Nur Talebeleri asayişin bekçisidir!

18 Kasım 2016 Cuma

15 Temmuz’dan sonra, bazı “Hak ve hakikat düşmanlarınca” oluşturulmaya çalışılan “kargaşa ortamı”, yavaş da olsa berraklaşmaya başladı.

Lakin, bazı kardeşlerimizin nahak yere canı yandı, yanmaya da devam ediyor.

İnşallah önümüzdeki günlerde, “menfaat çetelerince” bilerek karıştırılan “At izleri, it izlerinden ayrılacak”.

Çünkü, terbiyesini, Allah (CC)’dan, O’nun Yüce Peygamberinden (sav) ve Kur’an’dan almış müminler mazlumlara zulm edemez.

Zulme rıza gösteremez.

Yine Kur’an’ın asrımıza bakan tefsirlerinin başında gelen “Risale-i Nur” ve onun tercümanı Üstad Bediüzzaman’ın bize bıraktığı ana erklerden biri, “İMAN HİZMETİ ASAYİŞİN TEMİNATI” düsturudur.

Ve bu membadan beslenenher bir “Nur Talebesi”, bu düsturu fikren yaşamak ve fiilen hayatına aktarmak durumundadır.

Buna, Üstad Bediüzzaman’ın muhtelif dönemlerde “derslerinde ve asra seslenişlerinde” de şahit oluruz.

Şöyle ki; 

Bediüzzaman her defasında; 

Elimizde nur var, topuz yoktur.

 Biz tecavüz edemeyiz.

 Bize tecavüz edilse, nur gösteririz.

 Vaziyetimiz bir nevi nuranî müdafaadır (Emirdağ Lahikası)”, diye haykırır.

Üstad, vefatından önce vermiş olduğu son dersinde, bakın konuyu hassasiyetle nasıl vurguluyor;

Aziz kardeşlerim; Bizim vazifemiz müsbet hareket etmektir. Menfî hareket değildir. Biz bütün kuvvetimizle dâhilde ancak âsâyişi muhafaza için müsbet hareket edeceğiz. Bu zamanda dâhil ve hariçteki cihad-ı mâneviyedeki fark pek azîmdir (Emirdağ Lahikası)”.

Genelde Müslümanları, özelde Nur talebelerini daima “dünyevi ihtiraslarına” tehlike görenlerin suratlarına, Üstad en yalın ve anlaşılır bir şekilde şu tarihi cevabı da yapıştırır: 

Biz dünyaya bakmıyoruz”. 

Yani Bediüzzaman kast ediyor ki, “Hakiki Nur talebesi Dünya’nın alavereli-dalavereli labirentlerinde ömür tüketemez”.

Ve ima ediyor ki, “Dünyevi hırs ve ihtirasları olanlar, hakiki Nur talebesi olamaz”.

Yine, “En şiddetli garazla, bana zulmeden fâsık, belki dinsiz zalimlere hiddet ettiğim halde, değil maddî, belki beddua ile de (manevî) mukabeleden o şefkat beni men’ediyor”, diyen dinsiz zalimlere karşı dahi beddua edemeyen bir Üstad’ın tedrisatında yoğrulmuş Nur Talebelerini, bu bataklığın içine çekme çabaları –emin olun ki– beyhudedir. 

Boşa vakit harcamadır.

Bu nedenle, 15 Temmuz’da ellerine geçirdikleri “altın fırsatı”, Nur Talebelerini tasfiye için kullanmak isteyen bir avuç muhterisin, hakiki nur talebelerini, darbecilere bulaştırma gayretleri boşa çıkacak.

Ve inşallah kurdukları pusulara, kendileri düşecektir.

Kamu kurumlarında ve üniversitelerimizde (Iğdır gibi), bilinçli olarak, “hakiki Nur Talebeleri” de töhmet altına alınmak istenmektedir.

Devletimizin ve hükümetimizin en üst mercilerine sesleniyorum;

Lütfen gerekli hassasiyet gösterilsin ve bu “ihtiras tuzaklarından”, “Hakiki Nur Talebeleri” korunsun.

Kurunun yanında yaşın yanmasına müsaade edilmesin.

Masumların günahı yüklenilmesin.

Ve Nur talebelerinin düşmanları şunu iyi bellesin ki,

Karşımıza çıkan şartlar bizi yolumuzdan alıkoymayacak.

Bundan öncekiler gibi, bundan böyle de “kurulan tuzaklar boşa çıkacaktır”.

Çünkü, “İMAN HİZMETİNDE ŞİDDETE YER YOKTUR.

Ve “Bizim vazifemiz hizmettir; neticesi Cenâb-ı Hakk’a âittir. Biz vazifemizi yapmakla mecbur ve mükellefiz.”

