S-400 füzeleri mutlaka alınmalı

31 Temmuz 2017 Pazartesi

Rusya’dan alınması düşünülen S-400 füzeleri ABD’nin, NATO’nun ve bir kısım Türk medyasının uykularını kaçırıyor. Füzelerin gerekliliğini sorgulayanlardan tutun, NATO sistemi ile uyumlu olmayacağına ve Batı bloku ile ilişkilerin bozulacağına dair birçok eleştiride bulunuluyor. Bilhassa Amerika endişelerini üst düzeyde belirtmekten çekinmiyor. Ancak ABD’nin endişeleri Türk otoritelerinde kararını gözden geçirmek yerine şedid bir kızgınlığa neden oluyor.

Nasıl olmasın ki? Hem Türkiye’nin Rusya’dan silah almasına kızacaksın, hem de gözünün içine baka baka baş düşmanı PKK/YPG’ye yüzlerce TIR dolusu silah vereceksin. Hem Türkiye’nin yaptığını NATO üyeliği ile bağdaştırmayacaksın, hem de teröristlerin Amerikan silahlarıyla Türk halkını öldürmesine sesini çıkarmayacaksın. Hem NATO ittifakını kendin bozacaksın, hem de dışlandığı için Rusya’nın kapılarına dayanan Türkiye’yi uyumu bozmakla suçlayacaksın. Hem Patriot füzelerini vermeyeceksin, hem de başka yerden füze alımına izin vermeyeceksin. Rus uçağı düşürüldüğünde “suçlu Türkiye” deyip Türkiye’yi korumayacağını ima edeceksin, hem de birlikten, ittifaktan bahsedeceksin. 

NATO, ortak savunma için kurulmuş bir örgütse ortak üretim yapmak kadar doğal bir talep olabilir mi? Ancak gelin görün ki ortak üretime soğuk bakan taraf Rusya değil, bizzat ABD ve Avrupa ülkeleridir. Rusya, kendi teknolojisinin S-400’lerin Türkiye’ye satışı yoluyla NATO’nun eline geçmesinden korkmazken, NATO üyeleri sistem entegrasyonu bahanesiyle satın almaya karşı çıkıyorlar. Yunanlılarda 20 yıldır S-300’ler bulunmakta ve imalı şekilde Türk uçaklarını bu füzelerle tehdit edebilmektedirler. Yunanistan S-300’leri aldığında bu kadar sesleri çıkmamıştı. Diğer yandan; Fransa gibi birçok NATO ülkesi Rusya’ya silah satıyor. Bir NATO üyesi çıkıp da satışların Rusya’yı güçlendirmesinden endişe duyduğunu söylemedi.

Ancak Türkiye, hava sahasını korumak için füze almak istediğinde akıllarına birden Türkiye’nin NATO üyeliği geliyor. NATO’ya üye olmanın soğuk savaş döneminde Rus işgaline engel olup olmadığı tartışılabilir ama Türk savunma sanayisinin gelişimine engel olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Askeri gücü ile nam salmış bir ülke düşünün ki 1453’te toplarla İstanbul’u fethederken, NATO şemsiyesi altına girmesinden sonra bir piyade tüfeği bile üretemedi. Türkiye’nin bilgisi ve gücü mü yetmiyordu? Yetiyordu. Fakat NATO’nun teamülleri gereği Türkiye’nin üretici ülkelere müşteri olması gerekiyordu. Bu yüzden üretemedi.

Halen gizli veya açıktan hamlelerle yerli üretim sabote edilmeye çalışılıyor. Mesela Altay tankının motoru için gerekli “know how”u Avusturya vermedi. Çünkü Almanlardan ve diğer ülkelerden baskı gördü. Bu yüzden Altay tankının seri üretimine geçildiğinde motoru yabancı menşeli olacak. Tabi motoru para ile satmalarına rağmen ne tür tavizler isteyecekleri henüz belli değil. Ayrıca ATAK helikopterinin ihracatına da engel olmaya çalışıyorlar. Diyelim ki yabancı bir ülkeden 20 adet helikopter siparişi alındı. Motor üreticisi firmadan 20 adet motor istendiğinde “yok” cevabı alınacaktır. Çünkü ATAK’ın satılması engellenirse Sikorsky, Bell, Boeing, Airbus ya da Augusta alıcı ülkeye helikopter satabilecektir. 

S-400’leri satın almak, yıllardır devam edegelen şantajın ve uygulanan üretim ambargosuna son vermek ve dost kazığından kurtulmaktır. Bazı ülkelerde görülen endişenin asıl sebebi Türkiye’nin güdümlerinden çıkmasıdır. Menzilini tam bağımsızlık olarak seçen Türkiye’nin, öncelikle savunma sanayisinin bağımsız olması gerekir. S-400 füzelerini almak silah sanayisinin özgürleşmesi için büyük bir adımdır. Bu yüzden mutlaka alınmalıdırlar. 

