THY - İmaj

Çeyrek Asırdır Diklenmeden Dik Duruş

14 Eylül 2017 Perşembe

Son yüzyılın medya tarihinde böyle bir duruş sergileyen gazete yoktur.

İddia büyük.

Evet, ama iddia değil bir hakikat. Son yüzyıl içerisinde “Rızay-ı İlahi adına, memleket ve millet adına çıkan öncü bir gazetedir.”

Önünde, arkasında, sağında, solunda, ne devletin ne de milletin sırtından zengin olan patron yahut patronlar kulübü olmamıştır.

Patronlar olmadığı gibi nalbur dükkânının kazancı çok iyi iken, Mustafa Karahasonğlu ağabeyin:

- “Batarsak batalım” diyerek, kıyıda köşede birikmiş üç-beş kuruşla, sadece iki günlük gazete kâğıdı alıp;

- “Haydi! Hakk’ın ve hakikatin soluğu olma yolunda vazifeye” deyip, yayın hayatına başlattığı bir gazetedir.

Hakk’ın ve hakikatin düşmanı çok olur. Yine basın tarihinde üzerine en çok düşmanlık tohumları ekilen gazete de bizimkisi olmuştur.

Haçlı batılılarla, içimizdeki Haçlı uşaklarının hedefi olmaktan çıkmamış bir gazetedir.

İçeride ve dışarıda ne kadar İslam ve Müslüman düşmanı varsa, cümlesinin atış alanında mücadele etmiş bir gazetedir.

Daha nicelerini saymak mümkün fakat 25. yıl münasebetiyle yazılan ve konuşulan mevzularda pek çoğu dile getirildiği için tekrara düşmek istemem.

Rabbimin izniyle tüm saldırıların ve saldırganlıkların bertaraf edilmesinin tek sebebi vardı. Gazete yönetiminin ve yazarlarının, “diklenmeden dik duruşuydu”.

Biraz hatıralara yol verelim.

Çeyrek asırda o kadar çok şey değişmiş ve Türkiye o kadar büyük mesafe alarak gelişmiş ki, kaybolmamış yahut unutulmamış anılar dile gelince daha iyi anlaşılıyor.

Rahmetli Hasan Karakaya ağabeyimiz, gazetenin çıktığı günden ve ahirete irtihal ettiği güne kadar gece gündüz, hür ve korkusuzca en çok mesai veren arkadaşımızdı.

Allah rahmet eylesin. Ruhu için El-Fatiha.

Yayınlanmaya başladığımız günlerde teknolojiyi yakalamış tek isim Abdurrahman Dilipak’tı. O da sadece faks kullanıyordu.

Mesela ben yazıyı evde yazıyor, faks imkânım olmadığı için Üsküdar’dan yahut Cağaloğlu’ndan Aksaray Langa Bostanı’na kadar gidip, bizzat Hasan Karakaya’ya teslim ediyordum.

Sayfa filmlerinin yıkandığı yeri de bugün gibi hatırlıyorum.

Gazete binasının altında domates, patlıcan, biber, salatalık eken birisi vardı. Bostan bekçisi için yapılmış gümele gibi bir yerde filmler yıkanıyor ve baskıya gidiyordu.

Şimdi klimalı odalarda, akıllı bilgisayar ve telefonlarla, arabasız ve asansörsüz hareket edemeyenler, o günleri ne anlayabilir ne de yaşayabilirler. Geçelim.

Bir de Cuma dergimiz vardı. Gündemi gazete kadar Cuma dergisi de belirlerdi ve bu yüzden de gazete bürosunun en zengin ve varlıklı odasını, kırmızı kapaklı ve üzerleri numaralı dava dosyaları işgal ediyordu.  

Hamdolsun sonuç itibariyle bugünlere geldik. “Hakk ve Halk adına, diklenmeden dik duruşumuz kazandı”.

Bize düşmanlık edenler, devlet ve millete ihanetleri sebebiyle tarihe kaydedildiler.

 

YORUM YAZ