THY - Yeni Havalimanı Promosyon - Ankara

2019 seçimleri çok zorlu geçecek

14 Ağustos 2017 Pazartesi

Bazı arkadaşlar “Ne çok seçim yaptık, yeter artık, biraz ara verelim” diye şikâyet ediyorlar. Bunlara şaşırıyorum. Anayasa Mahkemesi veya “yüksek yüksek tepelere” ev kuranlar güya millet adına karar vermiyor ki o dönem kapandı. Neticede seçimi yapan biziz! 

Hani bir söz var; “Adama yağı bol vermişler, tutmuş bir tarafına sürmüş” diye! Şimdi her şeyi sokaktaki vatandaş seçince kötü mü oldu? Cumhurbaşkanından milletvekillerine kadar halk seçiyor, halkın seçtiği bu şahıslar da gidip, “vekâlet aldıkları millet adına” atamalar yapıyorlar.

Bana kalırsa seçimler 2018 Kasım’ında yapılmalı!

Hayır erken seçimden bahsetmiyorum. Türkiye’de seçim sistemi değişti, değişikliğin uygulamaya geçmesi elzem, beklemenin belki pozitif yönleri var lakin vakit geçtikçe “plan uygulayıcılar” devreye giriyor.

Ankara Güvenpark’tan başlayan “Kılıçdaroğlu Yürüyüşü” bu planların başlangıç noktasıydı. Kimlerin Kemal Bey’le yürüdüğü bir kez daha tazelendi. 2019’a hazırlanıyorlar hem de sıkı bir şekilde! Sözel başlangıcı ise Deniz Baykal yapmıştı hatırlayın. “Tartışmaları bırakıp 2019’a bakalım. Erdoğan’ın karşısına tayin edilmiş değil seçilmiş birini, üstelik ciddi birini çıkaralım” demişti.

Böylece hem Kılıçdaroğlu’na hem Ekmeleddin İhsanoğlu’na gönderme yapmıştı.

Baykal yine “Atatürk’ün kurduğu düzen devam ediyor” diyerek yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin artık kabul edilmesi gerektiğini ve 2019’a odaklanılmasını sağlamıştı.

“Atatürk’ün kurduğu düzen” ifadesi maalesef bir “tabu” olmuş durumda. Cumhuriyet ve demokrasi kavramlarını hâlâ “tektipleştirici” bir kavram olarak görüyorlar. 

“BU DÜZENİ ATATÜRK KURMADI”

Biz Recep Tayyip Erdoğan’ı seviyoruz. Birilerinin de Mustafa Kemal Atatürk’ü çok sevme hakkı elbette var. “Evet” oylarıyla kabul edilen yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi için; “Bu sistem Erdoğan’ın şahsı için değil, Büyük Türkiye için gereklidir” denmişti değil mi? Yeni sistem tabii ki Erdoğan’ın liderliğinde yerine oturdu. Bu sistem ileride ülkenin ve dünyanın gereklerine göre değişebilir.

Atatürk’ün çıkardığı kılık kıyafet kanunu bugün CHP’liler tarafından “kıyafetime dokunma” denilerek reddediliyor. Belki tarihlerinde ilk kez Atatürk’e itiraz ediyorlar. Tamam, direkt ona seslenmiyorlar ama göndermede bulunuyorlar öyle değil mi?

Her yerde “demokrasi” iyi giderken, söz konusu Atatürk olunca neden birilerinin nevri dönüyor, ne oluyoruz beyler! “Atatürk’ün kurduğu düzen, açtığı yol, gösterdiği hedef” falan! Yani Atatürk’ün gösterdiği hedefler artık bizim için küçük şeyler olarak kalmalı değil mi? Atatürk’ten sonra 4 kuşak geçti ve biz hâlâ onun bahsettiği “muasır medeniyetler” seviyesinden dem vuruyorsak vay halimize! 100 yıl geçti be kardeşim!

İşte şimdi Erdoğan’la o seviyeyi büyük oranda yakaladık. Nasıl ki bugünkü düzeni Erdoğan ve millet el ele kurduysa, 1900’lerin ilk çeyreğindeki düzeni de Atatürk yine milletten aldığı yetkiyle kurdu. Yani Cumhuriyet tek başına Atatürk’ün kurduğu bir kutsi sistem değil! Cumhuriyet’ten rahatsız mıyız? Kafayı mı yediniz arkadaşım ya, kendi yöneticilerimizi seçtiğimiz sistemden niye rahatsız olalım! Esas bu soruyu soranların “kafadan rahatsız” yahut dış güçlere satılmış olduğuna inanıyorum. Bıktırdınız ha!

Neyse efendim dönelim 2019’a yahut gidelim 2019’a!

Her seçim zorlu geçiyor. Çünkü ülkemizde seçimler iktidar-muhalefet arasında değil “Olimpos Dağı’nın çocuklarıyla Hira Dağı’nın çocukları” arasında yapılıyor. Bir kere kaybedildiği zaman en az bir nesil kayboluyor. “Başkanlık Sistemi” denildi ve nihayet bu sistem geldi. Şimdi sıra “fiili başkanı” seçmekte!

Allah nasip ederse Erdoğan’ın millet teveccühüyle “Başkan” olacağını tahmin ediyorum. Ama plancılar boş durmayacak. Karşınızda bu sefer “kriptolar” var, hem de hiç olmadığı kadar! FETÖ’sünden PKK’sına, CIA’sından MOSSAD’ına, Alman derin devletinden ABD’ye ve nicelerine kadar hepsi bu kez son büyük kozlarını oynayarak birleşecek!

Birleşsin, korkan yok! Ama onlar birleşip yol alırken durmamak gerek!

16. yılını kutlayan Ak Parti’de yeni değişim hareketi 2019 beklentilerini muhakkak karşılamalı; bakın net söylüyorum. Kabine değişikliği vatandaşı tatmin etmedi. Değişiklik “yeni ruhu” harekete geçirmezse pek de bir işe yaramıyor.

CHP ise çoktan çalışmalara başladı. CHP’yi teröre destek vermekle itham etmek “kendi tabanında” rağbet görmüyor. Yani CHP seçmeni PKK-FETÖ-ABD gerçeğine sırtını çok rahatlıkla dönebiliyor.

2019 veya olası 2018 seçimlerinin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, Türkiye’nin “dünya lideri” olarak fakir fukara, garip gureba ve dünya mazlumlarını dimdik ayağa kaldıracağı günler için dua ediyoruz.   

 

YORUM YAZ