O kadar!..

 

YORUM YAZ

 • AhmetAhmet1 yıl önce
  Sayın yazar, elinize, dilinize ve kaleminize sağlık.
 • Veli Yalçın Veli Yalçın 1 yıl önce
  Şeytan cemaatleri fena biryerlerden yakalıyorKimi tek kitabaKimi tek adamaKimi tek yönteme takılıp kalıyor Cemaatlerin kendi üyelerine faydaları çokTopluma ise neredeyse yokKendi içerilerinde tutarlıAma cogaldiklarinda Yabancı ve düşman güçlerin masa olarak hedefi olduğundaMalum sonuç kaçınılmaz oluyorDarbe Yada filanca partiye destek vs
 • ErolErol1 yıl önce
  @mehmetcikCemaatlerin birlesmesi meseleside hep kafama takilmistir gercekten. Cemaatler birbiriyle küs yolda birbirlerini gorunce birbirlerinden yüz çevirip yollarini ayiran insanlar degiller ki. Sadece biri zikirden hoslaniyor halka kurup zikir cekiyor biri şöyle ağır osmanlı türkcesiyle bir sohbet dinlemeyi biri mesneviden okumayi seviyor doğal olarakta a cemaati kendi sohbetine b tarikati kendi dergahina gidiyor yoksa birbirlerine kin güttüklerini dusunmek surekli cemaatler ayri kavgali seklinde görmek ne kadar doğrudur bilemiyorum.
 • ErolErol1 yıl önce
  Amacim cemaat taraftarligi yapmak degildir. Hizli bir sekilde feraha kavusan teknoloji ile birlikte bir suru imtihana tutulan ahir zaman muslumanlarinin yani bizlerin bu imtihani vermekte yalpaladigimiz gibi bu cagda yasayan gunumuz cemaatleride bunlarin imtihanindan gecmekte yanlis yapmaktadirlar elbet. Ama elestirirken bunlarin hep kotu yonlerinin vurgulanmasi bel aşağısına vurulmasidir canimi acitan. Evet herkes birlik beraberlik diyor ama cemaat ve tarikatlari kotuleyerek nasil bir birlikten soz edebiliriz ?Bugun bircok insanin cemaatlere girmesi cemaat tarikatlarin sucu mudur? Yoksa beton duvarlar asik suratli komsular bize hergun kötülük aşılayan televizyon ve haberler arasinda bir cemaatin sohbetine gidipte orada anlatilan Allahpeygamber vurgusu kalbine dokunmus bununla bir nefes almis maneviyatini tekrardan sağlamış insanlarin sucu mu? Her ne kadar kizarsak kizalim o sohbetlerde bir maneviyatin oldugunu kimse inkar edemez heralde. Birazda bu taraflarinin gorulmesi gerekmez mi? evet cok hossunuz cok guzelsiniz ama şu hadislerin sihhatinede dikkat etsek? Evet cok guzel hoş ama suda soyle olsa.. diye yapici elestirilerin yapilmasini birlik ve beraberlik icin cok daha anlamli buluyorum.
 • mehmetcikmehmetcik1 yıl önce
  Birlik olma zamanı. Ayrışmayalım. UYUT BÖL PARÇALA YUT oyununa gelmeyelim artık. Devlet birlikte olunursa ayakta kalır. Kısasa kısas uygulanmalıdır. Sistemlerimizde adaleti sağlamalıyız. Din tek elde tam olarak vermeliyiz. Tarihteki zenginliğimizle birlikte insanımızı şaha kaldırarak İSLAMI yaşamalıyız. Peygamberimizin nasihatını ve örnek yaşayışını uygulayalım. Parçalanmayalım.Peygamberimiz Vedâ Hutbesinde buyurdular ki:“Hamd, Allahü teâlâya mahsûstur. O’na hamd eder, O’ndan yarlıganmak diler ve O’na tövbe ederiz. Nefislerimizin şerlerinden ve amellerimizin günahlarından Allahü teâlâya sığınırız. Allahü teâlânın doğru yola ilettiğini saptıracak, saptırdığını da doğru yola iletecek yoktur."EY MÜMİNLER! "SİZE İKİ EMANET BIRAKIYORUM, ONLARA SARILIP UYDUKÇA YOLUNUZU HİÇ ŞAŞIRMAZSINIZ. O EMANETLER ALLAHIN KİTABI KUR AN-I KERİM VE PEYGAMBERİNİN SÜNNETİDİR.Cemaatler birleşmiyor, en iyisini ben yapıyorum, uyguluyorum diyorsa FİTNEDİR. Fitnenin başını ezecek olanda devlettir. Durmak yok yola devam.
 • levent Barbaroslevent Barbaros1 yıl önce
