü’ gibi nahoş bir yaklaşım peşinde olduklarını da gördük. Sonra, gerçeğin çarpıtılması karşısında tavır göstermemize de kızıyorlar. ‘Sen dürüst ol canımı ye’ ama sen dürüst olmazsan kusura bakma. O zaman tavrı her zaman görürsün. Bizler Çatladı Kapı mahallesinin muhtarı değiliz. Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanıyız, ülkemizi temsilen burada bulunuyoruz. Görüşmelerde bölgedeki gelişmeler dahil olmak üzere tüm konuları ele aldık. İki ülke münasebetlerini masaya yatırdık. Gerek PKK YPG gerek FETÖ tüm bu meseleleri ele aldık.

ANGAJMAN KURALLARINI UYGULARIZ

Görüşmemizde özellikle sayın Trump’ın ‘Geleceğe yönelik sizlerle iyi işler yapacağız. Bu konuda kararlılığımız var’ biçimindeki ifadesini önemsiyorum. Suriye’deki, Irak’taki konulara gelince; ABD, Rakka konusunda kararını vermiş durumda. Bizim de kendilerine söylediğimiz şey şu: Mevcut durumda, böyle bir yaklaşımı benimseyemeyiz, kesinlikle sizlerle beraber olamayız. Rakka’da terör örgütüyle işbirliğinizi sağlıklı bulmuyoruz. Kendilerine şunu da açıkça ifade ettik: ‘YPG ve PYD’den Türkiye’ye olabilecek herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız.’ 

KORİDORDA TEHDİDE İZİN VERMEYİZ

Nitekim biz Rai’de zaten bunları yaptık, Cerablus’ta bunu yaptık, El Bab’da bunu yaptık. Türkiye ne yapabileceğini ortaya koydu. ‘Bırakın terör örgütlerini, gelin terörle mücadeleyi beraber yapalım’ dedik. Maalesef buna yanaşmadılar. Münbiç’i boşalttık dediler ama böyle bir şey olmadı. Nitekim hâlâ oradalar. Mümbiç’te, Rakka’da da DEAŞ’ı bitirdiğiniz zaman oralara kim yerleşecek? Oraların yerli halkı kim? Araplar. Peki oraları siz Kürtlerle mi dolduracak mısınız? O zaman Araplarla Kürtleri vuruşturacaksınız demektir. Temenni ederim ki gerek Münbiç gerek Rakka’da terörle mücadele isabetli bir adımla bitsin, tamamlansın. Türkiye olarak biz de kendi sorumluluk alanımızda terörle mücadele için gerekenleri yapacağız. Terör örgütlerine içeride de dışarıda da nefes aldırmayacağız. Bir kuşak oluşturulmasına müsade etmeyeceğiz. Kararlılığımızı sürdüreceğiz. Ayrıca ekonomik konuları, FETÖ ile ilgili süreci konuştuk. Temenni ederim ki, bundan sonraki süreçte gerek arkadaşlarımızla gerekse güvenli hattan bizzat kendisiyle konuşma suretiyle temasta olmak konusunda mutabık kaldık.”

SÖZÜNÜ TUTMAZSA, GEREĞİNİ YAPARIZ

YPG ile Amerika’nın ortak adımları sürdürecek olması, Türkiye bu tutuma başından beri karşı. YPG ile ilgili Amerikan tarafı size bir güvence verdi mi?

Güvence verme hususu baştan beri dile getirdikleri bir şey. Önemli olan, fiiliyatta neler olacağına bakmamızdır. Afganistan’da ve Irak’ta yaşanan olumsuzları gördük. Benzer olumsuzların tekrarlanmasını arzu etmeyiz.

Daha önce müttefikliğin gereği yerine getirilmezse kendi göbeğimizi kesmek durumunda kalabileceğimize işaret etmiştiniz.

Bizim tavrımız net: O koridorda ülkemize yönelik bir tehdit olursa buna müsade edemeyiz.  

Söyledikleriniz bir ihtiyat payı içeriyor. Yaptıklarıyla söyledikleri birbirini tutmazsa nasıl hareket edeceğiz?

Yine aynı şeyi söyleyeceğim. Sözler yerine getirilmezse o anda başımızın çaresine bakarız. Yetkili birimlerimizle konuşup gerekli adımı atarız. Ama bunların neler olacağını şimdiden söylemek doğru olmaz.

Putin, ‘Kürtlerle çalışmayı sürdüreceğiz. Ancak silah vermeyi düşünmüyoruz. Türkiye’nin endişelenmesini gerektirecek bir durum yok’ dedi. Tam da siz Trump’la görüşmeye başlamadan söyledi bunu...

Mesele Kürtlerle çalışıp çalışmamak değil. Önemli olan terör örgütüyle ilişki içerisinde olunmamasıdır. Muhataplarımıza “Bunlara silah veriyorsunuz. Elimizde belgeler var. Füzelerin fotoları var” diyoruz. Kabul etmiyorlar. Biz de bunları önlerine koymaya devam edeceğiz.

TÜRKİYE, BÖLGEDE ARAZİDE OLACAK

Trump ile tam mutabakat halinde olduğunuz konular neler?

İkili ilişkileri daha ileri bir noktaya taşıma, ekonomik ilişkileri güçlendirme konularında kararlıyız. Ben Suriye konusunda kapımızı çalacaklarına da inanıyorum. Şu an Rakka’yı kuşatmışlar. Neler olacağını göreceğiz. Ama bölgede Türkiye arazide mutlaka olacak. Suriye’de de, Irak’ta da olacak. Karar mercii olarak da Türkiye işin dışında tutulamaz. Zaten önümüzde NATO zirvesi var. Burada da terör önemli bir gündem maddesi. Bu konular orada da gündeme gelecek.