Şu uyarıda da bulunalım ki; şayet S-400’ler Amerika ile sadece pazarlık için kullanılıyorlarsa hükümete olan güven pek kötü sarsılır. ABD vereceği her tavizin rövanşını mutlaka alır. Ancak S-400’ler envantere girdikten sonra Türkiye ile olan ilişkilerini bir üst seviyede devam ettirmek durumunda kalır. Dolayısıyla S-400 almak her türlü tavizden daha kazançlıdır.

 

YORUM YAZ

 • Hasan YILMAZ Hasan YILMAZ 6 ay önce
  Sn. Ibrahim karataş ağzına sağlık. Artık uyanış vaktidir. S-400 ler kesinlikle alınmalı ve teknoloji transferi de bir an evvel uygulamaya geçmelidir.Tereddüte mehal yok...
 • ahmetahmet6 ay önce
  Atak ve altayn motorunu neden turk olarak turk uretemyor
 • inananinanan6 ay önce
  inşAllah çin füzesi gibi olmaz. S400 alınması ve hisar U milli füze için iyi geliştirme örneği olue. Ama hükümet nedense milli uçak projesi için 100 milyon sterlin ıngilizlere milli füze için fransız ıtalyan konsorsiyuma gidiyor. ilk uçak gemimız için ıspanyol ve tabiki altay tankı motorunu tümosan yani Türk motorunu kabul etmiyor yabancı firmaya vermeye çalışıyor. Sonuç her yıl bilimde teknolojide askeriyede sıra sıra geriye düşüyoruz. birisi buna dur demeli
 • metin Yakutmetin Yakut6 ay önce
  Hocam elinize sağlık.Insallah uzun adam şanghay beslisine doğru ayak atar da. Şu yaşlı ve dansöz gibi kıvıran AB Ve ABD'nin şaşkınlığını gormek bizlere nasip olur.
 • isuzgenisuzgen6 ay önce
  bu silaha acil ihtiyaç var savaş halindeyiiz abd vermedi alman vermedi ne yapsaydık elbette veren rusla anlaştık normal değilmi abd kına yaksın 
 • Deniz sadikDeniz sadik6 ay önce
  Çok iyi tespitler ve çok iyi bir yazı...bir de incirlik teolup biteni ve gözümüzün içine baka baka yapılan her türlü iğrençliği kaleme alın. Zira abd nin hemen defolup gitmesi gerek.
 • HarunHarun6 ay önce
  Amerika gibi dostunuz varsa dusmana pek ihtiyacinizkalmaz
 • Metin AcunMetin Acun6 ay önce
  Turkiye S400 alirsa fetolarini mi harekete gecireceksin, yoksa kendi kurdugun ve yonettigin daes pkk pyd gibi teroristlerin patlatmaya ve saldirmaya yilbasindan beri ara verdirdigin terör eylemlerine Turkiyede yeniden baslamalari emrini mi vereceksin, yoksa tum dunyanin gozunun icine bakarak teror orgutleri kurup yoneten ve senin dediklerini yapmayan ulkelere saldirtan dunyanin en buyuk teror devleti olan sen Abd, Turkiyeyi terore destek veriyor yalani ile uluslararasi mahkemelerde mi yargilatacak ambargo mu koyacaksin, yoksa Turkiyede de kitle imha silahi var yalani ile Iraka yaptigin seyi mi yapmayi planliyorsun dunya bunlari yer mi Ey teror devleti katil abd
 • Islam devletiIslam devleti6 ay önce
  Arkadaslar derhal abd ile anlasip barisin.abd is rail bizdem yana.yani ehlisunnetle.suud katar bae.biz rusyayla beraber olamayiZ.Iran Shi'a .ve Irani vuracaklar sakin karismayin.Iran rejimk duserse sunni olur
 • KaanKaan6 ay önce
  Benimde tek korkum Cumhurbaşkanı Erdoğan inşİbrahim Karataş da dediği gibi S400 leri alıcak aya yapıpta , sonraABDye PYD şantajı için kullanmıyorsundur, Biz PUS her türlü yok ederiz, Önemli olan elimizin güçlü olması ABD 15 EMMUZ da açıkça seni öldürmek sonradaTürkiye yi Bölmek istedi yanındaki dalkavuk ülkelerle Fetö Maşa Ve bunu senin yüzüne bakarak yaptı Yetmezmiş gibi Al PUS silahta veriyorum herşeyi yapıyorum hadi durdursa göreyim dedi Bu ülkenin Şerefiyle oynatma kim olursa olsun Tamam Bağamlıydik bugüne kadar ama En azından bu Bağımlılıktan kurtulmak için 15 yıldır Bu millet seni İktidar yapıyor Güveni Bazen sarstın Osmanlı Tokadını yedin Kendine geldin Haziran seçimlerinde, Birdaha sarsma güvenimizi bu sefer kaldıramazsan Erkekten düşmeyi, Biz inanmak istiyoruz Sana ve ben seni Çok seven bir vatandaş olarak söylüyorum yanlış yapma ÜLKEMIZI DAHADA GÜCLENDIR KI MAZLUMLARA IDERMAN OLALIM çocuklarımıza Güzel bir gelecek bırakalım sömürge ülkesinde Rüyaya gelip zulüm esaret altında yaşamaya çalışmasınlar Hakkımızda hayırlısı Ya Rabbim.
Daha fazla yorum göster