Bu sistem var olduğu sürece hezimet normal

08 Ekim 2017 Pazar

Evet, bir kez daha Dünya Kupası’nı evden izlemek zorunda kalıyoruz. Aslında bakıldığı zaman çok da şaşırmamak gerekiyor. Zaten 94 yıl içinde, organizasyonda sadece 2 defa yer almışız.

Peki, yıllardır süregelen bu başarısızlığın nedeni ne?

Birçok sebebi var belki ancak; milyon Euro’ların harcandığı son yıllarda, ortaya çıkan bu başarısız tablonun bahanesi kesinlikle olmaz, olamaz.

Lafa gelince, futbolumuzun her geçen yıl geliştiğini söylüyoruz toplum olarak ama; Dünya Kupası’na en son katıldığımız 2002 yılından sonra neredeyse her geçen yıl geriye gidiyoruz. Oysa 2002’de Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı kazanan altın jenerasyonu ile beraber ilerleyen yıllar için umutlanmıştık.

Avrupa Şampiyonası organizasyonunda yer aldığımız 2008’den sonra ise A Milli Takım’da sanki bir çöküş dönemi yaşanıyor. Her geçen yıl adeta bir önceki yılı aratıyor. Ve cuma akşamı oynanan İzlanda maçı sonrası bir adım daha geri gittik.

Biliyorum, şimdi birileri bu hezimet tablosunu ‘yabancı sınırlamasına’ bağlayacak. Türkiye Futbol Federasyonu’na ‘İşte yabancı sınırlamasını kaldırırsan, sonuç böyle olur’ diyecekler. Başlayacaklar eleştirmeye.

Evet eleştirsinler Türkiye Futbol Federasyonu’nu. Hak veriyorum.

Ama yabancı kuralı serbestliğinden değil. Beceriksizlikten eleştirsinler. Proje üretememekten eleştirsinler. Uyguladıkları ‘böyle gelmiş böyle gidecek’ politikasından eleştirsinler. Çünkü; yabancı serbestliğinin bu hezimetin yaşanmasına sebep olacak hiçbir yanı yoktur.

Yıllardır söylüyoruz ve öyle görünüyor ki uzun yıllar daha söyleyeceğiz. Altyapıları güçlendirip yerli oyuncu yetiştirmeden olmaz bu iş. Yetenekli gençlerimiz çok ama onları yetiştirme üzerine bir sistemi getirecek yetenekli futbol yöneticilerimiz yok. Bir federasyon yöneticimiz çıkıp da elini taşın altına sokup harekete geçmiyor veya geçmek istemiyor.

Bakın milli takımın son yıllarda sahaya çıkan kadrolarına.

Nerede kalite? Nerede rekabet? Nerede istikrar?

Görüyorsunuz işte! Kalitesiz kadrolar nedeniyle her maça farklı 11’ler ile çıkıyoruz. Bunun son örneğini de İzlanda maçında gördük. Kalitesizlik, istikrarsızlığı da beraberinde getiriyor. Kendi takımında saç baş yolduran oyuncu milli takımda ‘banko’ oynayabiliyor mesela. Ancak daha iyisi olmadığı için bu isimleri oynatmaktan başka çare de yok. Yani oynatmaya elin mahkum.

Yahu kulüp takımında saç baş yolduran bir oyuncudan milli takımda başarılı olması nasıl beklenebilir!

YORUM YAZ