Beş Babayiğit ve CHP

08 Kasım 2017 Çarşamba

Yerli otomobil üretecek olan “Beş Babayiğit” mesaiye başladılar. Hayırlı olsun.

Rabbim önce CHP zihniyetlilerin, sonra da ABD ve AB’lilerin şerrinden korusun.

Türkiye yoluna girmiş, kervan ilerlemektedir. “Beş Babayiğidin” çıkışı da bunun bir göstergesidir. Karanlık senaryolar yahut aklı kıt muhalefet edenlere bakmadan yürünmeli.

Aslında “Beş Babayiğit” değil. “Altı Babayiğit” var bu meselede. Biri de İnönü’nün zulmüne uğrayan Nuri Demirağ’dır.

Sanırım Beş Babayiğit, Nuri Demirağ’ın başarısı ve hayatı hakkında mutlaka bilgi sahibidirler.

Nuri Demirağ’ın hayatını anlatan iki kitap mevcuttur.

Birincisi, Fatih M. Dervişoğlu’nun yazdığı; “Türkiye’nin Havacılık Efsanesi Nuri Demirağ” ismiyle Ötüken Yayınları’ndan çıktı.

Diğeri de Prof. Dr. Muhittin Şimşek’in kaleme aldığı; “Bir Öncünün Romanı Nuri Demirağ” adıyla Alfa Yayınları’ndan çıktı.

Sözü uzatmadan esasa geçip, CHP zihniyetinin böylesi hür teşebbüs sahiplerini ne hale getirdiğine dair bu eserden kısa bir paylaşım sunmak istiyorum.

“…. ‘Yeşilköy Havaalanı’ ve ‘Gök Okulunda eksiklikler giderilmiş, uçakların biri inip biri kalkıyordu.

-‘Artık Ankara ile fazla uğraşmayacağım’ diyordu Nuri Bey. Fakat asla rahat bırakmıyorlardı ki!

Uçağın ünü kısa sürede dünyaya yayılmıştı. İran, Irak, Mısır, İspanya gibi ülkelerden uçak siparişi için heyetler geliyordu.

Hatta İspanya’dan altı adet uçak siparişi alınmış, üretim başlamıştı. Bu gidişat Ankara’yı daha da endişelendiriyor, hırsını artırıyordu.

-‘Bu adam da kim oluyordu ki! Koca Milli Şef, bununla mı baş edemeyecekti?’

İnönü, Ulaştırma Bakanı Ali Fuat Cebesoy, İstanbul Valisi Lütfi Kırdar ve beraberinde kalabalık bir heyetle Yeşilköy’e gelip incelemelerde bulunurlar.

Her gördükleri, İnönü ve heyetini hayrete düşürse de belli etmezler. Çalışmalar hakkında Nuri Bey detaylı bilgi aktarır. Biraz da serzenişte bulununca İnönü söze girerek;

-“Nuri Bey, peki neden devletle işbirliği yapmıyorsunuz?” der.

Nuri Bey: “Teşekkür ederim. Senelerdir söylediğiniz hususta çalıştım fakat başaramadım. Devlet mensupları benden rüşvet istiyorlar” der.

Bu söz üzerine İnönü bozulur ve İspat eder misiniz” deyince, Nuri Bey hemen ayağa kalkarak ‘evrakları getireyim’ der.

İnönü yanındaki zevata dönerek; ‘havaalanını hemen istimlak edin, uçakları sattırmayın, görsün gününü’ der.

Nuri Bey evraklarla odaya girdiğinde İnönü ayağa kalkmış gitmektedir ve çıkar. Sonrasında uçaklar, askeri malzeme kapsamında değerlendirilerek ihracatına izin verilmez, “Yakarız da sattırmayız” denilerek sattırılmaz.

Bugünkü Atatürk Havaalanının yeri olan muhteşem arazi, metrekaresi bir buçuk kuruştan istimlak edilir. Yarım kuruşu da vergiye gider.

Ve Nuri Demirağ’ın; “tayyare meydanı, uçak fabrikası, hangarı, gök okulu, tank tamirhanesi” tüm müştemilatıyla yok pahasına istimlak edilir.

Aynı gün Türkiye’nin en zengin adamı, ertesi güne sıfırla uyanır. İşte CHP zihniyeti. 

 

YORUM YAZ