THY- Euroleague

ABD'ye bir de böyle bakın

15 Kasım 2017 Çarşamba

ABD’de yaşamak filmlerde görüldüğü kadar güzel değil!

ABD’nin başardığı en güzel iş kendini çok güzel pazarlıyor.

Amerika Merkez Bankası’nı (FED) örnek olarak inceleyebilirsiniz.

Yıllarca faiz artıracağını söyler, ancak iş icaata gelince faiz yükseltmenin söyledi kadar kolay olmasığını gösterir. Ama açıklamalara bakıyorsun “Kral benim” diyor.

Genelde küresel piyasalara yön verebilecek kadar algı yapabiliyor. Her toplantıda milleti hop oturtup, hop kaldırıyor. Sonuçta algı operasyonlarının başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Dünya’ya “En kaliteli yaşam bizde” mesajı verse de, halk böyle düşünmüyor.

Çünkü ABD, sağlık sigortalarında dün ülkelerinin en kötüsü!

Çoğunluğu özel sağlık sigortası programlarından yararlanan Amerikan nüfusunun, poliçe primlerini karşılayacak maddi güce sahip olmayan kesimi ülkede 1965 yılında oluşturulan iki programdan yararlanabiliyor. Bu programlardan Medicaid’e göre, federal hükümet ve eyaletin ortak olarak üstlendiği hizmetle yoksul vatandaşlara sağlık hizmeti sunuluyor. Medicaid’den yararlanma koşulları eyaletten eyalete değişiklik gösterirken, yılda 200 milyar dolarlık bütçesiyle Medicaid ülkenin en büyük sosyal yardım programı olarak biliniyor. Bir başka federal sağlık sigortası programı olan Medicare ise 65 yaş ve üstü bireylere, malullere – yaş sınırlaması olmaksızın- hizmet veriyor. Bütçesi, sosyal güvenlik vergilerinden, sigorta primlerinden ve federal fonlardan sağlanan Medicare programından sosyal güvenlik aylığı alan herkes faydalanabiliyor. ABD’li hastaların çilesi bitecek gibi görünmüyor. Gece sıra almak için hastanelerin önünde araçlarının içinde uyuyarak sıra bekleyen ABD’lilerin durumu içler acısı. ABD’de en az 28 Milyon kişinin sigortası yok. Milyonlarca insan kliniklerin önünde tedavi olmak için perişan halde sıra beklemeye devam ediyor. ABD’li bir vatandaş çözüm için RAM sistemini kurdu.RAM adı verilen mobil klinikler bir vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Gönüllülerin çalıştığı klinik yoğunluktan dolayı iki gün ve kısıtlı imkanlarla ABD’li hastalara hizmet veriyor. Kliniklerde daha çok göz ve diş hastalıkları tedavi ediyor. ABD’de sağlık güvencesiz vatandaşları mobil kliniklerde tedavi görmesi içler acısı bir durum. İçler acısı olan diğer önemli bir sebep ise şu: “ABD’nin dünyadaki en iyi sağlık teknolojisine sahip olması.” Dünyanın en iyi sağlık teknolojisine sahip olan bir ülkenin vatandaşı olup da, göz muayenesi yaptıramamak, doktora gözlük yazdıramamak, gözlük alamamak çok acı. 2-3 gün araçlarının içinde, parklarda uyuyarak mobil kilinikte muane olmak isteyen milyonlarca ABD’li hastaları ABD Başkanı Donald Trump, maalesef hiç görmüyor ya da görmezden geliyor! Ne ABD Başkanı o kliniklere gidip hastalarla konuşuyor ne de başkan yardımcıları onları muhatap alıyor. Hükümet yetkilileri televizyondan dünyaya “En güçlü ABD” nârâları atınca bunları unutmayın derim. Sağlık ödemelerine gücü yetmeyen ABD’li vatandaşlar günlük kazançlarıyla sadece karnını doyurabiliyorlar. O gösterişli devasa binaların arkasında yaşanan hayatlar işte böyle...

Şimdi Türkiye’deki sağlık imkanlarını hatırlayıp bir defa daha şükürler olsun diyelim.

YORUM YAZ