Işıklar içinde yatmanın formülünü buldum

31 Temmuz 2017 Pazartesi

Hani bazı elit ağabeylerimiz ve ileri derecede kokonalaşmaktan eli yüzü şapır şupur çağdaşlık bağlamış ablalarımız toplumun terimlerini kendilerine göre söylüyorlar ya!

Mesela “Nur içinde yatsın” demek yerine “Işıklar içinde uyu” diyorlar. Desinler efendim, kendileri bilirler. Nasıl yatmak istiyorlarsa öyle yatarlar bize ne? İsterlerse mezarda amuda kalkarak da uyuyabilirler. 

Ben de bu sözü merak edip sizler için hiçbir masraftan kaçınmadım ve uzun uzun yolları aşarak ışıklar içinde yatmanın formülünü buldum.

Sonra ben bilmiyordum, ben duymamıştım demeyin. Şok, şok, flaş, flaş! İşte sizlere dağ taş aşıp, üstüme başıma dikenler batıp, alnımdan terler dörtnala dökülmesine rağmen bıkmadan usanmadan arayarak bulduğum o muhteşem tarifi sunuyorum efendim:

Yarım litre aşırı damıtılmış yüksek mühendislik ürünü çağdaşlık, 3 yemek kaşığı genetiğiyle oynanmış laiklik ama kulak memesi kıvamında olmalı yoksa hazmı zor oluyor, 2 çay kaşığı sosyalist enternasyonalizm, 4 mısralık Çav Bella fakat muhakkak Deniz Baykal’ın bulunduğu bir toplulukta okunmuş olmalı, bir dakikalık saygı duruşu, bu arada ocağın altını kısmayı unutmayın sonra ışıklanacağım derken cayır cuyur yanmayın, 2 cilt dalından yeni koparılmış nutuk, bu nutku kimin çektiği önemli değil! Çav Bella bulamayanlar isterlerse Ajdar’dan “çikita muz, çiktaçikta, çikçik” şarkısıyla entelektüel açıklarını da kapatabilirler.

Sonra bunların hepsini karıştırıp hamur kıvamına getireceksiniz ve yüzünüze sürüp yatacaksınız. Sabah kalkıp aynaya baktığınızda yüzünüzü göremeyeceksiniz, çünkü yüzünüz çağdaşlıktan floresan lamba gibi ışıl ışıl yanacak. Birisi yanağınıza parmağıyla şöyle bir dokunsa 640’lık Fiat traktörün karda yürüyüp de iz bıraktığı gibi yanağınızda iz bırakacak! Sonra toprak olacaksınız, sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksiniz, oradan özünüze ulaşacaksınız, çiçeğin özüne bir arı konacak. Ayyy çok pardon, Şener Şen’in oynadığı Eşkıya filminin repliğiyle karıştırdım. Ben kaldığım yerden devam ediyorum. Sonra bir aydınlanma gelecek. Evet evet, beşinci günün şafağında aydınlanmaktan dolayı Olimpos Dağı’nın çocukları gibi bıcır bıcır olacaksınız, eşşek sıpası gibi sevimli olacaksınız. Ve nihayet böylece öldüğünüzde ışıklar içinde yatacaksınız. Ama mezarda ışığı nereye takarlar onu henüz keşfedemedim efendim, onun formülünü de bulursam muhakkak yazarım. 

RİNGO RİNGO ŞİŞELER NE OĞLUM?

Anadolu “düğünleri” gerçekten şimdiki gibi miydi yoksa bizler yozlaşmış bir hayatın yabancı müdavimleri miyiz?

Kendimize ait olmayan bir hayatta neyin imtihanından geçebiliriz ki?

Başörtülü kızlarımız, pırıl pırıl erkeklerimiz… Düğünlerde “Fatiha” okunup eller duaya kalktıktan hemen bir dakika sonra müzisyen(!)in “Gelin ve damadı sahneye alıyoruz” anonsunun ardından “Ringo ringo şişeler” şarkısı eşliğinde ellerini havaya kaldırıp deli gibi sallanan bir gençlik!

