AB’den ayrılmanın yararlarından birkaçı

07 Ağustos 2017 Pazartesi

Bir beraberlikten ayrılırken sadece yararlarına bakılmaz. Zira önemli olan yarar ve zarar arasındaki dengelerdir. Bu bakımdan yazımızın başlığında bir eksiklik var mıdır? Eğer böyle bir eksik başlıkta, yani konuyu ele alırken varsa, ciddi yanlışlara neden olur. Başlıkta eksikliğin olmamasının açıklığa kavuşması, Ramazan topunu atamayan belediyenin, 12 sebebini saymasına gerek bırakmayan, “Birincisi: Barut yok” gerçeği kadar önemlidir. Önce buna bakalım:

“AB’den ayrılmanın yararları” ifadesindeki, “Ayrılma” kavramı, birliğin teşekkülünden sonra kullanılabilecek bir kavramdır. Türkiye yarım asırdan fazla bir zamandan beri AB’nin kapısında bekletilmiş içeri alınmamıştır. Baştan beri, kavram  yanlış kullanılmıştır. Bu yanlış Türkiye’nin değil AB’nin marifetidir. Şöyle:

Hiç kimse AB’ye kendiliğinden gidip müracaat etmedi. Yarı resmi de olsa, bir kararla davet oldu. Devletler de müracaat ettiler. Müracaat edenler, fazla vakit kaybetmeden alınıp AB üyesi oldukları için, müracaat etmek, yarım asırdır kapıda bekletilen Türkiye; bir de, halk oylaması yaptırdıktan sonra almadıkları Kıbrıs Türk Devleti için istisna olarak gerçekleşmedi. Ama, bu iki dışında, müracaat edip de kapıda böylesine bekletilen kimse yok. Şartları yerine getirip getirmediğine adeta bakılmaksızın teamülde,“Müracaat etme”,  “Üye olma” anlamına geldi.

AB’nin en önemli kurucu üç sacayağından biri olan İngiltere, AB’den ayrıldığı gibi; şimdi de AB’nin gücüne güç katacak Türkiye’de, AB’nin, açık ve son derece çirkin tavrı nedeniyle artık kapıda beklememelidir. Kapıdan ayrılma için bu çirkin tavır yeterlidir. Oyalanmaya devamda yarar yoktur. Kaldı ki böyle bir karar, yararlar doğuracaktır. Birkaçını zikredelim: 

Kurucu ve en önemli üyelerinden İngiltere için dahi cazibesini kaybetmiş AB ortaklığının ayrılırken durumunu değerlendirecek değiliz. Bir komşusu ve insan olarak iyi olmalarını dileriz. Globalleşen aynı dünyada ve aynı bölgedeyiz. AB yönetiminin adil olmayan çapraşık virajlarına bulaşmadan, hem AB, hem de Türkiye için sağlıklı, yararlı, sürdürülebilir ikili ilişkileri tercih ederiz. 

Yarım asırdan fazla uzayıp giden tecrübelerin açık ve net olarak gösterdiği netice yarardan çok zarardır. Var olan mevcut münasebetleri dahi geriye götürmekte; açık ve net pazarlıklara dayanan anlaşmaların taraflarından Türkiye, taahhütlerini yerine getirmekte; AB ise, oyalamasına makuliyeti aranmayan bir söz dahi bulamadan, oyalamaya devam etmektedir. Gümrük anlaşmasında olduğu gibi sığınmacılar anlaşması da tek yönlü yürüyor.1980 öncesi iki sene AB Parlamentosunda, Türk Parlamento Grubu 2. Başkanı olarak bulundum. Bu konuda bazı hatıralarımı arz etmek vakit alır. Günışığı izah istemez. Oyalanmayıp ayrılmalı, iki taraf için de yararlı anlaşmalar yapmalıyız.  

Türkiye, gönül dünyasıyla; tarihi varlığı ve değerleriyle; potansiyel varlığı İslam dünyası, Türk dünyası ve gönülden takıntılı bulunduğu mazlum dünya ile bu birliğe sığmaz, sığdırılamaz. Zaten meselenin perde arkasındaki asıl rengi de budur.

