THY - İmaj

ABD ve Kuzey Kore; hangi taraftayız?

11 Eylül 2017 Pazartesi

Eğer Kuzey Kore ile ABD arasında bir savaş çıkmasını umuyorsanız yanılıyorsunuz. ABD muhtemel bir savaşta öngöremediği kayıplardan dolayı tetiğe ilk basan taraf olmaz. Bir tek Kuzey Kore saldırırsa topyekûn saldırıya geçer. Kim Jong Un’u ve ülkesinin savunulacak yanı yok. Ancak kabul etmeliyiz ki onlar da nükleer silahın yıkıcı etkisinden dolayı tarafları savaşmamak için gemleyen dehşet dengesinin bir tarafı oldular ve aslında gelecekteki güvenliklerini garantiye aldılar. Kuzey Kore’ye saldıran bir süper güç de olsa kayıp vermeden savaş kazanamaz ve muzaffer taraf orantısal olarak daha az kayıp verse de ölümlerin sayısı yüzbinlerin altında olmaz. Bu rakam da mesela ABD gibi bir ülke için saldırmamak için yeter sebeptir. 

Kuzey Kore bu noktaya nasıl geldi? ABD, şu anda 30 civarında atom bombası olan ve envantere hidrojen bombası da ekleyen bu ülkeye Kore Savaşında 650,000 ton bomba attı. Bir Amerikalı generalin iddiasına göre ABD, o savaşta Kore nüfusunun yüzde 20’sini öldürdü. Kore’nin ikiye bölünmesinden sonra komünist blokta yer bulan Kuzey Kore, Sovyetlerin de yardımıyla atom bombası üretmek için çabaladı ve sonunda 2003’te ilk denemesini yaptı. 

Bugün Kuzey Kore’yi suçlayan İngiltere, Belçika ve Kanada gibi birçok ülke atom bombası üretmeleri için gerekli malzemeyi tedarik etti. Tam olarak doğrulanamayan bir iddiaya göre, Güney Afrika’nın İngiltere’ye imha etmek için verdiği atom bombalarından biri kara pazarda Kuzey Kore’ye satıldı. İddia içindeki diğer bir iddiaya göre satış sürecine İngiltere eski Başbakanı David Cameron da başbakanlıktan önceki görevinde müdahil olmuştu. Özetle Kuzey Kore Batı sayesinde nükleer silah sahibi oldu.

İşte bu yüzden güncel çekişmede kalben de olsa Batıdan yana olmak yanlıştır. Aynı Batı, İsrail nükleer silaha sahip olurken sesini çıkarmamıştı. Hindistan’ın atom bombasına “Budda’nın gülüşü” ismini takarken (burada aklınıza Arakan’daki Budist katliamını getirin), Pakistan’ınkine “İslami bomba” diyerek İslam’a da laf attı. Emin olun ki Kuzey Kore “Beni bu halimle kabul edin. Gel barışalım” dese bu ülkenin atom bombasına da “çekik göz” gibi bir isim koyup kabullenirler. 

Bu arada; ABD bir yandan Kuzey Kore’yi şeytanlaştırırken diğer yandan nükleer silahlarını yenilemek için 1 trilyon dolar harcamayı planlıyor. Şayet nükleer silahlar insanlık için tehlikeyse –ki öyledir- neden kendi silahlarını imha etmiyorlar? Onların düşmanları varsa diğer ülkelerin yok mu? ABD bir ülke ile atom bombalarını kullanarak savaşırsa diğer ülkenin savaşı kazanma şansı yoktur. Fakat karşı tarafın da atom bombası olursa- Kuzey Kore örneğinde olduğu gibi- ABD’yi caydırmak mümkündür. Hadi diyelim ki atom bombası olan ülkeler bombalarını imha etmedi. Peki, başka bir ülkeye karşı kullanmama garantisi verebiliyorlar mı? Garantiyi bırakın, tartışmak bile istemiyorlar. 

Her ülkenin nükleer silahlarının olduğu bir denge ortamı bile dünya barışı için mevcut eşitsizlikten iyidir. Ya hiç kimsenin atom bombası olmayacak ki hiçbir ülke kendisini diğerine karşı savunmasız hissetmesin, ya da herkesin nükleer silahı olacak ki kimse birbiriyle savaşmaya cesaret edemesin. Nitekim soğuk savaş döneminde ABD ve Sovyetler Birliği birbirlerinden çekindikleri için üçüncü dünya savaşını başlatmadılar. Ancak iyinin kötüsü olan bu seçenek bile toplu katliamları engelleyebilecek bir çözüm değildir. 

Maalesef nükleer silahsızlanmaya çözüm yok. Bir ülke için, atom bombası olan ülkelerin tehditleriyle yaşamak da çözüm değil. Geçmişte ABD, Fransa, Rusya, İsrail gibi nükleer silah sahibi ülkeler diğer ülkeleri atom bombası kullanmakla tehdit etmişlerdi. Daha iki yıl önceki Rusya ile yaşanan uçak krizinde Ruslar Türkiye’ye karşı konvansiyonel atom bombası kullanmakla tehdit etmişti. 

Hiçbir ülke varoluşsal bu tür tehditleri onuruna yedirip sinesine çekemez. Onun için gücü yeten üretecek, yetmeyen diğerlerinin tehditlerine boyun eğecek. 

Sanırım hepimiz Türkiye’nin ne yapması gerektiğini biliyoruz. 

 

YORUM YAZ