THY - Yeni Havalimanı Promosyon - Ankara

NATO’nun kötü çocuğu(!) Türkiye

18 Eylül 2017 Pazartesi

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzesi alması Batı ülkelerini çok ama çok rahatsız etti. Batı dünyası, her zamanki gibi neden Rus füzesi almamıza mecbur bıraktıklarını irdeleyip özeleştiri yapmak yerine bizi suçluyor. Türkiye için uzun zamandan beri “bad boy” (kötü çocuk) diye bir tabir kullanıyorlar. 

Türkiye NATO’nun laf dinlemez, başına buyruk(!) çocuğu. Bu durumda iyi çocuk da ABD ya da Almanya oluyor. Mesela kendi terör listesindeki bir örgütle Suriye’yi işgal etmek iyi bir çocuk olmaya delalettir. Kendi müttefikine silah satışını engelleyip terör örgütüne değeri milyar dolarları bulan binlerce TIR’lık silah göndermek de iyi aile çocuğu olmanın gereği olmalı. Söz konusu silahlarla Türk askerinin öldürülmesini görmezden gelirsen bad boy değil, good boy oluyorsun. 

Tabi NATO’daki sözde müttefiklerimizin anlayışına göre. Yoksa yapılan düpedüz ihanettir. Dahası, ihanetin biri diğerini takip ediyor. Örneğin ABD şu sıralar eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı terör örgütü FETÖ’nün belgeleriyle yargılamaya çalışıyor. Çünkü eski bakan İran’a uygulanan ambargoyu delmiş. Başkasının ambargosuna taraf olmayan şahıs ve ülkeleri kim, ne hakla yargılayabilir ki? ABD’nin koyduğu ambargoyu delmek sadece ABD’de suç olabilir. O zaman Türkiye de Ermenistan ambargosunu delen Amerikalıları yargılasın. 

Ancak görünen o ki ABD’nin başkalarına koyduğu ambargolar yüzünden Türk yetkilileri yargılanmaya devam edecek. Çünkü ABD’li senatörler Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzesi almasının Amerika’nın Rusya’ya uyguladığı ambargoyu deleceğini iddia ediyorlar. Gelecekte silah alımını yapan Türk yetkililerin yargılanmasını ve Türkiye’ye ambargo uygulanmasını talep ederlerse kimse şaşırmasın. Çünkü ABD bir ülkeye ambargo uyguladı mı herkes uymak zorunda(!). Hukuk acizlere lazım. Güçlüye gücün hukuku yeter.

Öte yandan; Almanya da Türkiye’ye silah ambargosu uygulayacağını söylüyor. Aslında hali hazırda adı konmamış bir ambargo zaten var. Almanlar, sattıkları silahların PKK’ya karşı kullanılmasına ve darbecilerin cezalandırılmasına insan hakları bahanesiyle karşı çıkıyorlar. Asker Güneydoğu’da PKK ile savaşırken Alman silahları depoda çürümeyi beklerse ve FETÖ’cü darbecilere karışılmazsa Türkiye ile ilişkiler güllük gülistanlık olacak. Ülkenin dört bir yanını terörün sarması Almanya’nın umurunda değil. Ne de olsa bahsi geçen örgütler Almanya’nın Türkiye’yi terbiye etmek için kullandığı kırbaçları olur. 

Sözde dostlarımız belli ki Türkiye’ye tepeden bakmanın dozunu kaçırmışlar. Ancak hem silah satışını engelleyip hem Türkiye, Ruslardan silah alınca NATO ittifakını hatırlatanların ikiyüzlülüğünü yüzüne vuran bir Türkiye’ye diş geçirmeleri zor artık. Bu ülke, terör örgütlerine bile silah veren NATO ülkelerinin Türkiye’ye ambargo uygulamasını sinesine çekemez. Çünkü savunmasız bir Türkiye saldırıya uğradığında ölecek insanlar Almanlar ya da Amerikalılar değil, Türkler olacaktır. 

15 Temmuz darbesini NATO’nun desteklediğini hepimiz biliyoruz. Son dönemdeki sıkıştırma politikalarının darbenin devamı olduğunun da farkındayız. Dikkat edilirse S-400 füzelerini almaya karar verme fikri darbe teşebbüsünden hemen sonra ortaya çıktı. Çünkü darbe gecesi bizzat bu ülkenin uçakları bu ülkenin halkını bombaladı. Ve NATO’lu ortaklarımız o hainlere destek verdiler. Türkiye ile savaşma ihtimali olan ülkeler sayılsa ilk sıralarda Ruslar değil, NATO üyesi ülkeler olur. Türkiye darbeye destek veren ve düşmanından daha çok tehlikeli olan dostlarına nasıl güvenebilir ki? 

NATO’nun ortak savunma için kurulduğu varsayılır. Ancak NATO, düşman yerine kendi üyesine darbe, iç karışıklık, terör, gizli ambargo vb. metotlarla zarar veren bir ittifaka döndü. Türkiye şu anda en büyük tehdidi NATO’dan alıyor. Silah ambargosunu NATO ülkeleri koyuyor. Türkiye’ye silah satmayanlar NATO ülkeleri. NATO’da çalışan darbeci askerler NATO ülkelerine sığındı. Ortak savunma için kurulan NATO, Türkiye’yi savunmasız bırakıyor. Türkiye kendini savunmak için Ruslardan füze alınca da kötü çocuk oluyor. Varsın kötü çocuk desinler. Bu yakıştırmayı yapanlar bir zamanlar Usame bin Ladin’e de iyi çocuk demişlerdi. İyi ki iyi çocuk değiliz.

 

 

YORUM YAZ