Operasyon 1915 Çanakkale

20 Mart 2017 Pazartesi

Bu haftaki eserimiz, isimden de anlaşılacağı üzere, Çanakkale destanını oldukça akıcı ve sade bir dille anlatan, “Operasyon 1915 Çanakkale” adlı kitap.

Eserin müellifi oldukça genç bir yazar. Gençliğini kütüphane rafları arasında geçiren ve tozlu raflarda kuyumcu hassasiyetiyle gerçek tarihi arayan Ozan Bodur.

¥

“Çanakkale Geçilmez” gürlemesi, bu toprakların tapusu mesabesindeki bir haykırıştı. Bu haykırış bugün daha yüksek seslendirilmektedir.

Haçlılar Çanakkale’yi geçerek, tarih sahnesine ve yeryüzüne çıktıkları günden bu yana, esaret tanımamış, boyunduruk altına girmemiş bir milleti köleleştirmek istiyorlardı.

Esas amaç elbet gizliydi. Yahudilerin ve dünyadaki tüm Mason localarının asıl gayesi; topraklarımızdaki ezanları susturmak, dini ve milli eserleri yerle bir etmek, Osmanlı ve İslam tarihini çağrıştıran tarihi yok etmekti.

Her itilaf devlet adamının komutanlarına verdiği talimat şuydu: “İstanbul’un camilerine Haç dikmeden dönmeyeceksiniz”.

¥

Bu hakikatlerin aksini düşünmek mümkün değildir elbet. Aksini düşünenlere hep şu sorular sorulmuştur.

“28 Temmuz 1914’ten bugüne, Birinci Dünya Harbinin gerekçesi üzerinde hiç duruldu mu? Hangi büyük sebepten dolayı bütün bir Haçlı Çanakkale’ye dayanmıştı?”

Şimdiye değin, “I. Dünya Savaşı haklı olarak şu gerekçeden çıkmıştır” diyen bir tek namuslu tarihçi var mıdır?

Altı yüz yıl dünyanın yarısından fazla topraklarda; “huzur, güven ve istikrar” sağlamak, her dinden, dilden, ırktan topluma dini ve milli değerleri ölçüsünde özgürlükler tanımak ve insanları barış içinde idare etmek, Haçlılar nezdinde suç sayılmıştır.

Çanakkale’yi geçememelerinin kin ve öfkesini hâlâ duymaktadırlar. Bilumum terör örgütlerini de yanlarına alarak; siyasi, ekonomik ve kaoslarla mücadelelerini sürdürmekte, Çanakkale’yi geçmek için hunharca eylemlere kalkmaktadırlar.

¥

Demek ki, Haçlılar hâlâ Çanakkale’nin geçilemeyeceğini öğrenememişler. İşte bu eser onu anlatmakta.

Kitabın girişindeki okuyucuları selamlayan şu cümlelerle sözü nihayetlendirelim.

Osmanlı’nın artığısınız dediklerinde kahroluyorum diyen Kerküklü nineye! ‘Bizi kimlere bırakıp gidiyorsunuz?’ diye haykıran Şamlı dedeye!

Bu vazifeyi Yavuz Han verdi, 500 yıldır İstanbul’u bekliyoruz’ diyen Halepli mücahide! ‘Türkiye için dua etmeden seccademi kaldırmam’ diyen Bosnalı teyzeye!

‘İki patik ördüm, köyüme ilk gelen Türk askerlerine vereceğim’ diyen Ahıskalı geline! Ordumuza katılmak için ceketini satan Pakistanlı gence! Şahadet parmağını İsrailli askerlere uzatarak; ‘Bir gün gelecekler’ diye ağlayan Gazzeli çocuğa!

Abdülhamid’e Cinnah’a! Aliya’ya! Elçibey’e! Dudayev’e! Dr. Sadık’a, Resulzade’ye! Vahapzade’ye! Aytmotav’a! Akif’e! Hazar’a! Tuna’ya! Nil’e! Fırat’a! Dicle’ye! Ahlat’a! Malazgirt’e! Urimçi’ye! Fergana’ya ve Tebriz’e!…

Velhasılı kelam… Yürek bohçasında bize dair ağıt ve umut taşıyan her yere, her sese, herkese armağan edilmiş bir eser.

Evet, bütün şehitlerimizin ruhu için el-Fatiha.

¥

Eser hakkında: Eşik Yayınları, 0216- 564 26 26

 

YORUM YAZ

 • veli kayabaşveli kayabaş1 yıl önce
  selam ustad.once saadenkilic nam yorumcu kardesime:muhterem her sabah trkvz hackers gurubu israil televizyonlarinda namazdan evvel defalarca evleri icinde ezan okutuyor haberin olsun.canakkaleye ihtilaf devletleri girmedi.icimizdeki siyonist turk ittihatcilar yalvar yakar teslim ettiler.ayruca harple silahla donanmayla cephede gecemediler amaitiihatci hainler kaybetmet icin mithat cemal ve enver pasalar keyfi kactilar.diger ittihatcilarda ingilizlerle isbirligi yaptilar.ayaklarinin altina kirmizi hali serdiler.ihtilaf devletlerini yoldam cikaran icimizdeki isbirlikci hainlerdi.topkapi sarayindaki 30 tpn altinida tazminat harp zarari masrafi olarak verdiler hediye ettiler.gelmiyecek turkiyeyi izgal etmiyecekler diye karalar bagladilar.trikopisi esir alan pasayi meclis onunde vurdular.cepheden kacip kumeste saklananlar itibar gordu.yunan ordusu izmire cikip isgal etmeyince ben anadiluya gitmem dyen ankara polatliya kadar isgal ettirp onunden kacanlar itibar gordu.geyve bogaxinda yunan ordusunu durduran Ali fuat pasa miskovaya surgun edildi.divani harbi aradigi idM verdigi sahsi erzuruma kacirdilar.hainleri kaxim karbekir krudu kolladi.sonundada siyonist isbirlikci vatan haini oldugunu bildikleri halde basa gecirdiler.bu ittihadcilar kutulamarenin intikamini almak icin filistinde libyada ordularimizi birakip kactilar.italyanlara igiixlere esir yem olarak biraktilar.cemal pasa Hain serif huseyine 30 bin mavzer 2milyon mermiyi isyan etmesi icin verdi.zaten hReket ordusu kurulmadan gizli toplantida osmanliya bagli butun ork ve din mensubu terorist millet vekillwrine isyan etme devleti yikma talimati verdiler.bu hainlerin yaninda dis gucler masum kalir.fKat yine vatansever ordu ve subaylar ellerinden geleni yapti.terorist ermeni pasa ve diger terorist ermeni milletvekilleriyle 3000 terorist ermeniyi asip kursuna dizdi.simdi durum ayni degilmi.pervasiz hainleri gormuyormuyuz.bunlara merhamet maraz getirir.onun icin her vatansever cani ginulden evet oyu vermelidir.bunlRin kokunu kazmaliyiz.saygilar
 • Şimal PalagiloğluŞimal Palagiloğlu1 yıl önce
  Mustafa Kemal Çanakkale' de savaşarak Cumhuriyeti kurmuş! Yeni öğrendim. İyi ki Kılıçdaroğlu var. Okul eğitimim biteli yıllar olmasına rağmen, onun sayesinde, master, tohtura neyim yapıyoz!
 • AhmetAhmet1 yıl önce
  Şanlıurfamıza şeref verdiniz
 • saadan kıliçsaadan kıliç1 yıl önce
  sen bırak 100 öncesini israil ezan sesini yasakladı daha yeni