Ayasofya’nın minareleri birilerini fena kaşındırmış!

28 Ekim 2016 Cuma

Yıllardır “Ayasofya mahzun” seslerine takılı kulaklar, geçen hafta nihayet “beklenen sesi” işitti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Cennet mekân ceddimiz Fatih’in emaneti mahzun Ayasofya’ya (Hünkâr Kasrı’na da olsa) batılıların deyimi ile “a permanent imam” (daimi imam) atadı.

Bunu duyan Batı’nın uslanmaz “Demokrasi havarileri” kızılca kıyameti kopardı.

Vay! Sen hem “Secular Turkish Republic” olacaksın, hem de 916 yıllık kiliseye ve 83 yıllık müzeye imam atayacaksın?

Zinhar bu laikliğe aykırıdır.

Bu fundamental (esastan) dinciliktir, kabul edilemez.

Ayrıca, Dünya’da bir tek sizde uyguladığımız laikliğe, siz de uymazsanız halimiz nice olur?

Yani adamlar demek istiyor ki,

Dedeleriniz o güzelim kilisemizi camiye çevirdi, ses çıkaramadık.

Üstüne üstlük bir de, dört bir yanını upuzun, sipsivri minarelerle donattılar, çaresiz yutkunduk.

Fakat geçen yüz yılın başında türlü desiselerle ve kirli ittifaklarla Ceddiniz Osmanlı’yı alaşağı edip, yerine Secular Turkish Republic’i kurdurup, Ayasofya’yı anlı secdelilerden ve Ezan-ı Muhammedi’den (sav) temizleyerek derin bir Oh! çektik.

Ve “Just about everybody was happy with that situation - except for the remaining Islamists (Bu durumdan samimi (!) Müslümanlar hariç herkes mutlu idi)” diyor ABD’li Bay Michael van der Galıen adlı zatı muhterem “After 80 Years, Islamist Turkey Again Seizes Hagia Sophia Church for Islam (80 yıl sonra İslamcı Türkiye Ayasofya kilisesine yeniden İslam adına el koyuyor)” başlıklı yazısında.

Tam da işler tıkırında gidiyor derken, bu permanent imam da nereden çıktı? diye de ekliyor, Bay Mişel.

Bu kadarla kalınsa iyi.

Asıl korku bundan sonra başlıyor Bay Michael için.

Hadi bir dereceye kadar, sessiz sedasız Müslümanlar gelsin namazlarını kimseye (Turist milletini kast ediyor) görünmeden kılsın dağılsınlar, Amenna…

Fakat “dominating towers (minareler)”lardan Ezan okunacak olması tam bir felaket. 

Ben de tevekkeli bu Batılılar minarelerden niye bu kadar çok rahatsız oluyor? diye düşünüp durur ama bir çıkış bulamazdım.

Neyse ki, bizim Mişelin sayesinde öğrenmiş oldum.

Meğer bizim minareleri, onlar “göğü delen kuleler” olarak algılıyorlarmış.

Vay gariplerim vay.

Yani adamcağız feryat ediyor ki, eğer Ayasofya’nın minarelerinden her gün 5 vakit Ezan okunursa, artık dışardan bakanların hatırına oranın bir kilise olduğu asla gelmez.

Adam haklı.

Bence de gelmez.

Bu durumda akla tek bir soru geliyor;

Bu asırlık felaketin sorumlusu kim?

Yine Mişel’den alalım cevabını:

Sadly, that has all changed under the rule of Recep Tayyip Erdogan”.

Yani, Mişel özetle diyor ki; Şu “President Erdoğan” (Adam başkan olacağından emin) geldi her şey (bizim için) bemberbat oldu.

Bay Mişel bir itirafta da bulunuyor ve diyor ki,

Bunun böyle olacağı belli idi.

Biz asıl kazığı, bu yılın başında Türk hükümetinin Ayasofya’da “günde iki kez Ezan okutulması kararını” aldığında yemişiz.

O zaman Mescidi Aksa’nın dibini oymakla meşgul olduğumuz için, konunun vahametini tam olarak kavrayamamışız.

Çok haklısın Mişel kardeş.

Geçmiş ola.

Bu aşamada yapacak fazla bir şey yok.

Attığınız kazıklara sayın.

Demek ki, “Siz bize kazık ata ata YEMESİNİ, biz de sizden kazık yiye yiye ATMASINI öğrenmişiz”.

