THY - TR Çıkışlı DAB

Ankara ve Veysel Tiryaki

26 Ekim 2017 Perşembe

Güven kaybı, hiçbir kayba benzemez. Güvensizlik her türlü silahtan daha tehlikelidir. Silah hedefi tutturur yahut tutturamaz ama güvensizlik her an her yerde patlayabilir.

Hele devlet işlerinde güvensizlik, asla telafi edilemez, yerine başka bir şey ikame edilemez. Güvensizlik kalkmadıkça ve taraflar bulundukları yerden çekilmedikçe, devlet-millet işleri aksar.

Dünyanın her yerinde güvensizliğin başlıca sebebi, halka karşı açık olunmaması, halkın yeterince kucaklanmaması, güler yüz gösterilmemesidir.

Hele bu özellik bizim ülkemiz için olmazsa olmaz şartlardandır. Diğer dünya milletlerine göre biz birbirimize; “kardeş, arkadaş”, ilkeleriyle bakarız.

Mesela yolda hiç tanımadığımız birisine adres sorarken; “kardeş, arkadaşım, birader, dostum” diye hitap eder, işimiz bittikten sonra da teşekkür edip, “nasıl ve nerede görüşeceksek” bir de “görüşmek üzere” diye veda ederiz.

Bu doğallık sadece bizim milletimiz için geçerlidir ve bu yüzden güven, en esaslı dayanaklarımızdandır.

Bu sebeple, yönetenlerle yönetilenler arasında karşılıklı güven sarsılmaya görsün, yeni güven tesisi mutlaka yamalı olacaktır. Dolayısıyla güvensizliğin süresini uzatmamak gerekir.

Güvensizlik iletişimi ve işbirliğini zorlaştırır, karşılıklı zararlara yol açar, otorite zayıflar, başına buyrukluğun önü alınmaz.

Mesele bu noktaya gelmeden; belediyelerden, bürokrasiden, partiden istifa etmesi gerekenlerin, yerlerini geleceklere bırakmaları beklenir.

¥

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, usulünce istifasını verdi ve vazifesini yaptı. Umarız başkan olacak isim de yıpranmamış birisi olur.

Balıkesir Belediye başkanını hiç tanımıyorum. Beden dili itibariyle hal ve tavırlarından partide ve ilde bir hayli güven kaybına uğradığı anlaşılıyor. 

Melih Gökçek’e gelince ne yazılsa ne söylense kimi az söyler kimi çok söyler. Ankara’yı kasaba görüntüsünden çıkarıp şehre dönüştürdüğü bir vakıadır.

Benim memleketim Ankara. Yaşımın yarıya yakını orada geçti. Bahtı aydınlık olsun şehrimin her halini her mevsimini doya doya yaşadım.

Melih Gökçek Ankara’ya imzasını attı. Görevden el çektirme sebeplerini bilmiyorum lakin gündemi bu kadar meşgul etmeseydi iyi olurdu.

¥

Melih Bey’in yerine kimin geleceğini Cumhurbaşkanımız biliyordur ama tahminlere göre Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin seçileceği söyleniyor.

Çocukluğumun geçtiği semtlerden birisi Altındağ, diğeri Hamamönü mahalleleridir. Selçuklu Ankara’nın ilk yerleşim yerleridir.

Veysel Tiryaki kendi sahasına giren bu semtleri geçmişteki özelliklerini mümkün mertebe koruyarak ihya etti ve Ankara’yı geçmişiyle buluşturdu.

Gidip geldikçe gördüğüm kadarıyla Hamamönü çoktan tamamlandı, Altındağ’da ise çalışmalar sürüyor.

Bir de Ankara’da manevi atmosferin hissedildiği tek yer Altındağ’a bağlı Hacıbayram Camii ve çevresidir. Melih Bey’in katkılarıyla orası da harika oldu.

Ezcümle:

Ankara’dan görüştüğüm güvenli dostların tahminleri, başkanlığın Veysel Tiryaki’nin hakkı olduğu yönündedir.

Emanet ehline teslim edilecekse bu isim Veysel Tiryaki’dir deniliyor.

 

YORUM YAZ