İlk Yerli Otomobilimiz Devrim

13 Eylül 2018 Perşembe

Hatırladığım kadarıyla ülkemizde “Ağır Sanayi” sözü, 1973 senesinde merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızla duyuldu.

“Ağır Sanayi” ifadesi, Milli Selamet Partisinin kuruluşuyla birlikte gündeme gelmişti. Hatta 1977 seçimlerinde MSP miting otobüsünün üzerinde sunuculuk yaparken;

-“Ağır sanayimizin milli ve manevi lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan ….. şehrinde diye çok takdimlerde bulunmuştum.

Yine Erbakan hocamızın, ilk yerli otomobille birlikte savunma sanayinin de mutlaka kurulması gerektiğine ve faaliyete geçtiğine şahitlik ettim.

Yani Türkiye olarak yıllardır “zihnimizle birlikte cüzdanımıza takılan ve ancak kırılmaya başlanan Batı prangalarından” kurtulabilseydik, belki bugün ABD ve AB bizi arkadan takip edecekti.

Gerçi prangalarda hep Batı’yı suçladık ama içeriden ihanet olmadan, Batı bize nasıl pranga vuracaktı? Geçelim.

……………..

Mesela ilk yerli otomobilimiz “Devrim’in” eksiği olmamasına rağmen, içeriden destekli ABD merkezli engellerle üretilmesine müsaade edilmediği aşikârdır.

Bu hakikati bilmeyen yoktur. Şimdi artık yerli otomobilimiz üretilmektedir. İçeriden yahut dışarıdan pranga yeme vakti de geçmiştir.

Ağır sanayimizin her sahada gelişmemesi için hiçbir mazeretimiz olamaz. Yapılanlar yapılacakların ispatıdır.

İşte yerli helikopterimiz ve savunma sanayiindeki imalatlarımız ortada.

“Bizden bir şey olmaz” ihanet karamsarlığı yerine; “Biz istersek her şeyi yaparız” azmi, gayreti ve çalışkanlığına muhtacız.

Örneğin; “Biz istersek her şeyi yaparız” samimiyetinin ilk meyvesi, “Devrim Otomobilinde” görülmüş ve inanıldığı için başarılmıştır.

............. 

“İlk Yerli Otomobilimiz Devrim” hakkında Prof. Dr. Muhittin Şimşek kitap yazdı. Bu kitaptan uyarlanarak sinema filmi çekildi, sanırım birkaç da belgesel yapıldı.

Yeri gelmişken biz de kısaca bilgi verelim fakat “Araba yaptık ama benzin koymayı unutmuşuz” kinayesiyle, kendi kendimize yaptığımız ihaneti de unutmayalım.

 Şunu da hep hatırlayalım: İlk otomobil imal edileceğinin duyulmasından sonra üniversitelerden basına, sanayicilerden  politikacılara hemen her kesimde ne otomobil ne de motor üretilebileceğine inanılmamış ve her fırsatta mesele ötelenmiştir.

Ve 29 Ekim 1961 sabahı, tüm bu çevrelerin yüzünün kara çıktığı gün olmuştur. Yerli ve milli bir otomobil, kendi tekerlekleri üzerinde ve yine Türkiye’ de yapılan kendi motorunun gücüyle, Büyük Millet Meclisi binasının önünde, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e sunulmuştur.

Evet, arabalardan birisinin benzini azdır ama Cemal Gürsel’in bineceği otomobil de o değildir. Nasıl oldu ve ne oldu da Cemal Paşa bu araca nasıl ve kimler tarafından bindirildi, orası hâlâ karanlık.

Oysa otomobillerin ikisi de çalışmaktaymış. Birisi Cemal Gürsel’i Anıtkabir’e götürürken, diğeri de Hipodromdaki geçit resmine katılmış.

…………………

Ezcümle: İlk yerli otomobil, TCDD’nin 1894 yılında kurulan Tülomsaş fabrikasında imal edilmiştir. Tülomsaş, karada ve rayda yürüyen her aracı imal edebilecek kapasitede bir kuruluştur.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HAKAN ERKANHAKAN ERKAN1 yıl önce
  bu otomobilden üç tane yapıldığı söyleniyor. ikisi var üçüncüsü şu an nerede acaba. belki de o yıllarda birileri bu arabayı götürüp kendi markasıyla ürettiler. engellenmeseydi şu anda en iki tane otomobil markamız olurdu.
 • sdfdsffdsdfdsffd1 yıl önce
  abd sut urunlerini ithal edcez bu kriizde abd bize vuruyor biz abd besliyoruz yazik işte ihanet budur
 • Fahrettin yılmazFahrettin yılmaz1 yıl önce
  THY tasarımlarını İtalyan modacıya yaptırmış yuh ayıp ya
 • Merhaba Merhaba 1 yıl önce
  Ak Parti yapsın. motoru yapsın. asfalta çıkarsın. oyum ak partinin. yoksa vermem.
 • HukukçuHukukçu1 yıl önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • ŞaşkınŞaşkın1 yıl önce
  Sayın Yazar, "Şimdi artık yerli otomobilimiz üretilmektedir" derken neyi kasdettiniz anlayamadım!? Bu tür bir üretim var da bizim mi haberimiz yok? Unutmayın, yazdıklarınızı "her söylenene inanan" taraftarlar dışında da okuyanlar olabilir!..
 • AraştırmacıAraştırmacı1 yıl önce
  ilk yerli otomobilimiz “Devrim', “Araba yaptık ama benzin koymayı unutmuşuz” kinayesiyle, o zaman üretilmediyse şimdi üretimine engel nedir?Ortada bir otomobil var ve çalışıyor ve özgün.Modernize et üretmeye başla.Yoksa o kendi kendimize yaptığımız ihanet devam mı ediyor?
 • AHMET AHMET 1 yıl önce
  Aklın yolu bir Selim UÇAR kardeşimize teşekkür ediyorum yeni farkettim mevzunun iç yüzünü benden önce yazmış.
 • AHMET AHMET 1 yıl önce
  Bence cemal bey boş bulunup verdiği emirden olmayan izzeti nedeniyle geri dönememiş ve onu oraya getiren avrupalı ve amerikalı dinsizlerden fırçayı yedikten sonrabenzin bahanesiyle projeyi iptal ederek yaptığı boşboğazlığın diyetini ödemiştir.Meselenin başka hiçbir yönü yoktur görünürdeki safsatalardır.Hakikat yukardaki gibidir.
 • İşsiz İşsiz 1 yıl önce
  Doğrudur, "Mesela ilk yerli otomobilimiz “Devrim’in” eksiği olmamasına rağmen, içeriden destekli ABD merkezli engellerle üretilmesine müsaade edilmediği aşikârdır."Ama engelleyicilerle işbirliği yapan yerli pislikleri ifşa edemezsek Hele ki devamlarını ekarte edemezsek cümlenin hiç bir anlamı yok.
 • Selim UÇARSelim UÇAR1 yıl önce
  Siz o kadar gayret edin sonra yakıt konulması unutuldu diye seri üretimden vaz geç küçük kusur için dev yatırımdan vaz geç? inandınız mı? ben inanmadım. 1960 devrimini yapanlar yaptırdı bu aracı sonra Cemal "AĞA" Paşamızın kulağına bizim haum ABD motor getirip suntadan ANADOL yapacak mı? denildi yoksa sana da bir darbe mi? yaparız dediler. Sonrası Paşam hastalandı amerika ya gitti. Bu olayları da neden sonuç ilişkisini de yazmak lazım

Günün Özeti