Mehmet Zahid Kotku Hazretleri

14 Kasım 2017 Salı

“Ölüm yeryüzündeki hayatın, öteki dünyaya açıldığı kapıdır” derler.

Mehmet Zahid Kotku (r.a) öteki dünyaya açılan kapıdan en güzel geçen büyüklerimizdendir. Kendisi geçtiği gibi onu tanıyan, bilen, sevenler de geçmiştir.

Ersin Nazif Gürdoğan’ın ifadesiyle Mehmet Zahid Kotku Hz.leri görünmeyen üniversitedir.

Merhum Necmettin Erbakan’dan Turgut Özal ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar ülkemizde söz sahibi olmuş nice insanlarımız, Kotku Hz.lerinin ocağında pişmiştir.

Mehmet Zahid Kotku Hz.lerinin insana, dünyaya ve ahirete dair niyeti, ameli, nasihati öylesine sadedir ki, zifiri karanlıkta kalmış bir insanın bin vatlık ışığa kavuşması gibidir.

Zahit Kotku Hz.leri “Dinde zorlama yoktur” emrinin yegâne uygulayıcısıdır.

En ham insanı dahi büyük bir sabırla yoğura yoğura öyle kıvama getirmiştir ki, kişiler farkına varmadan ibadetlerini, hal ve hareketlerini, günlük yaşamlarını, insani ve İslami ölçülerde yapmaya başlamışlardır.

Nazif Gürdoğan’ın Hocaefendiyi anlattığı kitabının adı da “Görünmeyen Üniversitedir”. Bu üniversiteye girişteki ilk nasihati paylaşalım:

-“Ömrün içinde elde ettiğin şeyleri, hiçbir zaman kendine mal etme. Bunları say ve gayretimle elde ettim diye meydana çıkma.

Çünkü bu meydanda Allah esirgeye nice civanlar yok olup gitmişlerdir. Karşı karşıya olduğumuz felaketlerin, fitnelerin başında bencillikten kurtulamamak vardır.

Benlik içinde olursak fitneden, felaketten kurtulamayız”.

“Keşke bu güzide ifadeleri evlerimizin, iş yerlerimizin, devlet dairelerimizin, sokaklarımızın, mahallelerimizin girişlerine yazıp assak” diyecektim vazgeçtim.

Maalesef son yıllardaki en büyük zaafımız, özellikle sosyal medya denilen gayya kuyusuna mahkûm ve mecbur ettiğimiz değerlerimizdir. Bu değerleri yaşanır olmaktan çıkarıp sloganlaştırmamızdır.

Suiistimalde bir numarayız. Kıyma makinesi gibiyiz. Bulduğumuz, duyduğumuz, gördüğümüz değerleri daha dudaklarımızdan gönlümüze indirmeden derhal başkalarına pas edip, onların düzelmesini, anlamasını, yaşamasını istiyoruz. Ciddi bir arızadır.

Bu marazın tedavisi için hocaefendi şu nadide ifadeleri hatırlatıyor:

-“İhtiyaç, zaruret diyerek, kendi kendimizi aldatmaktayız. Oysa huzur, mutluluk zengin olmakta, keyfimizce yaşamakta değil, Allah’ın rızasını kazanmaktadır.

Allah’a değil de, dünyaya kul olursak, ne kadar harcarsak harcayalım, ne kadar zengin olursak olalım, sonumuz hüsrandır”.

Hocaefendinin sohbetlerinde sık sık üzerinde durduğu hususlardan birinin de şu meseleler olduğu zikredilir:

-“İnsanın canının istediği her şeyi yemesi ve giymesi israftan sayılır. Çünkü dünya çıkar sağlamak, gösteriş yapmak için bir yarış alanı değildir. Dünya sonsuz hayata geçişte bir uğrak, bir misafirhanedir.

Bir şeyi satın alırken, kullanırken, giyerken ve içerken kime ve ne için, nasıl hizmet edildiğini bilmek zorunludur.

