İTO Başkanı Öztürk Oran

22 Aralık 2017 Cuma

Soyadımın isim olarak da kullanıldığını, 20 yıl önce Öztürk Oran Bey’i tanıyınca öğrenmiş ve inanmamıştım.

Çelebi ruhlu insanları severim. Dünyalık kazanımlarını ahirete taşıyamayacağını bilen akıllı insanların ruhları çelebivaridir.

Öztürk Oran Bey’i tanıdığım ilk günden bu yana kanaatim değişmedi. Hayata ve insana dair temel değer yargılarını, sistemin dişlileri arasına heba etmeyen birisidir.

Ekonominin ve siyasetin sessiz tecrübelilerindendir. Şimdi artık İTO başkanı olunca, bilgi ve beceresini sesiyle, sözüyle, icraatıyla ortaya koyacaktır.

¥

İTO’nun faaliyetlerini Murat Yalçıntaş’ın başkanlığı döneminde yakından takip etmiş ve gözlemlerde bulunmuştum.

Ekonomi ile kültürü birbirinden ayırmayan ve “Birlikte olursa olur” diyerek, her iki konunun üzerinde de durup, ekonomi ile kültürü harmanlayarak bütünleştirmişti.

Yalçıntaş’tan sonra seçimle nöbeti devralan Merhum İbrahim Çağlar kardeşimiz, insan ilişkilerinde dışa dönük ve sevecen birisiydi. Öyle tanıdık ve öyle sevdik.

Şahsım da başta olmak üzere MÜSİAD bünyesinde yıllarca birlikte çalışan dost ve arkadaşları olarak onun bu özelliğini koruduğunu gördük. Allah rahmet eylesin.

Eskiler der ki; “Senin iyi olman yetmez, iyiliğini taşıyabilecek iyi dost ve çalışma arkadaşların olsun”.

Sanırım merhum İbrahim Çağlar arkadaşımız, çevresinin (tecrübesizlik neticesi olsa gerek) iyi niyetli hatalarından dolayı ekip ruhuna tekabül eden hususlarda eksik bilgilendirildi veya yanlış isimler ona doğru kimseler diye lanse edildi.

Çağlar’ın dışa dönüklüğünün, çalışkanlığının, becerisinin, sevecenliğinin ortaya konulması, elbet kendi uğraşı ve çabasının neticesi olmakla birlikte, üst ve alt düzeydeki çalışma arkadaşlarının da bu konuda emek harcaması gerekirdi.

Kısacası rahmetli Çağlar’ın azmi, gayreti ve çalışkanlığı, (belki de doğru yaptıklarına inandıkları için) MÜSİAD mantalitesini anlayamayan, tahlil edemeyen birtakım kimselerin düşünceler neticesinde flulaştırıldı.

Çağlar’a yardımcı olup ekip ruhu içerisinde çalışabileceği kadim arkadaşlarıyla ilişki ve irtibatları isteyerek yahut istemeyerek akamete uğratıldı.

Neyse bu hususta lafı daha fazla uzatmamalı.

Rahmetli Çağlar’ın dağarcığımızda bıraktığı güzelliğinin hatırına susmalı ve ruhuna birer Fatiha okumalı.

¥

İTO, ekonominin bütün dallarıyla birlikte hayatın her safhasına dokunan ve bizzat ilgilenen kurumdur. Bunun için de dört temel direk üzerinde durması gerekir.

İTO’nun bir ayağı “ekonomi”, biri “kültür”, diğeri “ekip ruhu”, son ayağı ise “yönetim becerisidir”.

Bunların bir veya ikisi çalışmaz ve patinaj yaparsa, her iş yarım kalır, yarım her iş diğer işlerin aksamasına sebep olur ve düz yollarda patinaj yapılıp durulur.

Öztürk Oran ekonomide patinajın, hayatın tüm alanlarına tesir ettiğini iyi bilenlerdendir. Tecrübe havzası patinaj çeken ve çektirenlerle doludur.

Ezcümle:

Yeni başkandan umulan ve beklenen, İTO katarını sağ salim götürmesidir. Bize düşen ise hayırlı uğurlu olmasını dilemektir.

 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti