THY- Euroleague

Türkiye’ye neden saldırıyorlar?

07 Ağustos 2017 Pazartesi

Batı dünyasında Türkiye’ye karşı organize bir kara propaganda ve itibarsızlaştırma çalışması sürdürülüyor. Topyekûn saldırıda gerçek niyetler yalanlarla örtülüp dışarıya hakperest bir imaj verdiklerinden asıl niyetlerini anlamak zorlaşıyor. Fakat yine de gerçekte ne düşündüklerini satır aralarından sızdırmaya engel olamıyorlar. 

Mesela geçtiğimiz günlerde ABD’li analist David Oualaalou, Huffington Post’ta Türkiye’nin S-400 füzelerini almasıyla ilgili yazdığı makalede Batının Türk düşmanlığının gerçek sebepleri hakkında ipuçları veriyordu. Oualaalou diyordu ki; “Türkiye S-400’leri ABD ve NATO’ya kafa tutma gücünü göstermek ve bölgede anahtar bir rol oynamak istediğine dair mesaj vermek için alıyor.” Ancak tek sebebin bu olmadığını söylüyor ve “ABD’nin Türkiye ile savaşan Kürt militanlara Suriye’de destek vermesi Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattı” diyor.  Ayrıca Avrupa Birliği’nin (AB) insan hakları ihlallerine dayanarak Türkiye’yi yıllarca üye yapmayarak küçük düşürdüğünü sözlerine ekliyor. Yazar, AB’nin öne sürdüğü bahaneler yokken de Türkiye’yi üye yapmadığını nedense belirtmiyor. Fakat AB’nin Türkiye’nin iddialı dış politikasından rahatsız olduğunu da vurguluyor. Demek ki AB’yi memnun etmek için cılız bir dış politika izlemek lazımmış. 

S-400’ü almanın iki sonucu olacağını kaydeden Oualaalou;  1) Türkiye alımdan sonra siyaseten daha da güçlenir ve bölgedeki gidişatı lehine çevirir. 2) Türkiye’nin Rusya’dan silah alması diğer ülkelere de örnek olabilir ve bu da Rusya’ya uygulanan ambargoyu etkisiz kılabilir” diyor.  Devam ediyor Amerikalı analist; “Türkiye, Rusya ve İran’la birlikte bölgeyi yönetecek. Söylediğim mantıksız geliyorsa Türkiye’nin başarısız darbe girişiminden sonraki etkin dış politikasına bakılsın. Diğer bir husus; ABD ve diğer NATO ülkeleri (Almanya, Fransa ve İngiltere) Türkiye’nin güvenlik endişelerini ve ekonomik çıkarlarını ciddiye almadı. Türkiye de haliyle İran ve Rusya’ya yaklaştı. Türkiye Washington’un beklentilerini karşılaması gerektiğine inanmıyor ve Ortadoğu’da daha etkin bir politika izlemek istiyor.

David Oualaalou özetle diyor ki; Devam eden sorunların kaynağı, Türkiye’nin Batıdan bağımsız hareket etmesidir.  Türkiye Amerika’nın değil kendi çıkarlarını önceliyor. Katar’da, Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de ya da Bosna’da aynı anda bulunmak ve oradaki politikalara müdahil olmak Batıyı rahatsız ediyor. Türkiye bununla da yetinmeyip Batının Ortadoğu’daki planlarına çomak sokuyor. Müslüman alemini arkasına almaya başladı. Düne kadar esamesi okunmayan bir ülkenin bölgesel bir güce dönüşmesi ABD ve Avrupa’yı rahatsız ediyor. 

Oualaalou yazmamış ama Batının 15 Temmuz’u yerli ajanlarına yaptırması yukarıdaki mezkur sebepler yüzündendi. Cumhurbaşkanı da hain plana cevap olarak 15 Temmuz’dan sonra “Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır” çıkışıyla cepheyi sınırların dışına taşıdı ve oyunlarını bozdu. Aslında kendilerince haklılar. Pasta küçülürken Türkiye büyüyor ve güçleniyor.  Güçlenen Türkiye 15 Temmuz’da kontrol edilemeyince bu sefer de önünü kesmeye çalışıyorlar. 

Bunun için de bol bol yalan söylüyorlar. Tıpkı ataları Hitler’in dediği gibi; “Yalanı büyüt, basitleştir ve sürekli söylemeye devam et. Sonunda yalanına inanacaklar.” Teröristlerden ve darbecilerden mağdur çıkaran, kimsenin kılına dokunmamış ve üstelik diktatörlere nazire yaptıracak kadar diktatör bir sapkının adamları tarafından suikasttan son anda kurtulmuş Cumhurbaşkanını “Hitler” ve “diktatör” gibi etiketlerle yaftalayanların Hitler’den şiddet kullanmak dışında farkları var mı? Kaldı ki kendilerine zarar vermeyen şiddeti görmezden gelmeyi iyi biliyorlar. Yeter ki çıkarlarına bir şey olmasın ve rahatları bozulmasın. 

Türkiye’nin onların planlarını kendi lehine bozması zorlarına gidiyor. Fakat artık geç olduğunu sevinerek söyleyebiliriz. Ağacı yaşken eğemezseniz, gövdesi kalınlaştıktan sonra dallarını keserek büyümesini durduramazsınız. Kestiğiniz dallar daha gür çıkar. Ve Batı şu anda Türkiye’nin dallarını keserek güdük bırakacağını sanıyor. 

 

YORUM YAZ