Globalleşen dünyanın iyileri çok ama,  eşkıyası, uğursuzu, münafığı da var. Silah tüccarları, darbe ve terör destekçileri, zehir piyasasının, haset ve fitne pazarının vicdan fukaraları da var. İyiler ne kadar çok, güçlü olursa olsun, maske ve tuzak çeşitliği çöplüğüne dönen bu dünya,yalnız kalınacak bir dünya değil. Katar, yalnız kalsa, kurtlar kapıdaymış. İyilik isteyen devlet, kendilerine güvenmeli. Ama yetmez. İyilerin kardeşliği, dayanışması, vahdeti şart...

AB Bakanlığımızı kaldırırken, Pakistan’la da, ilişkileri geliştirmek üzere karşılıklı birer bakanlık kurmalı, yola devam etmeliyiz. Pakistan devleti halkı, toplumu ve siyasi tavırlarıyla; dostları ve düşmanlarıyla; benzerliklerimiz olan, kısa zamanda anlaşabileceğimiz, güçlerimizin karesini alarak gelişme imkanı bulabileceğimiz, 250 milyon insan gücünü aşan ikikardeş milletiz. Katar’dan sonra bu dayanışma, yeni ufuk ve imkalar doğuracak güzel bir başlangıç olur. 

AB kapısından ayrılmanın, kendimize sağlayacağı önemli bir yararıyla yazımızı noktalayalım. Zarar ve acının büyüklüğüne rağmen, asırlık bir alışkanlık olduğundan, farkına varmak için dahi, özel bir dikkat gerekiyor. Tedavi ise şart:

19. Asırda İttihat Terakki Cemiyeti ve Partisiylebaşlayan, Batı hayranlığı ve taklitçiliği; Ekonomide ithalat kolaylığı, garantisi ve zenginliği ile destek bulunca, özel bir refah grubu doğurdu. Siyasi Batıcılık hareketiyle imtiyaz kazanıp güçlendiler. Kendi ülke ve milletlerinin imkanlarını, güzelliklerini göremez, yadırgar hale geldiler. Alenen ve filen kendi değerlerine düşman tavır takındılar. 

Komünist devrimlerde, her zaman ve her şartta görülen açık ve net gerçek, devrim, sözcüğüyle en akıl almaz zulümler dahi savunulmasına gerek olmayan ve mutlak hakikat ve mütearifeler olarak kabul edilen bir putperestliğe dönüştürülmektedir. Batıcılığı, böyle bir anlayışa taşımak isteyenler oldu.

Farzı muhal AB tamamını harfini dahi değiştirmeden uygulamamız gereken kurallar koyabilse, yine de, bu derece bir dışa bağımlılık, daha doğrusu, “Aklını, yabancıya kiralama” her topluluk için ciddi felakettir. İttihat Terakki’den beri devam eden Batı hayranlığı, devrim sloganları kullanarak, tamamen akıl ve mantık dışına çıkmış ve kendine özel ve imtiyazlı bir yer edinmiştir. Fransa masonları toplanarak, Türk masonlarına, “Baş örtüsüne geçit vermeyin!” deyince, on binlerce öğrencinin, yüz binlerce senelik tahsil hayatları yakılmış; Halk Partili milletvekillerinin tamamının, ayakta, “Dışarı!.. dışarı!..” alkışlarıyla, Merve Kavakçı’nın,milletvekilliği düşürülmüştür.

İngiltere’nin AB’den ayrılması İngiltere’nin itibarına halel getirmediği gibi; Türkiye’nin de zaruret haline gelen, AB kapısındaki nöbetini bitirmesi, diğer faydalarına ek olarak, Batı Taklitçiliğine, “Devrim” diyerek kendilerini şartlandıran kimselerin, kendi kendilerini tedavide küçümsenemez bir imkan olacaktır. “Elden gelen öğün olmaz; olsa da vaktinde bulunmaz.” 

