THY- Euroleague

Şehvet yönetimi (1)

18 Haziran 2017 Pazar

P

eşinen bilinmesi gereken genel bu kuraldır, en başta insanda şehvet programlanmış ve çok donanımlı ilâhî bu enerjidir. Şehvet, nesillerin türemesi ve insan soyunun devamı için kadın erkek arasına yerleştirilmiş en yaygın, en devamlı, en çekici, en etkin ve hayatı güzelleştiren eşsiz bir nimettir. Kadın erkek herkes için zaruri bu hayat akışıdır.

Fakat kurallarına göre yönetilmesi gerekmektedir. Yönetimi olmayan şehvet, tehlikeli ve zararlıdır. Kurallarına göre yönetilmeyen şehvet, hızla giden trenin rayından çıkması gibi felakete vesile olur. Kuralları ile yönetilen şehvet, meşru olur helal olur. Nikâh, meşruluğun belgesidir. Allah katında ve insanların nezdinde hukuki bağ ile belgelenerek yönetilen ve nikâh ile başlatılan şehvet yönetimi helaldir ve gereğinde farzdır. Şehvet kontrolsüz kalırsa felakete yol açar. Kişinin, ailenin ve toplumun temellerini tahrip eder. Şehvet, ilâhî bir nimet olmasına rağmen harekete geçince önce aklı devre dışı bırakır, sonra insanın imanını zedeler. Tarihte manidar örnekler vardır. Sodom kentinin bugün deniz seviyesinin daha aşağıya batırılmış olması, insanlığa bir şeyler anlatmaktadır. Birey bazında Züleyha ve Katerina örnekleri çok meşhur olanlardır. Kamu bazında insanlık tarihinin en çarpıcı örneği Hazreti Lût aleyhisselamın kavminin uğradığı felakettir. Bu, hem ahlâki hem de beşerî kirliliğin bedelidir. Hem de doğal afet cezası ile noktalanan en kalıcı çirkin serüvendir. Mevcut kâinat düzeni sürdükçe gezegenimizde Lût kavminin yönetimsiz şehvet taşkınlıklarının kalıntısı devam edecektir. Kadınları bırakıp erkeklerde şehvet giderme hastalığı, kavminin taş yağmuru ile yerin derinliklerine batmasına sebep olmuştur. Mülkün ve hükmün sahibi Allah Teâlâ, gösterdiği şehvet yönetimi kanununa uymayanları bazen tedip eder, düzeltir, bazen de azap eder hayattan siler. Bu kavim hayattan silinendir.

İşte tam burada şehvet yönetimini devreye yerleştirip konunun açılımını vurgulayalım. Aslında şehvet insana verilmiş olan en güçlü taşıyıcı ve hayatın yönlendirici mekanizmasıdır. İnsana verilmiş nimetlerin en lezzetlisidir. Şehvet insanın birçok temayüllerini belirleyen ve çoğu hareketlerini yönlendiren çekici ve bir o kadar da yaygın bir enerjidir. Bu enerji kişide, altyapısı kurulmamış ise kontrol dışı akım yoğunluğuna sebep olur. Bu akım insan bilgisini aşar, imanını sıyırtır ve ahlakını sıfırlar ve insani programlarını bozarak davranışlarını aşırılaştırır. Akıl da iman da insanı terk eder. Gizli âşikâr eylemler sökün ederek yayılır.

Doğru yönetimi olmayan şehvet, homoseksüel akımına yol açar, lezbiyen çarpıklığı üretir, “genelevleri’ açtırır, aile facia ve cinayetlerini tetikler. Daha çocuk denecek yaştaki gençleri olgunlaşmadan dürtüleriyle zaafa sürükler. Şehvetten layıkı ile yararlanma zevkini kurar, boşluğa sürükler. Cinayet ve intiharları önlenemez hale getirir. Kadın erkek arasındaki çekici enerji kablolarını karıştırır, kısa devre yapar, tümden insanın tat alma zevkini çökertir. İnsanı tatminsizleştirir. Babası bilinmeyen insan türetir. Miras hukukunu devre dışı bırakır. Sütkardeşlerinin evlenme yasağını unutturur. Aile bağlarını tümden yok eder.

Kısacası, toplumun tüm değerlerinin arızalanmasına sebep olan kontrolsüz şehvet maceraları, insanları içinden çıkılmaz sosyolojik girdaba mahkûm eder. Birçok ailenin çocuklarının şehvet olayını yönetme yeteneği yok olur. Olgunlaşmadan toplanan meyve gibi tatsız ve zevksiz bir hayata maruz bırakır.

Şimdi burada “taşı tam gediğine koyma zamanı” değil mi? Genelde gizlenen bu önemli konu bunca felaket üretecek fakat özellikle toplumun âkil insanları ve sorumlu kurumları hemen hiçbir teşebbüste bulunmayacak, reva mıdır? Bugün toplumda dindar görünen nice aile vardır ki, kızını basit yem yerine koyuyor ve aç tavuk mesabesinde olan genç erkeğin eline teslim ediyor. Bu gençler “birbirlerini tanımak için” ya bazı müsait evlere ya da otellere yönleniyorlar. Sonuç? Sonucun bir yüzü iğrençleşmektir. Bir yüzü de şehvet nimetinin kötüye kullanılmasından dolayı Allah Teâlâ’ya isyandır. Her halde bunları hatırlayınca şehveti yönetmenin ne kadar acil bir vak’a olduğu kendini göstermektedir. Unutmamak gerekir ki, insan, sokakta bulduğunu tüm adilikleriyle sokakta kaybediyor.”

Şimdilik, evet şimdilik, Esselamu aleykum.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti