AĞAÇ AŞ

998 gün sonra “Nerede kalmıştık” dedi... Besmele ve Fatiha ile geri döndü...

22 Mayıs 2017 Pazartesi

15 yılda 8 seçim 3 referandum...

Dile kolay...

Her babayiğidin harcı değil, tüm bunlardan zaferle çıkmak...

Aşağıda tabloda da görüldüğü gibi bu başarının ne dünya tarihinde ne de cumhuriyet tarihinde bir örneğine rastlamak mümkün değil...

Yıl 2002... 

10 milyon 848 bin 704 oy; yüzde 34,28...

Yıl 2004...

13 milyon 447 bin 287 oy; yüzde 41.67

Yıl 2007...

16 milyon 327 bin 291 oy;  yüzde 46.58...

Yıl 2009...

15 milyon 353 bin 553 oy; yüzde 38.8 ...

Yıl 2011...

21 milyon 346 bin 876 oy; yüzde 49,53... 

Yıl 2014...

20 milyon 519 bin 829 oy; yüzde 43,39 

Yıl 2015; 7 Haziran...

18 milyon 867 bin 134 oy;  yüzde 40,87...

Yıl 2015 1 Kasım...

23 milyon 669 bin 933 oy; yüzde 49,50...

Görüldüğü gibi; girdiği tüm seçimlerden rakiplerine tabir yerindeyse ‘nal toplatan’ bir AK Parti... 15 yılda Türkiye, hem ekonomik alanda, hem de siyasi alanda attığı adımlarla tüm dikkatleri üzerine çeken bir ülke oldu... 

Şimdi gelelim AK Parti’nin 15 yılda geçirdiği olağanüstü kongrelere ...

DAVUTOĞLU İLE BİR DÖNEM...

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2002 yılında kurduğu ve ‘Çocuğum’ dediği AK Parti’yi bundan 998 gün önce Cumhurbaşkanı olması münasebetiyle 27 Ağustos 2014’teki Olağanüstü Kongre’de tek aday olarak çıkan ve 1382 delegenin oyunu alan Ahmet Davutoğlu’na bırakmıştı... Ve o günkü kongrede yaptığı veda konuşmasında “Paralel yapıya, ihanetin hesabını sormak boynumuzun borcu. Hukuk sistemi bir avuç Haşhaşiye bırakılamaz. Sayın Davutoğlu bir emanetçi değildir. Hükümetin başarısı için katkı vereceğim” demişti...

364 GÜNLÜK BİNALİ YILDIRIM DÖNEMİ...

22 Mayıs 2006 yılındaki Olağanüstü Kongre’de de tek aday olarak seçime giren ve bin 405 delegenin oyunu alan Binali Yıldırım, AK Parti’nin Genel Başkanı olmuştu... Yıldırım, dün itibariyle yani tamı tamına 364 günlük genel başkanlığı Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a bıraktı...

MUHALİFLERE                           16 NİSAN TOKADI

16 Nisan 2017 referandumunda millet 51.4 ‘le ‘evet’ diyerek hem yeni anayasa değişikliğini onayladı hem de muhaliflerine tüm seçimlerde olduğu gibi bir tokat daha vurdu... Erdoğan, 2 Mayıs 2017’de yani 33 ay (2 yıl 9 ay) sonra parti katılım beyannamesini imzalayarak ‘yeniden’ üye oldu.

Ve dün de AK Parti “Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform” sloganıyla 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’ni muhteşem bir katılımla Ankara’da gerçekleştirdi.

“HOŞ GELDİNİZ LİDERİM” 

80 binden fazla partilinin katıldığı 3. Olağanüstü Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, kongrelerinin bir şölen ve bayram havası içinde geçtiğine vurgu yaptı. Yıldırım, AK Parti teşkilatı mensuplarının, hasretin vuslata dönüştüğü anı yaşadığına dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “Hoş geldiniz Sayın Genel Başkanım, liderim” sözleriyle selamladı. 

Yıldırım, şimdiden cumhurbaşkanı adayı derdine düşen muhalefete de yüklendi: “Yine tutturmuşlar, çatı aday, kapı aday... Siz önce temelinizi sağlamlaştırın, temeli olmayanın çatısı da olmaz kapısı da olmaz. Bilsinler ki bu aziz millet, kararına saygı göstermeyenlere gönül kapısını da çatısını da bacasını da kapatır.”

SON BAŞBAKAN...

Yıldırım sözlerini; “Gururla taşıdığım AK Parti Genel Başkanlığı görevini Sayın Cumhurbaşkanımız, Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a devretmenin gururunu, onurunu yaşıyorum “ ifadeleriyle noktaladı...

