Yabancı dernekleri ne yapmalı?

30 Ekim 2017 Pazartesi

Dışlanmış, dezavantajlı durumda olan grupları sözde savunmak için Türkiye’de şube açan yabancı Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) üzerine gidildikçe ortaya akıl almaz ağlar ve ilişkiler çıkıyor. Af Örgütünün içinden ByLock kullanan FETÖ’cüler çıkıyor. Af Örgütü Soros’un finanse ettiği Helsinki Yurttaşlar Derneği ile ilişkili çıkıyor. Bu dernek Açık Toplum Vakfı ile irtibatlı çıkıyor. O da Gezi protestolarını finanse eden Kızıl Soros/milyarder lakaplı Osman Kavala ile işbirliği içinde. Osman Kavala aynı zamanda HDP/PKK ile de irtibatlı. Sonra Kavala da Amerikan Konsolosluğunun tutuklu FETÖ’cü çalışanı Metin Topuz’la irtibatlı çıkıyor. Osman Kavala gözaltına alınınca onunla irtibatlı bir akademisyen de gözaltına alınıyor. O zat aynı zamanda 15 Temmuz darbe günü Büyükada’da neo-con Henry Barkey ile toplantı halindeydi. 

Anlıyoruz ki Soros, Neo-conlar, FETÖ, PKK, DHKP-C ve marjinal solcular arkalarına asıl azmettiriciler olan Batılı ülkeleri alarak ve onların kanatları altında hep birlikte çalışıyor ve hareket ediyorlar. Amaçları belli; toplumda kırılmaya müsait ne kadar fay hattı varsa onları baskılayıp kırmak. Demokrasi, insan/kadın/mülteci/azınlık/LGBT hakları gibi ne kadar hak varsa hepsini istismar etme haklarını otomatik olarak kendilerine verip ilgili grupları kışkırtarak toplumu germek, halkı sokağa dökmek, suçları meşrulaştırmak, sivil itaatsizliğe neden olmak ve sonunda hükümete diz çöktürmek ya da istifa ettirmek istiyorlar. 

Savundukları hak ve kavramlar evrensel ve fakat kendilerinin hak ve adalet mücadelesi sadece savundukları kişileri kapsıyor. İnsan haklarından kasıtları kendilerinden olan insanların hakkıdır. “Öteki”, onlardan olmamakla hakkını kaybetmiştir ve hakkı savunulamaz. Bir örnek verelim. Amerikan Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIFR) isminde bir devlet kurumu var.  Hemen not edelim ki USCIFR yetkilileri geçtiğimiz aylarda FETÖ’den tutuklu Papaz Andrew Brunson’u hapishanede ziyaret ettiler. Bu kurum her yıl dini özgürlüklerle ilgili raporlar yayınlar ve ülkelere not verir. 

Türkiye ile ilgili raporda Tekke ve Zaviye kanununa uyulmasını istiyorlar. Ayrıca cemaatlerin yasaklanmasını talep ediyorlar ve imam-hatip okullarının sayısının artmasından endişe ediyorlar. İmam-hatipleri eleştiren kurum bir yandan da ruhban okuluna engeller çıkarıldığını iddia ediyor. Aynı kurum Azerbaycan’ın başka bir cemaat olan (ve lakin sapık) FETÖ okullarını kapatmasına tepki gösterdi. Belki de FETÖ’nün Amerika’daki dernekleri ile sürdürdükleri dinler arası diyalog yüzündendir. Sebep ne olursa olsun bu kurum siyaseten Amerikan çıkarlarına ters düşen hiçbir grubu savunmuyor. Çıkarları savunanları ise baş tacı yapıyorlar. Onun içindir ki zamanında başörtülü öğrencilere çektirilen zulümleri görmezden geldiler. Şayet öğrencinin biri Amerikan bayrağından örtü yapıp başına giyseydi işte o zaman Amerikan hakperestliğini (!) görecektik. Ne var ki hiçbir başörtülü giymedi.

NED, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Freedom House ve daha niceleri eski bir CIA başkanının kullandığı tabirle “CIA’nın başaramadığı işleri başarıyorlar”. Bir ajan maske ile dolaştığında yüzündeki maskeyi çıkararak kimliğini öğrenebilirsiniz. Sivil toplum örgütü çalışanı maskeli bir ajan üstüne bir de evrensel kavramları maske yaptığında, maskesini çıkarırsanız karşınıza bilmem hangi kuruluşun çalışanı çıkar. İstihbaratı insan hakları çalışmalarıyla, ajanlık unvanını insan hakları aktivistliğiyle maskelediniz mi size kimse karışamıyor. Ta ki işbaşında yakalanıncaya kadar…

Amerikan konsolosluğunda ve Büyükada’da sözde aktivistler gerçek işlerini yaparken yakalandılar. Serbest bırakılmalarına rağmen yine de gizli gündemlerini takip etmeye devam ederlerse bu sefer sadece aktivisti değil kuruluşun kendisinden de hesap sormak gerekir. Ya bitaraf olup işlerini yaparlar, ya gönüllü olarak şubelerini kapatmalılar ya da devlet bir kanun çıkarıp ülke güvenliği için sakıncalı bulduğu dernekleri kapatmalı. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti