Beyan Yayınları’ndan Atasoy Müftüoğlu Kitapları

11 Aralık 2017 Pazartesi

Bu haftaki eserlerimiz Beyan Yayınları’ndan.

Atasoy Müftüoğlu’nun yazı ve konuşmalarından derlenen kitaplardaki hatıraların ve ifadelerin her biri, insanı nakavt eden cümlelerden oluşmakta.

Ancak kendi gerçekleriyle yüzleşebilecek insanların okuyabileceği iki eser. İlkinin adı; “Evrensel Ufkun İmkânları”, ikincisi ise; “Umut ve Sorumluluk” adını taşıyor.

İnsanın umutlu olabilmesi için ufkunun geniş olması gerekir. Ufku geniş olan kimsenin de sorumluluğunu ve sorumluluk alanlarını bilmesi elzemdir.

Kitaplar elime geçtiği günden bu yana huzurum kaçtı ve ne zaman okumak istediysem, Atasoy ağabeyden müthiş tokatlar yedim. “Boşa yaşamışım” dedirtiyor insana.

Hatta bir gece yarısı Beyan Yayınları’nın sahibi Ali Kemal Temizer’i arayıp, bu yılın en anlamlı kitaplarını yayınladığını söyledim.

Atasoy Müftüoğlu ağabey ne der bilmem ama kendisine “Devrimci Münevver” ismini taktım.

Kişinin inanç ve amelleriyle yüzleşmesi kolay değildir dostlar. Mutlaka yürekli mütefekkirler bunu yapabilir. O isimlerden biri de Atasoy Müftüoğlu ağabeydir.

“Kimler okumalı” diye bir sıralama yapamadım. Belki vardır ama yine de “okumaması” gereken kimseyi bulamadım.

Asım Öz’ün derlediği bu iki eseri, benim gibi dünya ile ahiret arasında kurduğu köprüleri sallananlar okumalı diyeyim.

“Ben” diyen ve “Benliğini” her türden değer yargısına malzeme yapan mütedeyyin kıyafetli, mütedeyyin sözlü, mütedeyyin beden dilli, dinde ya ifratta ya tefritte bulunan kadın erkek hepimizin okuması gerekir.

Kaş yaparken göz çıkarmayalım ve kitaba dönelim.

Atasoy Müftüoğlu’ndan notlar:

-Kendimi, aziz İslam ailesinin sorumlu bir parçası olarak tanımlıyorum.

-Hiç kimse kimseyi taklit etmemelidir. Bir başkasını taklit eden, intihar etmiş demektir. Bizler, bizden öncekilerden yararlanabiliriz, ehliyet/liyakat/ilim sahiplerinden her zaman yararlanabiliriz. Ancak dünyayı bu isimlerden ibaret sayamayız. Yeni yapılanmalar, yeni oluşumlar, yeni inşalar için, yeni insanlar gerekiyor.

-Çok korkunç bir dünyada yaşıyoruz. O halde bu korkunç dünyada, yeni yaklaşımlar, yeni bilinçler, yeni duyarlıklar, yeni eylemler, yeni duruşlar gerektiğini hatırlamalıyız.

-Günümüz için eksiksiz bir tevhit ve ümmet bilinci oluşturmak her bakımdan hayati önemi olan bir konudur. İçerisinde bulunduğumuz çağa seslenebilecek yeni bir düşünce, tefekkür ve eylem mimarisi oluşturmakla yükümlüyüz.

-Hangi koşullarda olursak olalım, çoğunluk, kalabalık ne der endişesiyle, korkusuyla statükocu/konformist tercihler yapmamalıyız. Kalabalıklar tarafından onaylanmama korkusu marazi bir korkudur.

-Düşünme zahmetine katlanamayanlar, düşünmeye cesaret edemeyenler, paketlenmiş hazır düşüncelerle hayatlarını sürdürürler.

-Yenilenme ihtiyacı duymayan bir düşünce, tefekkür ve irfan hayatı/algısı, ürküntü vericidir. Karşı karşıya bulunduğumuz bunca kuşatma, badire, kötülük, kirlilik ve yozlaşma sonrasında, bilinçli bir yenilenme, tevhidi anlamda bir yenilenme, bütünleşme, kendiliğinden gerçekleşmeliydi, ancak gerçekleşmemiştir.

Teşhis ve tedavilerin gerisi kitaplarda. 

Beyan Yayınları: 0212-512 76 97

 

YORUM YAZ