Dilimiz Kimliğimizdir

19 Mayıs 2017 Cuma

Duymayan ve okumayanlar için önce aşağıdaki haberi hatırlatalım.

Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile 2017 yılı “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığıyla “Türk Dili Yılı” ilan edildi.

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 15 Mart’ta yapılan toplantıyla 2017 yılının “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığıyla “Türk Dili Yılı” ilan edildiği belirtildi.

Türkçenin dünyanın en zengin dillerinden biri ve milli kimliğin ana unsuru olduğuna değinilen genelgede;

“Türkçemizi korumak, yaşatmak, zenginleştirmek ve gelecek nesillere güçlü bir şekilde aktarmak, bugünümüzü ve yarınımızı yeni bir bilinç hamlesiyle inşa etmek hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de bütün toplum kesimlerinin ortak görevidir” denildi.

¥

Pek âlâ, pek güzel, pek münasip, pek yerinde bir karar. Bu topraklarda 1075 yılından beri Türkçe konuşulmakta, yazılmakta ve okunmaktaydı.

Dilimiz öyle hasarlar aldı, öyle kazalar yaşadı, öyle vurgunlar yedi ki, kimliğimiz de kişiliğimiz de örf, adet ve inanç değerlerimiz de tuz buz oldu.

Neyse madem böyle güzel bir karar alınmış, daha fazla ileri gitmeden, biraz dil üzerine dil dökelim diyecektim ama aklıma birden şu geldi.

“Türk Dili Yılı” çalışmaları, hangi kurumların ilgi ve takipleriyle icra edilecekse, değerli haziruna şu hatırlatmayı yapıverelim.

¥

Özellikle Ankara ve İstanbul başta olmak üzere memlekette ne kadar Ak Partili belediye varsa o şehirlerdeki Türkçe olmayan levhaların değiştirilmesiyle işe başlanmalı.

Mesela Sultanahmet’e gelmeliler ve istedikleri bir sokağa girerek, iş yeri ve otel levhalarına bakmalılar. Yabancı bir ülkede mi, yoksa İstanbul’da mı olduklarını anlayamayacaklardır.

Beyoğlu levhaları zaten başlı başına bir fecaat, diğer merkezi ilçelerin de hemen hepsi yabancı isimlerin istilası altında.

Niye belediyeler dedim onu da izah etmeli. Doğrusu resmi küşada mecburi ticari işletmelerin isimlerine Türk Dil Kurumu veya onun muadili müesseselerin baktığı gibi yanlış bir bilgi var onu düzeltelim.

Şehirlerdeki isimlere bizzat belediyeler karar vermektedir. Mesela Kadıköy belediyesine bir diyeceğimiz yok. Çünkü adamların Türkçe ve Türkiye diye bir derdi yok.

Yalnız AK Partili belediyelerin Türkiye ve Türkçe diye dertleri olduğunu sanıyorum. Öyle olmasa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayelerinde hükümet böyle bir karar alabilir mi?

¥

TRT televizyon kanallarında ve radyolarında olabildiğince dikkat ediyor ama yeni yayına başlayan “Kent radyo” yayınlarına pek Türkçe uğramıyor.

Oysa TRT dilimizin okulu gibidir. Memleketimizi ve milletimizi, yerlilik ve milli duyarlılıkla sahiplenen diğer yayın kuruluşlarının da en az TRT kadar meseleye sahip çıkmaları, dilimiz kimliğimizdir açısından önemlidir.

Bu husus yabana atılacak yahut dostlar alışverişte görsün cinsinden değildir. Dilimizi tamir edemezsek kişiliğimizi tamir edemeyiz. 

 

YORUM YAZ

  • Ahmet YücelAhmet Yücel11 ay önce
    Haydi saat kelimesini de kullanma. Sorun milletin kabullendiği, kullandığı kelimeleri kaldırıp yerine yeni kelimeler getirmede. Yıllar öncesinden TDK dergisinde, gayemiz, amacımız, ereğimiz budur, diye cümle kullanılmıştı. Erek, kelimesini millete kabul ettirmeye çalıştılar, millet benimsemedi. Düne ait eserleri bugün anlayabiliyor muyuz?
  • Karamanoğlu Mehmet bey Karamanoğlu Mehmet bey 11 ay önce
    Ne Arapça ne Farsça ne de İngilizce siz herhangi bir ülkede Türkçe tabela gördünüz mü kardeşim bunun adı zillettir . Darbelerle aynı tehlikededir. Ben Koleji küçük çocukların konuştuğu dili anlayamıyorum biz Sömürge ülkesinde mi yaşıyoruz Allah aşkına yazık günah değil mi bu millete Türkçe harçtır olmazsa bu bina çöker. SONUÇ OLARAK OKTAY SİNANOĞLU NE DİYOR TÜRKÇE GİDERSE TÜRKİYE GİDER!!!
  • AbdullahAbdullah11 ay önce
    Şu Arapça tabelalar kaldırılsın önce. Sonra Arapça kelimeler teker teker Türkçeye çevrilsin. Arapça ve Farsçanın Türkçeye verdiği zararı başka hiçbir dil vermedi.