Yeni Akit - M&S Asistans

Orman ve Suyun Adamı Veysel Eroğlu

13 Eylül 2017 Çarşamba

Yurdumuzun dört bucağının neresinde orman ve suya rastlar ve hangisine rastlanırsa rastlansın, hepsine de Orman ve Su İşleri Bakanlığının sahip çıktığı görülmektedir.

Cumhuriyet tarihi boyunca ormanlarımız ve suyumuzla böylesine ilgilenen hiçbir hükümet iş başına gelmediği gibi bakan da gelmemiştir.

Dünkü yazıda kısmen belirttiğim gibi Bolu Aladağlar ve Kütahya Gediz bölgesine yaptığım gezilerde, Veysel hocaya ve ekibine, ülkemiz adına teşekkür ede ede beraberimdekileri bıktırdığım olmuştu.

Gerçi haksız da değildim. Orman Ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu; “En Çok Tesis Açan Bakan” unvanına sahiptir ve hak ettiği için verilmiştir.

İşte sebebi:

Bugüne kadar 7 bin 100 dev tesisin açılışını yapmış. Festival açılışı değil bu. Memleket ve millet adına, toprağın üstünün ve altının kıymetini bilme tesisleridir.

Bu tesislerden 451’i baraj,“Bin günde bin gölet” kapsamı içerisinde “bin gölet” ve sulaması bitirilmiş. Ayrıca 2019 yılına kadar 1071 adet gölet çalışması da sürüyormuş.

Son 14 yılda, 3,750 milyar fidan toprakla buluşturulmuş. Orman varlığı; 20,8 milyon hektardan, 22,3 milyon hektara çıkmış.

Dolayısıyla memleketimizin orman varlığı hem alan hem de odun serveti olarak artan nadir ülkelerden birisi haline gelirken, ağaçlandırma alanında yapılan çalışmalarla yine Türkiye, dünyada en çok ağaçlandırma yapan 3 ülke arasına girmiş.

Şehir ormanları projesi de Veysel hoca döneminde gerçekleşmiş ve her şehrimizde orman tesis edilmiş.

Milli parklar, tabiat parkları ve bal ormanları olmak üzere her alanda yeni projeler geliştiren ve dev tesisleri tamamlayan Orman Ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ekibiyle birlikte ormanlara ve suya, devletimiz ve milletimizin imzasını atmıştır vesselam.

İlk gördüğüm ormanlar, yeşille mavinin koyun koyuna yattığı ve asırlık ağaçların; “Burası Türk Yurdudur” diye başını dik tuttuğu Bolu dağlarıydı.

Bolu coğrafyasının yüzey şekillerini; platolar, ovalar ve dağlar meydana getirmektedir.

Bolu, batıdan doğuya doğru Abant dağları (1748 m). Güneybatı-kuzeydoğu yönünde, Bolu dağları (1954 m). Kuzey yönünde, Sünnice dağları (1828 m).

Gerede’nin kuzeyinde ilk iki sıradan daha yüksek olan Köroğlu dağları (2378 m) olarak bilinen volkanik dağlarla birlikte, Seben dağlarının uzantısı, (1854 m) ile güneydedir.

Mudurnu’yu saran dağlara “Ardıç”,Göynük’e doğru alçalarak uzanan sıra dağlara ise “Beylik, Kocaman” ve “Kapı” ormanları denilmektedir.

Bütün bu orman hazinesinin içerisinde, yaylalarıyla ünlü Aladağlar bölgesinin yeri ayrıdır. Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayacak güzellikte yeşil, su ve göl zenginidir.       

Temmuz ayında bizim yolumuz Aladağ yaylalarına uğramıştı. Şehirlerin yorgun savaşçı haline getirdiği insanlar buralara çıkınca, kendisini uzaydan gelmiş gibi hissedermiş.

Biz de öyle hissettik. Yarına inşaallah.

 

YORUM YAZ