Çoğu zaman insan kendi eliyle kendi can damarını keser de farkına bile varmaz”.

Ezcümle:

Rabbim merhameti önceleyen insanlarla hemhal eylesin. Hocaefendinin ruhu için El-Fatiha.

 

 • muharremmuharrem3 gün önce
  Rabbülalemin rahmet eylesin Onlar Allahcc dostuydular, Peyganber (sav) varisiydiler, Rabbülalemin rahmet eylesin, bizleride şefaatlarına nail eylesin, İnşaallah.
 • Abdullah Abdullah 4 gün önce
  O Üniversite kapandı mı
 • hulisihulisi5 gün önce
  Hocam hoca efendinin talebelerinin bindigi arabalari ve ziyafet sofralarini,evlerininde sohpetlere hic katilmadiniz galiba.bi katilinda görün ,nasilda ulutra lüks icerisinde yasadiklarini görürsünüz
 • Âciz KulÂciz Kul5 gün önce
  Evliyâullah, Fahr-i âleme [sallallâhü aleyhi ve sellem] tabi' oldu.
 • Âciz KulÂciz Kul5 gün önce
  Evliyâullah, Fahr-i âleme [sallâllahü aleyhi ve sellem]tabi' oldu.
 • Allah razı olsunAllah razı olsun5 gün önce
  Helli huri hazretleri derki her kimki bir kase bal yer karnı bağursakları tamamen temizlenir allah ondan razı olsun selam ve dua ile.
 • Kaktus SydneyKaktus Sydney5 gün önce
  Yil 2007 Sydney de Ramazan iftari yapacak bir yer olsa da gitsem biraz musluman ortaminda bulunabilsem diye dusunmekteydim. Arkadasim Auburn semtinde bulabilecegimizi soyledi. Iki kafadar hafta sonu atladik trene Auburn a geldik. Bu yer nere ola ki her yerde Turkce tabelalar lokantalar var. Kendimizi vatanimizda hissettik. Derken sokak aralarina daldik yuruyoruz bir kose basinda sari hos bir kucuk binanin onunde kalabalik gorduk biz de karistik girdik iceri. Masalar yemeklerle donatilmis iftar icin bekleniyor. Bizi evin hanimlar icin ayrilmis odasina aldilar. Masada mercimek corbasi iftarlik zeytin hurma peynir hersey var yok yok! Yasi bizden buyuk hanimlarla konustuk hasbihal ettik; bize bu mekanin Zahit Kotku vakfina ait oldugunu soylediler; derken topluca aksam namazina duruldu. Sydney de ilk kez cemaatle orada namaz kildim. Alhamdulillah. Ne zaman Zahit Kotku Efendi hakkinda birsey gorsem gozlerim dolar o Ramazan gununun her dakikasini hala hatirlarim. Allah Zahit Kotku ve onun gibi Allah yolunda hayatini gecirmis ve Ummete hizmet etmis Alimlere rahmet eylesin; onlari Hz Peygamber Efendimize (s.a) komsu eylesin. Amin Ya'Rabb!
 • Kasım ÖzdemirKasım Özdemir5 gün önce
  Müslümanlar sorunlarını 'müslümana' bakarak müslümanca çözebiliyor mu? Bende Kotkunun sohbetler kitabı var. Allah dostları dağ başlarında unutulmuş berrak pınarlar.Canlı müslümanlardan bizarim. Makberdekilere canım kurban.Rabbim feyizlerini artırsın.
 • EnesEnes5 gün önce
  cevat hocadan bahsetmek hic akliniza gelmemis onemli bir şahsiyet kendileri ve yaninda büyüdüğünü evin oglu gibi yetiştiğini defaatle ifade ediyor ama siz pas gecmissiniz veseelam
 • AbdulhekimAbdulhekim5 gün önce
  Allah Razı Olsun Hocam:Sürekli böyle alimlerden paylaşım yapın lütfen