Zor, fakat güzel günlerdeyiz. Zorluklar artabilir. İmtihanın zorluğu, mükafata değer katar.

Hamd Allah’a! 

 

YORUM YAZ

 • Bir düşünenBir düşünen8 ay önce
  Avrupa,nin Türkiye politikası son iki asırdır değişmeden devam etmektedir. Ki bu strateji Batı açısından doğrudur. Politika şu. Kendi içine alma seni bozar. Kendi haline bırakma. Başka güç olup başına bela olur. Bizim Batıya karşı duruşumuz ise netlesmedigi için cesaretle karar veremiyorum. Ancak hayır kararı içinde toplum olarak önceden hazırlıklı olursak yerinde olur.Fakat kararımız da gecikmeli. Kısa vade de belli bir bedeli olacak ancak uzun vade de karlı olabiliriz. Birliğe hayır demekle.
 • SerenSeren8 ay önce
  Zaten hiç abye girmeyi düşünmedik ki olabilir mi böyle bir şey ! Benliğimizi kaybetmemiz lazım!
 • YiğidYiğid8 ay önce
  Hasan bey Ab 'ye sakın girmeyelim zaten PKK-FETÖ-DHKP-C destekçisi ve dostmuş gibi gözüküp Bizans-Roma-Haçlı oyunlarıyla tezgâhlarıyla Reis'i ve Türkiyye'yi sıkıştırmaya çalışıyorlar
 • gazi mehmetgazi mehmet8 ay önce
  Biz ABüyesimiyiz? Başlık da ayrılmadan bahsediyorsunuz.. Üye olmadığınız bir yerden nasıl ayrilacaksiniz. Adamlar , istemiyoruz, diyorlar. Biz, Trubinlere oynayarak, nazlaniyoruz. Roma da sn Erdogan'la sn.Gül , Türkiye adına imza atarlarken baskımıgördüler. Hayır hür iradeleri ile imza attılar. Biz de Ankara da gündüzün havai fişek atarak sevindik! O nedenle olaya yanlış giriyorsunuz. Ama deseniz ki AB görüşmelerindencekilelim o başka. O değerlendirilecek bir başka konu.
 • Muhammedin KılıcıMuhammedin Kılıcı8 ay önce
  Havayi fişek atarken yazacaktın hoca bunu...
 • AliAli8 ay önce
  İşe bakanlığı kaldırmakla başlayabiliriz
 • Yunus 16Yunus 168 ay önce
  NATO, A BİRLİĞİ Bizim için bitmiştir. Nato nun TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNE Hiçbir faydası olmamıştır. A. Birliği de 60 yıldır bizi kandırıyor. Tamamen Haçlı Birliği. 28 tane Haçlı Ülkesi. Biz özümüze dönelim. Kendi Askeri Gücümüz ve CİHAD,ŞEHADET AYETLERİ ne İMANIMIZ bundan daha büyük birlik olmaz. Tankları odunla döven MİLLET TEN korkulur. Gelecek ASYA EKONOMİK BİRLİĞİNDE.
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK8 ay önce
  Nihat be bu yorumu geçen de aynen yazdınız.
 • MehmedMehmed8 ay önce
  AB'ye girmekten vazgeçelim. AB'ye girme bakanlığımız lağvedilmeli. Bize Allah cc kafi.
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK8 ay önce
  Hocam merve KAVAKCI yı oraya girdirenler arkasında durup meclisi hep beraber terk etmeliydi.sahip çıkılmadı oylarımız çöpe atildı.AB ye gelince hani halka sorulacaktı idamla beraber?neler ne pazarlıklar dönüyor Allah bilir.millet 50 yıllık nişan yüzüğünü attı ama üsttekiler atamıyor.batı hainleri beslemeyede devam ediyor.bizde daha girmeye tenezzül ediyoruz.Hristiyan klübe müslüman ALMAZLAR×ALMAZLAR.....İcimizdeki hainler ve zengin masonlar haricicinde bu birliği kimse istemiyor.
Daha fazla yorum göster