Necip Fazıl’ın bahsettiği gençlik bu olmasa gerek yahut Asım’ın nesli bu değil herhalde!

“Rakı mı içtin yar bensiz” sözleri eşliğinde kızları şakır şakır oynarken seyreden Hacı Baba’lar ve Hacı Anne’ler!

Acaba hangisi kendisine yabancı? Yoksa çamura gömüldük de çıkmaya gücümüz mü yetmiyor?

 “NİKÂHI MÜFTÜLERİN KIYMASI TOPLUM BEKLENTİSİYDİ”

Uzun zamandır bu konuda zaten talepler vardı. Hatta nikâhı belediyelerin kıyması bize göre uygun değil! Düşünün çöpleri toplayan, asfalt yollar yapan, kanalizasyon çalışmalarıyla uğraşan belediye nikâh kıyıyor! Bunun ardından bir de imama gidilip “dini nikâh” kıyılıyor. Bir kişiyle evlenip 2 nikâh kıyıyorsun! Müftülerin nikâh işlemlerini yapmasıyla hem resmi hem dini nikâh bir arada yapılmış olacak. Tabii ki bu konuda nikâh kuralları ve işlemleri nasıl işliyorsa yine öyle işleyecek. Bu değişiklik sonrası Türkiye’ye yine “irtica” gelmeyeceğini de çok burjuva teyzelere söyleyin de kalpten gidip ahreti boylamasınlar! Ahreti boyladıkları takdirde yukarıda tarifini verdiğimiz ışıklar içinde uyuma formülünü uygulamış olurlar umarım! 

“EY ADALET HAKİKATEN BAYDIN”

Sıcaklardan değil ama bozuk adalet sisteminden sıkıldık! Yeni Adalet Bakanı Abdülhamit Gül eminim bizdeki adaletin bozukluğunu çok iyi biliyordur. Hükümetin tüm çabalarına rağmen, adalet sisteminin üzerindeki bulutlar dağılamadı. 

Teröristlerin “tutulup tutulup” bırakılmasından sıkıldık. Madem bırakacaksınız ne diye tutuyorsunuz, madem tutacaksınız ne diye bırakıyorsunuz. Çok mu duygusal bir yaklaşım oldu, rasyonel mi olalım istiyorsunuz? İyi de 15 Temmuz’da hangi “rasyonel beyefendi” sokağa çıktı? Biraz “duygusal” olmanın kimseye zararı olmaz, çünkü gerçek toplumlar duygularıyla ve ruhlarıyla vardır. Adalet bu ruhu zedelerse insan bozulur, bozulan insanlar ise “millet” olmakta zorlanır.

 

