THY - TR Çıkışlı DAB

Şehvetin çapkın yüzü

23 Temmuz 2017 Pazar

Şehvet, şiddetli istek demektir. Mantıksız, düzensiz ve kontrolsüz arzudur. Şehvet, istediği şeyi elde etme çırpınışıdır. Şehvet, arzuladığına kavuşma hususunda sürükleyici gizli güçtür. Kocasının yatağından çıkarıp kadını, başka erkeğe sürükleyen iğrenç şeytanî iradedir.  Erkeği, kocalık, babalık ve benzeri değerlerinden soyutlayıp yüzsüzleştiren fitne makinasıdır.

Meşru olmayan yani ilâhî iradeye uygun olmayan şehvetin tahribatı ve zararı sayılamayacak kadar çoktur. Aile trajedileri ve cinayetleri hakkında bilgilerini hatırlayanlar bunu çok iyi algılarlar. Aile katliamlarının ve kan davalarının temelinde kontrolsüz şehvet geniş bir yer almaktadır. Nice masum insanın kanını döken ve nice mali dengeleri sarsan yönetimsiz şehvet, sonsuz âleme de hüsranlar taşıyıcıdır. Ancak yönetimi dengeli olan şehvet, lezzetli nimettir. Dünya mutluluğunu gerçekleştirir, onurlu bir dünya hayatı yaşatır. 

Fakat bu büyük bir mücadele işidir ve ancak eğitimle gerçekleşir. Bu kapsamlı eğitimi ancak devlet gerçekleştirir. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” mantığı ile eğitim yapılmalıdır. İnanç bütünlüğü çerçevesinde bu hizmet yürütülmediği takdirde toplum tümüyle huzursuz olmaktadır. Çünkü şehvet sıçrama yapar daha geniş alanları işgal eder. Şehvet yayıldıkça ve trendi yükseldikçe, insanlar âdeta çığırından çıkar. İşte her şeyde en net açıklamalarla insanlığa garantili kullanma kılavuzu olan Kur’an bunun da açıklamasını yapmaktadır.

İnsanlara, kadınlardan, oğullardan, kantarlarca altın ve gümüşten, alametli atlardan (bineklerden), hayvanlardan, ekinlerden olan şehvetler sevgisi süslü gösterilmiştir. Bu, dünya hayatının menfaatidir. Oysa güzel ve dönüp gidilecek yer, Allah katındadır. (Ali İmran: 3/14) Demek ki, kadın, evlat, tartılarca altın, gümüş, lüks binekler, hayvanlar, ekinler ve daha nice zenginlikler insanların kalplerini bozacak ve gözlerini kör edecek kadar şehvetler sevgisi olarak verilmektedir. Bunca servet, mal mülk ve para insanların kalplerinden iktisat sermayesini ve kanaat hazinesini söküp atmaktadır. 

Artık böylesi insanları, ne kadın, ne para, ne binek araçları, ne ekonomik imkânlar ve ne de diğer imkânlar durduramıyorsa konunun vahameti tahmin edilenden de korkunçtur. Kör olmuşçasına hiçbir hakikati görmeyen nice azgın zengin, karısının gözünü boyamak için lüks otomobille onu oyalayıp daha farklı şehvetler peşinde koşmanın yollarına giriyorlar. 

Böylesi dünyalık şehvet peşinde koşan büyük bir servet kadar rüşvet verip daha büyük ihaleleri takip ediyor. Nicesi büyük vaatlerle garibandan para topluyor, yıllarca kullanıyor ve sonunda illüzyonist manevralarla paraların üstüne yatıyor. İnşaat yaptırıyor, daire sayısından daha çok müşteriye daire satıyor. Kimisi devletten ihale alıyor, ihale karşılığında rüşvet olarak okul ya da cami yaptırıyor. Çok büyük kâr getireceği iş için kültür sarayı veya spor kompleksi ya da futbol stadı yaptırıyor. Bir marketi bin market yapıyor, doymuyor. Vergi kaçırmak için atraksiyonlar gırla gidiyor. Zengin Müslüman havasına bürünüyor zekât vermemek için düzenbazlık yapıyor. Hele iletişim alanında gaspçı terör örgütleri oluşturuyor, on liralık hizmet için birkaç katı ücret alıyor. Bunu aylık tuzak kuran çeteler hizmet verse de vermese de devleti kullanarak alacağını kat kat celp ediyor. Alın teri döken üreticiden elli kuruşa aldığı ürünü, tüketiciye on liraya satan aracılar, milleti resmen soyuyorlar.

Milletin ensesinde boza pişiren yerli ve yabancı para babaları bir gecede haddi hesabı olmayan kâr devşiriyorlar. Nakdi değerlerin birini yükseltiyor, diğerini düşürüyorlar, vurdukça vuruyorlar. Zengini şişirdikçe şişiren bir ekonomik düzen, devletine ömrünü verip hizmet etmiş emeklisini sefalete ve zillete mahkûm ediyor. Devletin fakir fukaradan topladığı vergilerden yüksek düzeyde maaş alan beceriksiz siyasetçiler ve bürokratlar yolları arşınlıyorlar, terörist yandaşlarına adaleti hayal ediyorlar. Yüzlerce seçilmiş insan bir celsede maaşlarını yükseltiyorlar, dipte köşede çaresiz kalmış emekli hakkında kılları kımıldamıyor. Yolların adalet arayıcı fatihi Kılıçdaroğlu ne haber? Aldığın maaşın adaletini düşün, emi? Her alanda etkileyici rol özelliği taşıyan şehvet, Müslümanların üzerinde durup yeniden köklü mücadele vermeleri ümidiyle! Esselamu aleykum.

 

YORUM YAZ