Bütün mesele budur.

Büyütmeye gerek yok.

 

YORUM YAZ

 • Caner köktaşCaner köktaş1 yıl önce
  Bütün hersey baskanlik icin mi diyorum bazen kendi kendime. Eger Dis gucler Baskanlik icin Ayasofya yi bile gozden cikarabiliyorsa. Bu baskanligi demek ki onlarda istiyor. Millet baskanliga inanilmaz bir onyargi ile bakiyor. Bu onyargiyi kirmak kolay degil. Acaba Ayasofya derken. Darbe derken. Musul derken. Telafer derken. Hep beraber el atin su aracada calissin mi deniyor Turk halkina. Peki arac calistigindabizi birakip gider mi. Atı alan uskudarı gecer mi. Halkin on yargisina fformati atilmaya calisiliyor. Yok eger degilse Neden samimi ve acik bir sekilde gevelemeden anlatilmiyor su Baskanlik sistemi. Kimden korkuluyor. Bu halk acik acik anlatmadiginiz takdirde anlamaz bunu boyle bilin.
 • Murat KumruMurat Kumru1 yıl önce
  Dört gözle bekliyoruz "inşaALLAHbir CUMA namazıda kılmayı nasip eder.
 • RamazanKulaksızRamazanKulaksız1 yıl önce
  Slm bu ülke bizim en son 15 temmusta büyük Türk milleti dünyaya enbüyük reformu yaptı. Müslüman bir ülke nerde ne yapacağını size sormayacak(her türlü satılmışlara)sende.de uyan sıfatlardan varsa senin sorunun...velasıl. ezanda okuturuz.namazda kılarız sanane
 • Burhan KaleBurhan Kale1 yıl önce
  Sence Mehmet Karataş Sen dedemin vasiyetini okumadın galiba bu işler sence Bence olmaz Ümmet bilinci ile olur
 • Amin...Zalimler için yaşasın cehennemAmin...Zalimler için yaşasın cehennem1 yıl önce
  müthiş
 • Dervis muhammedDervis muhammed1 yıl önce
  Kafirlede yyaranalim diye solucanlar gibi kivirmadik yerimiz kalmadi peki aferin madolyasimi aldi aazaha vatan danda oluyiorduk,,,ezamanki kubra gibi diklendik simdi neyapsak haksiziz oylemi???korkaklarabu vatanda yer yok vsselam
 • Emir yildirimelEmir yildirimel1 yıl önce
  Fahri torun, biraz kendi devletinin safında olsan ölür musun? Çok meraklıysan her namazda Sultan Ahmet e bekleriz. Devletimizin son 15 yildaki teknolojik gelişmeleri seni memnun etmemiş sanırım...Durum hiristiyanlari ve fahri beyi rahatsız etmiş. Oranın tarihini bir öğren önce.. oranın cami olmasının dini, siyasal ve psikolojik bir sürü nedeni ve atamız Fatih Sultan Mehmet in vasiyeti ve fermanı var.
 • Kadir akben Kadir akben 1 yıl önce
  Yazı güzel hocam emeğinize sağlık yalnız osmanlı yi yıkıp secular değil laik devlet kurdurdular. Eğer secular olsaydık zaten bunların hiç birini yapamazlar di. Ve şuan amacımız secular sisteme geçmek laiklik Atatürk içinde ilk plandi milleti alistirarak düşmanlara laik devlet kurduk biz demekti. Başkanlık sistemine geçip secular devlet olduğumuz da gücümüz misliyle artacaktır bunu bildikleri içinde yaptığımız her şeyi kınama ya kötülemeye çalışıyorlar ama Allahın izniyle başaramayacaklar.!
 • ABDULKADİR KARABACAKABDULKADİR KARABACAK1 yıl önce
  AYASOFYA yı müzeye çevirenlerin istirahatgâhı ebedi Cehennem olsun
 • Fahri torunFahri torun1 yıl önce
  Yanında anlı şanlı yeşil camî Sultan Ahmet varken ortalığı bulandırmak niye? Sultan ahmet namaz kılmağa yetmıyormu? Şartmı Ayasofyada namaz .kılmak kabeye dönmek şartıyla çimenler üzerindede kılabilirsin.Sanai üretim tarım kimya harp sanayii uzay yarışı varken.Etrafımız ateş çemberinde herkesle kavgalı iken biz kalkmış nelerle uğraşıyoruz.
Daha fazla yorum göster