THY- Banjul

Erdoğan: Biz endişe duyacağımıza onlar korkuyla yaşasın

01 Mayıs 2017 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve iş adamlarından oluşan heyetle birlikte Hindistan’a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hindistan seyahatinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevapladı. Sınır ötesi operasyonların tüm hızıyla devam edeceğini belirten Erdoğan, “Terör örgütlerine tarih vererek, haber vererek gidecek değiliz ama bilecekler ki, Türk Silahlı Kuvvetleri her an buralara gelebilir. Biz endişeyle yaşamaktansa, onlar korkuyla yaşasınlar” dedi.

KORKUYLA YAŞAYACAKLAR!

Hindistan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Sınır ötesi operasyonların devam edeceğinin işaretini veren Erdoğan, “Karaçok’ta ne olduysa, Sincar’da ne olduysa artık bunlara devam etmek durumunda kalacağız. Dün de söylediğim gibi, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ derken bunu kastediyorum. Bütün oralardaki terör örgütlerine tarih vererek, haber vererek gidecek değiliz ama bilecekler ki, Türk Silahlı Kuvvetleri her an buralara gelebilir. Biz endişeyle yaşamaktansa, onlar korkuyla yaşasınlar” şeklinde konuştu. ABD askerlerinin YPG’li teröristlerin cenazesine katılmasına da sert tepki gösteren Erdoğan, “YPG gibi bir terör örgütünün paçavralarının olduğu konvoy içinde, Amerika’nın bayraklarının olması,  dalgalanması bizleri ciddi manada üzmüştür. Bunları da tabii 16’sında yapacağımız ziyarette Sayın Başkan’a, buyurun diyeceğiz, göstereceğiz. Madem ki biz,  uluslararası teröre ortak olarak karşıyız, bu durum nedir diye, kendilerine bunları göstereceğiz” dedi. 

KABİNE REVİZYONU HÜKÜMETİN İŞİ

Kabine revizyonu ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kabine değişikliği teklifi Cumhurbaşkanının değildir. Kabine değişikliği teklifi hükümetindir. Dolasıyla hükümetin tasarruf alanına ben tabii ki Cumhurbaşkanı olarak giremem. Şu anda gündemde böyle bir şey söz konusu değil ama ileride ne olur, ne biter onu da şu anda söylemek yanlış olur. Sağlıklı bir  şekilde yürüyen şu anda bir hükümet yapısı var. Ekonomide şu anda sürekli bir yükseliş trendi içerisindeyiz. Bunu daha da iyi bir konuma geleceğini ama her alanda da tabii ki hükümetimizin başarısı” ifadelerini kullandı. 

İSABETLİ KARARLAR ALACAKTIR

Ülkemiz için en hayırlı adımların atılacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim temennimiz ülkemizin geleceği için en hayırlı olan neyse odur. Ama biz Türkiye’de biz bir şeyi biliyorsunuz, alışkanlık haline getirdik. O da şudur; sağlıklı bir hükümet yapısıyla geleceğe yürümek. Hedefimiz bizim güven ve istikrardır. Güven ve istikrar ise sağlıklı hükümetlerle olur. Temennimiz odur ki hükümetin alacağı isabetli kararlar paylaşılır ve ülkemize hizmet aynen devam eder” şeklinde konuştu. 

ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER

Hindistan ziyaretinin içeriğine de değinen Erdoğan, “Hindistan ziyaretim Cumhurbaşkanı düzeyinde Türkiye’den Hindistan’a 7 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olacak. Hindistan’a başbakanlığım döneminde gitmiştim. Bu seyahat 16 Nisan halk oylamasından sonra yurt dışı ilk ziyaretim olacak. Hindistan seyahati ayrıca Mayıs ayı boyunca yapacağımız yoğun ziyaretlerin de ilk halkasını oluşturuyor. Hindistan dönüşü Rusya Federasyonu’na, Kuveyt’e, Çin Halk Cumhuriyeti’ne, Amerika Birleşik Devletleri’ne, Brüksel’e ziyaretlerimiz olacak. Yeni Delhi’de hem Cumhurbaşkanı ile hem Başbakan ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştireceğiz. Bu program çerçevesinde Hindistan’ın ileri gelen firmalarının yönetim kurulu başkanları ile bir görüşmem olacak” dedi. 

150 İŞ ADAMIYLA ÇIKARTMA

150 civarında iş adamıyla ziyareti gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı, “Yarın da Türkiye - Hindistan İş Formu’na hitap edeceğiz. Türkiye’den 150 civarında iş adamımız bizimle beraber geliyor. Bu seyahatimizin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek, bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunmak bakımında önemli bir fırsat olacağına inanıyorum. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin yanı sıra kültür, turizm, eğitim, enerji, güvenlik ve terörle mücadele alanlarında işbirliği imkanlarını değerlendireceğiz” dedi.

 

YORUM YAZ