  Allah razı olsun . Yazınız çok güzel. Nur talebelerini çok güzel ifade etmişsiniz. Her ne kadar Bediüzzaman'ı eleştirenler bir sayfasını dahi okumamış olduklarından çirkin yorumlar ypmakta ise de siz bu ve benzeri yazılarınıza devam edin. Çünkü çok ihtiyaç var.
 • ErolErol1 yıl önce
  Hak yolda yuruyen tarikat ve cemaatlerin hepsi amaç degil gayedir. Oradaki insanlarin amaci suleymanci nurcu olmak değil Allahin razi olduğu kul olmaktir. Nasil ki bir insan gunluk hayatta gitmek istedigi yere onu goturebilen bircok vasitalar vardir ucak araba otobus tren vs. Cemaatlerde ( bu kelimeyi kullanmaktan artik ne kadar korksak ve ici bosaltilmissada hak yolda yurumeye gonul vermis insanlar toplulugu olarak algilamanizi isterim) Allah rizasi hedefine ulastirmada bu vasitalar gorevini görür. Evet vasita kullanmadan da yolda yürünür hedefe ulaşılır ama bu insanlar bir olarak birbirinden kuvvet alarak yolda hizla ilerlemenino yolda cekilen zorluklari paylasmanin derdindedirler. Her cemaat tarikat hak midir? Her cemaat yuzde yuz her yaptigi dogru mudur ? Her cemaatin uyeleri teker teker kusursuz mudur? Her tarikatin uyeleri bu kavrami boylemi anlamaktadirlar? Hayir tabiki Allah in koydugu kurallara ve rasulunun sunnetine uyduklari muddetce haktirlar dogrudurlar. Nasil bugun islami yanlis anlayayip anlatanlar varsa ve musluman olmayan birinin o kisiye bakarak muslumanligin sadece onun yaptigi sey olarak toptanci bir yaklasimla bakip gercekren islami dogru sekilde ogrenmeden islama saldiriyor ise bugunku cemaatlere yapilanda o dur. Her cemaatte kusurlu insan vardir etik olmayan şeyise o insana bakarak tum cemaati yargilamamamizdir. Her tarikat seyhi ve cemaat lideri tum kusurlardan arindirilmis midir? Hayir her beşer gibi elbette kusurlari vardir. Lakin islama ve insanlara hizmetleri o kadar buyuktur ki hatalari uhud daginin karsisinda kucuk adi taşlar misalidir. Neden kucuk taşlari uhuda tercih ediyoruz ? Neden kendimiz hic birsey yaomadigi halde hayatini islam ugrunda feda etmis insanlara dil uzatiyoruz?Amacim muhalefet etmek degil on yargidan uzak kulaktan dolma bilgilerle degilde elestirmek degil de elestirmek istedigimiz seyi bizzatihi yakinden onyargisiz ogrenerek saldirmak degilde elestirmektir.
 • Güzide ErenGüzide Eren1 yıl önce
  Niye şahısları öne çıkartıyorsunuzşuna peygamberin yolundan gideneler desek daha iyi olmaz mı . Bir tek alim Said Nursi midir Gazali, Mevlana,Ahmed Yesevi, Hacı Bektaşi Veli vb neoluyor şöyle bir kişiyi üstün görme hastalığından vazgecelim.Türkiye şu anda bunun sancısını yaşıyor . Buna en güzel cevabı sayın cumhurbaşkanımız verdi: Ne o mezhep ne bu mezhep bunun adı İslamdır .Bizim dinimiz İslamdır o bu yok
 • azmiseazmise1 yıl önce
  yahu Nur mu kaldı be adam, kapatın dükkanı başka bir oluşumda hizmet edin, şart mı hizmetin adı Nur hareketi diye, farz değil vacip değil, insanları da sıkıntıya sokmayın.Güven kayboldu bir kere,gerisi zaman kaybı
 • Mehmet Sezai AydıngözMehmet Sezai Aydıngöz1 yıl önce
  Müslüman ve Müslümanlar! Ne kadar tabii ve arı bir tabir. Risaleciler,Süleymancılar,nakşiler,kadriler,ışıkçılar vs.vs.Ne kadar ham ve kof birer tabir durumundalar.Böyle devam ederse tevhit mümkün olur mu? Ayrıca Cenabı Allah cc.zatına has olan bir sıfatı,bir kula vermek zaiz mi?Allah cc.dan başka ilah tanımıyorum iddiasında bulunanlar bunu nasıl izah ederler?
Daha fazla yorum göster