YORUM YAZ

 • EnverEnver6 ay önce
  Kimin Işık'lar içinde kimin ateşlerde olacağına kimse bilemez, o kadar da kendine güvenme hacı! Belli ki daha çetin imtihan yaşamadın bu dünyada, neyine güveniyorsun kardeş?
 • Perihan Perihan 6 ay önce
  Gülerken gözümden yaş geldi. Allah da sizi güldürsün.
 • Hülya Hülya 6 ay önce
  Şu düğün işi çok zor oynamalı düğüne gitmesen en yakın akraban yobaz ilan eder gitsen zaten olmaz sünnete uygun yapsa herkes yada dua falan istemiyorsan bari nikah yap geç nedir arkadaş şangır şangır oynamak ne anlıyorlar valla çok merak ediyorum
 • çetin öztürkçetin öztürk6 ay önce
  Sevgili bayram rumuzlu bey.Önümüze gelen her yazarı okumayınız.Hadi okudunuz,yüzünüz de bir gülümseme de oluşmadıysa çaktırmadan başka sayfaya geçmeliydiniz.siz ne yapmışsınız?Bu sanat eseri,ironik edebi şasesere yorum yazmışsınız.Söylenecek laf bulamıyorum.Sizi ancak dilipak veya Ali bey paklar.bence onlara takılın.Bir de herşeyi kafanıza takmayın,rahat olun.
 • necatinecati6 ay önce
  Anlaşilan zeyno baci toplumun /90 na nur nedir? Ey gardaş diye sormuş ki cevabinida şappadak vermiş.bravo bu ne hız baci acik kirmizi ışıkta bekle hele, kazaya kurban gidende haci yakışikli abimiz bir IŞIKTA sana gönderir.
 • çetin öztürkçetin öztürk6 ay önce
  Sayın yakışıklı bey ışık konusunu anladık eyvallah,güzel de anlatmışsın.Amma işin bir de alkış kısımı var.Benim beynimi kurcalayan geceleri uykularımı kaçıran bir ayrıntı.Unutmayın ki ayrıntı detay da gizlidir.Bizler neden çağdaş olamıyoruz? Yobaz yobaz geziyoruz da bu tür ayrıntıları öğrenmiyoruz.Aslın da ben bu sorunumuzu yıllar önce fark etmiştim.ne biliyim işte bir kemaliste sormaya mı utandım yoksa bunun içten gelen,genetik,doğaçlama biri şey olduğunu düşündüğümden mi..bilemiyorum.İçime atmışım işte.Sizin bu bol ışıklı aydınlık yazınızı görünce acaba dedim.Bir vesile olup şu cahiller topluluğuna bir nebze ilaç olabilirmiyiz diye düşündüm.Şimdi de bu teyzelerimiz insanların kılık kıyafetlerine karıştıklarını zannediyorlar.Işıkla,alkışla,1dk lık saygı duruşu ile açıklanamıyacak komplike bir durumla karşı karşıya kaldık.Far görmüş tavşan gibiyiz.Apışıp kalmak deyiminin hakkını verir bir pozisyon.Farenin kedi kovalaması.Örneklemeyi kesiyorum.Anlamışsınızdır inşallah.Şimdiye kadar hep onlar bize karıştı.Onu giyemezsin,bunu örtemezsin. Diyenler onlardı.Kimsenin onların giydiğine karıştığı yok ki.Var bunun içerisin de bir bit yeniği ama anlamadım.Belki de kendilerine böyle bir baskı olsaydı ne yapar,kendimizi nasıl hissederdik babın da ruhlarını arındırıp bir nevi çektikleri acılardan mutluluk duyacaklar.Olmadı mı?.Ne biliyim kardeşim,benim aklım anca bu kadar basıyor.Otur sen de düşün.Bizim kokoş ablalar suni gündem yaratıp neden kudurdu? Hadi bakalım sn yakışıklı yok öyle yan gelip yatmak.yarın bu konuya bir açıklık getir de millet rahatlasın.Yoksa gizli eller,CIA MIA lafları ortalıkta dolaşıyor,millet kıllanıyor.selamlar,saygılar.Allaha emanet olun.
 • BayramBayram6 ay önce
  Amaç yanlışları anlatmaksaiyi ,hoş.Ama yanlışları işleyenle dalga geçmek neden.
 • pınarpınar6 ay önce
  nur içinde yat mekanın cennet olsun bize yakışan ve doğrusuda budur......ALLAH nurdur mezardada ona ihtiyacımız var...ışıklar içinde yat torağın bol olsun demek cenazede alkışlamak bir kesimin sonradan ortay çıkardığı bidattir...dinimizin özünde bu yoktur.selamlar hocam..
 • Murahhas uzanMurahhas uzan6 ay önce
  Şeyma nur>zeyno. Bravo şeyma nur hanım. Benim yazacaklarımı yazmışsınız. Teşekkürler.
 • Şeyma Nur Şeyma Nur 6 ay önce
  Mezar, dünyadan soyutlandığımız bir yer; dolayısıyla orada dünyaya ait bir ışık işe yaramaz.İstersen trafodan hat çek; altında toprak, hemen üstünde, doğrulup oturamayacağın kadar yakınında olan tahtalar nedeniyle bir işe yaramaz. Nur ise Allah tarafından oluşturulan bir aydınlık, yani kesintisiz ve maddi aleme bağlı değil.İsteyen ışıklar içinde uyumayıtahayyül edebilir ama konuyu açıklayan birine "zevzek" diyemez. Derse ne mi olur?Kötü söz sahibine aittir der, geçeriz.
Daha fazla yorum göster