Trump FETÖ’CÜ PAPAZI SORDU

Trump ile görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ konusunun da gündeme geldiğini anlattı... 

FETÖ meselesinde ABD’de bir tavır değişikliği gördünüz mü? 15 Temmuz ilişkisi konusunda ikna olmuş gözüküyor mu?

Trump’ın daha farklı bir havası var. Obama’dan farklı görünüyor. Belli ki onun da zihninde bazı soru işaretleri oluşmuş durumda. Görüşmemizde onlar da İzmir’de tutuklu bulunan Amerikalı Protestan din adamı Andrew Brunson’u gündeme getirdiler. Kendilerine bu kişinin FETÖ yapılanmasıyla iltisaklı olmasından dolayı yargılanmakta olduğunu belirttik. İlgili bakanlıkların tüm bu konularla ilgili olarak karşılıklı çalışmaları hususunda mutabık kaldık. FETÖ meselesinde Amerikan yönetiminden FBI’ın özel bir soruşturma komitesi oluşturmasını, çalışma grubu kurmasını talep ettik.

Peki onlar bu öneriye nasıl baktılar?

Kayıtlara aldılar.

ZARRAB’IN DURUMU

Tutuklu Rıza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla gündeme geldi mi?

İkili görüşmede bunları da konuştuk. Yasal sürece işaret ediyorlar. Dışişleri ve Adalet Bakanlarımız konuyu takip edecekler.

 

 

 • ahmet öztürkahmet öztürk8 ay önce
  Ben bu görüşmenin getirisi olacağını sanmıyorum,biz havanda su dövüyoruz,suriyedede ıraktada sahada olacağız diyorlarda,ben buna asla inanmıyorum,zaman kazanmaya çalışıyorlar ypg yi daha güçlü hale getirmeyi planlıyor abd,rakka olayı aldatmaca ve ypg yi silahlandırmak ve güçlendirmek için zaman kazanma taktiği,türkiye abd yi inandığı sürece kaybetmeye mahkumdur,reis birde diyorki rakka için kapımızı çalacaklar,işte oyalandığımızın gerçeği,bizi bunlarlarla oyalayıp ypg yi güçlü kılmak silahlandırmak ve bölgede güçlü bir terör örgütü oluşturmak,uyu reis uyu atı alan Üsküdar'ı geçecek
 • Levent 15Levent 158 ay önce
  Az önce yayınlanan yorumum "Abdo" tasma (pardon - takma) ismini kullanan , bir şekilde yazı yazmayı öğrenmiş "mahluk" a yöneliktir! Bu ülkenin Cumhurbaşkanı hakkında nasıl konuşulması gerektiğini bilmeyen hadsizlere "had" bildirmek amacıyla yazılmıştır.
 • NedimNedim8 ay önce
  Dünya lideri Byük usdaHaydi FETÖyüde ucaga bindir getir.Getiremez diyevarmı
 • Levent 15Levent 158 ay önce
  Terbiyeli ol ! Diyeceğim ama bunun için asgari bir zekanın sahibi olman lazım.O da yetmez "ahlaki " bir değere sahip olman gerek..Onun da olmazsa olmazı " akıl" da bulunmalı insanda. . İnsan dedim de " terbiye " sadece "insanda" bulunur! Hay Allah,ben de karşımda "insan" var sanıp,ona neler anlatıyorum ki...Hoşt!
 • Abdülcabbar el MürtezaAbdülcabbar el Mürteza8 ay önce
  Kultigin, topu bize yutturdular. Sen nasıl çıkaracağımızı düşün.
 • sezginsezgin8 ay önce
  12 adayı Yunanistan dan alınsın yazmiyorsunuz çünkü yunanistan dan koruyorsunuz sadece günümüz Irakta ve suryede ki topraklarda çünkü orada güçlü kimse yok.sirasi gelirse bir turk cihana bedeldir diyoruz.
 • abdoabdo8 ay önce
  boşuna gittin masraf yaptın abd lerede. sayın erdoğanın sözleri turump için itin ..misali oldu. değişen bir şey yok. fatöşte onlarda pkk-pyd-ypg ile beraberler. sayın erdoğanın sözlerini hiç kaale almadılar. aynı itin osuruğu misali dinlediler.
 • Hy-hyHy-hy8 ay önce
  Siz hala Amerikanın yalanlarına ,masallarına inanmaya devam edin.İsrailin planları tıkır tıkır işliyor.Adamlar 1898 basel kongresinde ilk 50 yılda yahudi devletini(1948 israil kuruldu)150 yılda ise arz-ı mevudu kuracaklarını planladılar sanırım 2048'den önce bunu gerçekleştirecekler.Bizimkiler uyusun,perde arkasındaki İngilizleri görmesin sadece tetikçi Amerika sanmaya devam etsin.İsrail parayı basar,İngiltere planlar,Amerika yapar.İngiltere yoksa kimse bir bok yapamaz;çünkü İngilizler bir şekilde bu oyunları bozar.
 • KultiginKultigin8 ay önce
  Turkiye ,gerken ve soylenmesi icabedenleri yerine getirmis oldu. Top karsi tarafta artik. Mevla gorelim neyler,neylerse guzel eyler.