Yıldırım böylece parlamenter sistemin ‘son başbakanı’ olarak tarihe geçti...

YARIM ASIRLIK HEYECAN....

1978 yılı sonlarında İstanbul’a ilk geldiğimde tanıdığım o günün siyasi yağız delikanlısı Recep Tayyip Erdoğan ile bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında heyecan yönünden zerre kadar fark olmadığını hatta katlanarak arttığını dünkü kongrede bir kez daha müşahede ettim...

Aynı heyecan, aynı şevk, aynı aşk; 

Türkiye aşkı, millet aşkı, bayrak aşkı, vatan aşkı...

57 YIL SONRA YENİDEN...

Türk demokrasisi 57 yıl sonra yeniden partili genel başkanla tanıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Genel Başkanımız Sayın Binali Yıldırım Bey, sevgili yol arkadaşlarım; sizleri 998 gün sonra en kalbi duygularla selamlıyorum” diyerek sözlerine başladı ve fiili bir ayrılığın ardından bugün bir araya geldiklerini söyledi.

İşte; Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın tarihi konuşmasından satır başları: “Önümüzde 2019 var, martında yerel seçimler var, kasımında parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimi var. Onun için durmak yok. Çok çalışacağız...” 

 “Kapı kapı dolaşmaya devam edeceğiz. Gerek hanım kardeşlerim, gerek gençler, gerek ana kademe, çok çalışacağız. Üzerimizdeki spekülasyonları, sandıktan cevabını vererek yine yok edeceğiz...”

“Emaneti bugünlere kadar taşıyan değerli yol arkadaşım, gönüldaşım Binali Yıldırım Bey’e de tekrar huzurlarınızda teşekkür ediyorum...” 

Aynı heyecan, aynı şevk, aynı aşk; 

Türkiye aşkı, millet aşkı, bayrak aşkı, vatan aşkı...

“İster 3 Kasım 2002’de olduğu gibi Meclise sokmasınlar, ister 2008’de olduğu gibi partimizi kapatmaya çalışsınlar, ister 2013’te olduğu gibi sokakların altını üstüne getirsinler, ister 15 Temmuz’da olduğu gibi darbe yapıp canımıza kastetsinler. Ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan dönmeyeceğiz...” 

“Mazlumun, mağdurun hakkını korumak görevimizdir.... Takiyeyle, yalanla, dolanla, iftirayla yıllarca milletimizin tertemiz duygularını istismar edenlerin yüzlerindeki maske düşmüştür...” 

“FETÖ ile mücadelenin milletimizin fedakârlıklarına layık olacak ve maşeri vicdana halel getirmeyecek yöntemlerle sürdürülmesi şarttır...” “Şimdi hedefimiz, inşallah bu yıl sonuna kadar teşkilatlarımızda ciddi bir yenileşmeye gitmektir...” “AK Parti 80 milyon vatandaşımızın tamamının partisidir...”

GÖNÜLLERİMİZ HEP BİRDİ...

“Bundan yaklaşık 3 yıl önce 27 Ağustos 2014’te yine bu salonda sizlere ‘Her bitiş yeni bir başlangıçtır’ diyerek, helalleşerek ayrılmıştık. Bu sadece hukuki bir ayrılıktı. Gönüllerimiz hiçbir zaman ayrı düşmedi... İşte şimdi de tam 998 gün sonra yine aynı salonda, ‘Evet, nerede kalmıştık’ diyerek yeniden bir aradayız. Cumhurbaşkanlığına aday olurken bunun bir hatime değil Fatiha olduğunu, yeni bir başlangıç olduğunu ifade etmiştik. Bugün bir kez daha Besmelemizi çekiyor, Fatihamızı okuyor, daha büyük hedefler için, daha çok çalışmak üzere yeni bir başlangıç yapıyoruz...” 

Aynı heyecan, aynı şevk, aynı aşk; 

Türkiye aşkı, millet aşkı, bayrak aşkı, vatan aşkıyla...

Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, dün de işaret etti 2019 seçimlerine...

Dolayısıyla 2 yıl var...

Ondan sonra da yeni sistem 5+5 devreye girecek...

Allah, hayırlı ve uzun ömürler versin...

Allah’ın izniyle bu cennet vatan, bu güzel vatan 12 yıl daha Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde şaha kalkacak ve dünyanın her alanında kendisinden söz ettirecek bir ülke konumuna gelecek inşallah...

Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek...

Haydi hayırlı olsun...

Allah utandırmasın...

Selam ve dua ile...

 

YORUM YAZ