THY- Euroleague

Göktürkler “devlet balesi” mi yapardı?

06 Kasım 2017 Pazartesi

Devlet Opera ve Balesi!

Of of of! Ne kadar da iri kelimeler; opera ve bale! Kelimeler normal de birileri mi bunları bize iri gösterdi acaba?

Opera haydi müziktir, birilerinin hoşuna gidiyordur, kısmen soyuttur falan da bu “devlet destekli bale” nasıl oluyor. Genç kızları vitrindeki eşyalar gibi teşhir etmekten başka şey değil, üstelik bir de buna benim devletim destek veriyor. “Bale yasaklansın” demiyorum, herkesin “kendi çapında saçmalama” hakkı var, o ayrı mevzu!

“Şöyle böyle giyinen işte efendim şeytandır” falan da demiyorum. Zira Allah’ın emri ortada, yaparsan “yüce sözü” dinlemiş olursun, yapmazsan Allah’a hesabı da sen vereceksin! 

Birileri şimdi hemen başlayacak “Ensar” güzellemelerine! Sanki savunan varmış gibi! İğrenç bir olay yaşanıyor ve bunu koskoca bir camiaya mâl ediyorlar. Onların yaptığını dedemin köyündeki kara başlı camışlar bile yapmıyor. Haksız mıyım? Bu arada “camış” mı “camız” mı emin olamadım şimdi!

“Ensar” gibi güzel bir kelimeyi kirlettiniz. Bir ısırgan otu yüzünden milyonlarca çiçek koparılıp atılmaz. Sökersin ısırgan otunu olur biter. İşin garibi bizler “Tecavüzcülere ve toplu katliamcılara” idam gelmeli dediğimizde oralı bile olmayanlar var. Neyse efendim!

Spor müsabakalarına ne demeli?

Voleybol, hentbol, tenis gibi sporlarda özellikle bayanlara mecburi mi o kıyafetler? Tesettüre uygun spor kıyafetleri var, bunlar giyilemez mi, yassahgardaşım?

“Kıyafetime dokunma” diyebilirsiniz, zaten biz de onu diyoruz. Kıyafetimize dokunmayın, bizim kızlarımız da o müsabakalara tesettürle gelebilsinler. Liyakat ön plana çıksın, dekolte değil!

Maksat yarışma ve spor ise neden kıyafetler illa zorunlu olur ki?

Göktürkler “bale” yapmıyordu; Osmanlı ve Selçuklular da öyle! Bizim devlet geleneğimizde olmayan güya sanatsal zannedilen şeyler şimdi de “olmasa da olur”! Elbette; “Bale yapacağım ben, kızımı açık saçık giydireceğim ben” diyenler varsa karışmam, bana ne; ama devlet destekli baleye karşıyım!

Yaşasın “karşı” olma hakkımız!

Ayrıca çav bella, çav bella, çav çav çav!

“KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA AÇIK SORU”

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, nasılsınız iyi misiniz? Beni soracak olursanız çok şükür iç güveysinden halliceyim. Geçen büyük mecliste basının Ankara Temsilcileri ile toplanmışsınız. Gerçi ben o gün Polonya’daydım ama sizin partinizden arayan da olmadı. Böyle toplantılar olursa bizi de çağırabilirsiniz, gelir güzelce dinleriz ve varsa sorularımızı sorarız. Sıkıntı yok yani, öyle önyargılarımız da yok!

Şimdi size bir soru sormak istiyorum ve gerçek manada cevap verebilirseniz eminim CHP’nin tarihine geçersiniz.

Daha önce “Kıyafetime dokunma” eylemleri yapmıştınız.

Partinizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 25 Kasım 1925 günü TBMM’de “şapka giyilmesi” hakkında bir kanunu çıkardı. 2 Eylül 1925’te alınan bir kararda ise din adamı dışındaki kişilerin cübbe ve sarık giymeleri yasaklanmıştı. 3 Aralık 1934’te bir adım daha atılarak din adamlarının dini kıyafetlerini sadece ibadet yerlerinde giymeleri esası getirildi.

Yani insanların “kafasına” şapka takmaları “kanuni” olarak “zorunlu” hale getirildi.

Şapka da bir “kıyafet” olduğuna göre Mustafa Kemal Atatürk insanların kıyafetine üstelik kanun yolu ile “bir şekilde” dokunmuş değil mi?

Atatürk’e de “kıyafetime dokunma” der miydiniz?

Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda muvaffakiyetler temenni ederim.

Bir de Cumhurbaşkanımıza “diktatör” diyen vekilleriniz için gerekeni yapın, ayıp oluyor. Sadece Sayın Cumhurbaşkanımızı değil, ona oy verip makama getirenleri de rencide ediyorsunuz. Hatta bu “rencide” olma durumu bir süre sonra şahsınıza ve partinize “gıcık” olma durumunu ortaya çıkarıyor.

Özür dileyerek ifade etmeliyim ki sizin için de “isminizin ikinci hecesini” vurgulayarak söyleyenler var. Çok samimi söylüyorum bu tarz ifadelere sonuna kadar karşıyım.

Birbirimizle aynı düşünüyor olmayabiliriz lakin bu durum (karşı taraf hakaret etmediği sürece) aşağılayıcı ifadeler kullanmayı gerektirmez.

 

YORUM YAZ