ABD’nin dostluğu buysa, düşmanlığı nasıl olurdu?

23 Ekim 2017 Pazartesi

Geçtiğimiz günlerde Türkiye aleyhtarlığıyla bilinen ve kendini Türkiye uzmanı olarak tanıtan Steven Cook isimli Amerikalı bir akademisyen bir dergiye yazdığı makalede ABD ile Türkiye’nin aslında hiç müttefik olmadığını yazdı. Türkiye’nin sadece Ak Parti döneminde değil, geçmişte de Amerika’nın çıkarlarına engel olduğunu savunan yazar, imalı olarak bağların tamamen koparılması ve Türkiye’nin üzerine daha fazla gidilmesini talep ediyordu. Yazısında Amerika’nın kusurlarını özenle gizleyen bu şahıs aslında doğru söylüyordu. 

Amerika’nın bugüne kadar ki asimetrik bir görünümde olan ve hep Türkiye’ye kaybettiren dostluğunu gözden geçirmek için son gelişmelere bakmak yeterli olacaktır. Geçtiğimiz hafta PKK/YPG (ABD’liler ismini SDG olarak değiştirdiler), Amerika’nın desteğiyle Rakka’yı ele geçirdi. Normal şartlarda terör örgütünün DAEŞ’le baş edecek gücü yok. Ancak anlaşılmaz bir şekilde (ya da çok anlaşılır bir şekilde) DAEŞ nerdeyse çatışmadan Rakka’yı PKK’ya teslim etti.  PKK/YPG zaferlerini Öcalan’ın büyük bir posterini Rakka’nın meydanına asarak kutladılar.  

Oysa Amerika’ya göre SDG’nin PKK ile alakası yoktu. SDG kurulduğundan beri bunu iddia ediyorlardı. Ama PKK ve SDG/YPG ısrarla ve Amerika’ya rağmen aynı örgüt olduklarını gizlemiyordu. Normal şartlarda Amerikalıların suçüstü yakalanmaları nedeniyle mahcup olması gerekir. Ama ya şartlar normal değil, ya da Amerika utanmayı bilmiyor. Ve gerçekten de kendi çıkarları için utanmak şöyle dursun, ihanetlerini bir de insanın gözünün önünde yapıyorlar. 

Tüm bunlar ahlaki eksiklikten kaynaklanıyor. Ahlakı da geçtim, bari mantıklı davransınlar ve şu sorulara cevap versinler; ABD Türkiye’nin dostu ise, Türkiye’nin düşmanı PKK ile düşman olması gerekmez mi? PKK ile dost olması Türkiye ile düşman olması demek değil midir? İki ülke yine de dostsa, Türkiye ve PKK da dost mu olmuş oluyor? ABD’nin PKK’ya yardımı Türkiye’ye zarar veriyor. Türkiye PKK’ya zarar verirse Amerika da mı zarar görmüş olur? Türkiye ve PKK dost olsa Amerika düşman mı olur? Yok yine de dost olacaksa çözüm sürecinde ve öncesinde niye barışa destek olmadı? Bir de cevap bulamadığımız şu soru var; Amerika’nın dostluğu buysa düşmanlığı nasıl olurdu?

Yine ahlaka dönersek; ABD her tutumuyla dostluğunun çıkardan ibaret olduğunu gösteriyor. Ahlak testinden geçirirseniz muhtemelen insanlar ve devlet için ahlak kavramının farklı anlamlar ifade ettiğini söylerler. Nitekim İran’a teröre destek vermek ve nükleer silah üretmek bahanesiyle sözde ahlaki bir nedenle ambargo uygulayan ve Türk işadamı ve devlet adamlarını yargılayan Amerika, binlerce insanı katleden bir terör örgütüne binlerce TIR’lık silah yardımında bulunmakta beis görmüyor.  

Bu hukuksuzluk şimdilerde gücün hukuku denilen, eski tabirle “el-hükmü li’l-galip”  (kuvvetli olan haklıdır) denilen Batıcı felsefi prensipten geliyor. Amerika ve yancıları olan Avrupa ülkeleri bu prensip üzere gidiyorlar ve muarızlarının haklı/haksız oluşlarına bakmadan meselenin kendilerine dokunan tarafına göre konumlarını belirliyorlar. Amerika işbu ahlaksızlık/hukuksuzluk sayesinde Suriye’ye girdi. Daha doğrusu işgal etti. Orayı PKK/YPG eliyle yönetip Ortadoğu’da fiili olarak kendilerine ait olan topraklar edinmiş olacaklar. İşler istedikleri gibi giderse birkaç yıla kalmaz İncirlik’i Suriye’nin kuzeyindeki de facto eyaletlerine taşırlar.

ABD terörü desteklemeye devam ederken, bir yandan da Türkiye gibi ülkeleri teröre destek vermek, insan hakları ihlali ve otoriterlik gibi bahanelerle köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ikiyüzlülüklerini yüzlerine vurunca da onu anti-Batıcı ve sırtını batıya dönen bir lider olarak lanse ediyorlar. Cumhurbaşkanı yüzünü belki batıya döner ama karşısında o iki yüzden hangisini bulacağını bilemiyor ki. Hem yüzü kara birilerinin yüzüne bakmadan bir haz alınabiliyorsa aynanın karşısına geçip kendileri baksınlar. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti