THY - Kabin Kıyafetleri Lansman

Milletten Kaçılarak Siyaset Yapılmaz

24 Ekim 2017 Salı

Siyaset mesleğinin insanda en çok sevdiği kısım, kişilerin nefisleridir.

Akılla, mantıkla, duyguyla, düşünceyle, fikirle, idealle, itikatla savaşır ve sürekli telkin ettiği şey, keyif halidir.

Siyasi çöplükteki partilere bakıldığında bu tarife uyan siyasetçileri ve partileri görmek mümkündür.

- “Peki, bu halin tersi yok mudur?” Olmaz mı?

Elbette siyasi hırs ve beklentilerine geçit vermeyerek; devletine, milletine, inancına, ideallerine hizmet eden siyaset adamlarımız olmuştur ve vardır.

İrfan ve irade sahibi halkımız da bu inanç ve azimle hizmet edenleri desteklemiş ve iktidara getirmiştir.

Ne zaman ki siyasetçiler; millete ve devlete olan vefa ve vicdan borçlarını ödemek yerine, nefislerini ön plana çekmişlerse, tarihteki yerlerini almışlardır.

¥

Bu kısa girizgâhtan sonra lafı nereye getireceğiz oraya doğru gidelim.

Hafta sonu Edirne’deydim.

Avuç içi kadar kalmış tarihi mekânlarda bulunmak dahi ne büyük bir geçmişimiz olduğunu gösteriyor ama bu muhteşemlik, maalesef avuç içine sığdırılmış vaziyette.

“Sebebi ne” denilirse; “Emanete sahip çıkamamak” denilir.

“Emanet” kavramına, “ahiret ve dünya dengeli” bir şekilde sahip çıkıldığında; gelişmişiz, büyümüşüz, hâkim olmuşuz. Suiistimal ettiğimizde de emanet elimizden alınmış.

Bugün başta “eşrefi mahlûkat” denilen insan olmak üzere, insanın içinde yer aldığı her yerde bir vurdumduymazlık yaşanmaktadır.

Emanet kavramından uzaklaşan siyasetin yol haritasını ise; “akıl, duygu, ideal ve düşünce yerine, nefisler çizmektedir”. Ve milletten kaçılarak siyaset yapılmaktadır.

¥

Mesela AK Parti siyaset sahasına çıktığı günden bu tarafa, Trakya bölgemizde bir türlü istenilen neticeyi alamamıştır.

Bunun sebebi, CHP’nin bölgede güçlü olduğundan değil, AK Parti’nin tabandan tavana giden yolda, bir türlü halkın nabzını tutamamasındanmış.

AK Parti’nin Trakya bölgesinde yaptığı en büyük yanlış; “yola çıktıklarını, yolda bulduklarıyla değiştirerek” siyaset yapmaları imiş.

Şimdi bu hakikati Edirne ve diğer şehirleri, genel merkezden idare eden yöneticilerle, bölgeyle ilgilenen milletvekillerinin kabul etmesi zormuş ama durum buymuş.

AK Parti genel merkez yöneticileri ile ilçe ve illerdekiler, siyaseti R. Tayyip Erdoğan’ın değer yargılarına göre değil, nabza göre taktik uygulayarak yapmaktalarmış.

Mesela il ve ilçelerde vazife verilen kişilerin belirlemesinde, R.Tayyip Erdoğan ilkeleri göz ardı edilmekteymiş.

Bu hakikatleri Edirne’nin sokaklarında sohbet eden herkes duyabilir. Hatta “bilinmez veya duyulmaz” sanılan mevzular da insanların dilinde dolanıp durmaktadır.

¥

Trakya bölgesinde AK Parti’nin neden başarılı olamadığının içyüzünü araştırmak için bağımsız müfettişler tarafından bölgede inceleme ve araştırma yapılması elzemdir.

Ezcümle:

Edirneli değilim, bölgede veya başka yerde asla siyaset yapacak hiç değilim.

Sadece Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan ile aynı inanç ve ideal üzere yolculuk eden bir neferim. İşim yoldaki arızaları yazmaktır.

 

YORUM YAZ