THY- Euroleague

Erdoğan Trump ile, fetö ve PYD’yi konuşacak

16 Mayıs 2017 Salı

Çin’de, Batılı ülkelerin ikiyüzlülüğüne inat dünyanın önde gelen 29 ülkenin liderlerinin katılımıyla verimli zirvelere katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayağının tozuyla ABD’ye geçti. Erdoğan, Trump ile terör konusunda kritik bir görüşme gerçekleştirecek.

Pekin’deki temaslarını tamamlayann Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye geçti. Çin ziyaretinin son gününde, Kuşak ve Yol Forumu Liderler Oturumu’nun birinci ayağına katılan Erdoğan yaptığı kısa konuşmada, işbirliği, güvenlik ve terörle mücadelenin önemine vurgu yaptı. Daha sonra liderler grup fotoğrafı çektirdi ve ardından çalışma yemeğine geçildi.

Yuvarlak Masa Liderler Toplantısında konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkelerin tek başına baş edemediği sorunların birlik içinde çözülebileceğini vurguladı.

ÜLKELER ARASI İŞBİRLİĞİ ŞART

Şi, Pekin’de bulunan Yançi Gölü’ndeki forumun ikinci gününde 29 ülkenin liderine hitaben yaptığı konuşmada, uluslararası alanda ekonomi, refah, hoşgörü, açık ticaretin artırılması gibi konuların Kuşak ve Yol’un temel hedefleri arasında olduğunu ve bu konularda ülkeler arasında işbirliğinin artacağını belirtti.

Ülkelerin terör ve çatışma gibi sorunları tek başına çözmekte zorlandığını kaydeden Şi, bu sorunların çözümünde yaşanan başarısızlığın dünya ekonomisini kötü şekilde etkilediğini söyledi.

Şi, Kuşak ve Yol çerçevesinde ortak hareket ederek söz konusu problemlerin çözümünde daha fazla gelişme ve başarı sağlanacağını ve bu şekilde barış, huzur ve ortak kalkınmanın artacağını ifade etti.

“Kuşak ve Yol kimseyi dışlamıyor”

Çin Devlet Başkanı Şi, tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasını hedefleyen Kuşak ve Yol inisiyatifinin herhangi bir tarafı dışlamadığını ya da hedef almadığını da belirtti.

“Kazan kazan” ilkesi çerçevesinde hareket eden projenin kapsayıcı özelliğiyle tüm dünyaya ait olduğunu dile getiren Çinli lider Şi, projenin, iştirak eden ülkeler ile ASEAN, Afrika Birliği, Avrasya Ekonomi Birliği, Avrupa Birliği gibi küresel birlikler arasındaki işbirliğini artıracağını söyledi. Şi, projenin bu sayede Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne de katkı sağlayacağına işaret etti. 

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ev sahipliğinde düzenlenen Kuşak ve Yol Forumu, 130 ülke ve 70 uluslararası kuruluştan bin 500 delegeyi bir araya getirdi. 4 bin 500’den fazla gazetecinin takip ettiği zirve Başkan Şi Cinping’in kapanış açıklaması ile sona erdi.

ERDOĞAN ABD’DE NOKTAYI KOYACAK

Çin temasları sonrası ziyaretlerinin ikinci ayağı olan ABD’ye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ABD Devlet Başkanı Trump ile kritik bir görüşme yapacak. 

Görüşmede, ABD’nin terör örgütü YPG’ye vermeyi kararlaştırdığı ağır silahlar konusu ile FETÖ terör örgütü elebaşısı Fetullah Gülen’in iadesi başta olmak üzere iki ülke arasındaki sorunların masaya yatırılması bekleniyor. Erdoğan Çin’e hareketinden önce yaptığı açıklamada, “Sayın Trump ile görüşmem, virgül değil, nokta mesabesinde olacak” demişti.

 

YORUM YAZ