THY - İmaj

Taktık mı takıyoruz ‘yabancı’ meselesine!?!

12 Eylül 2017 Salı

Milli maçlar sonrası döndüğümüz ligde üstünde durmak istediğim bir nokta var.. O da şu ki; Lucescu’nun polemik konusu yaptığı ‘Yabancı’ sayısı.. Şimdi konuya bakış açımızı genişleterek baktığımızda şöyle bir gerçekle karşılaşıyoruz.. 

Elbette yabancı sayısının ülkemizdeki fazlalığı bazı çevreler tarafından rahatsızlık yapabilir... Nedeni de Milli takımlardaki başarısızlıkla endekslenerek yorumlanması ve futbolcu nemalanmalarının azaltılması... Önceki gün Antalya-Galatasaray maçı sonrası Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk’ün açıklamalarının da doğruluk payının olduğunu düşünüyorum..

Sayın Başkan maç sonu basına şu açıklamayı yapmıştı: “Baktığınızda çıkan yeteneklere, Enes, Cengiz’dir bunlar hâlâ çıkabiliyorlar aslında. Bence suçun ana nedenine biraz daha derine inerek bakmak lazım. Eğer Avrupa Birliği ülkelerindeki liglerde yabancı sınırlandırması yoksa bir bildikleri vardır. Milli takım seviyeleri de yüksek. Büyük takımlar ve biz de yatırım yaptık. Ben şahsen maçları izlerken keyif alıyorum.

Aslında bu cümlelerin hakikaten anlamlı olduğunu görebiliyorum.. Başkanın dedikleriyle doğru orantılı olarak şunu söyleyebiliriz.. Dünyanın dev kulüplerine baktığınızda yabancı oyuncu sayısının çokluğunu da görebilirsiniz..

Örneğin Barcelona, örneğin Manchester United, örneğin Juventus.. Bu örnekler uzar da uzar...

Karşımıza şu gerçek çıkıyor! Yabancı oyuncu sayısına takılmamak... Ben bu konuda hassas oluyorum bazen.. Yahu Antalya maçında Galatasaray’ın ilk onbiri 9 yabancı 2 Türk, yine Fenerbahçe’nin Başakşehir onbirine baktığımızda 8 yabancı 3 Türk, Beşiktaş’ın Karabük maçında ise, 7 yabancı 4 Türk vardı.

Trabzonspor’da ise başka bir boyut karşımıza çıktı.. 4 yabancı 7 Türk futbolcu vardı.. Şimdi böylesi bir tablo karşısında aklımıza hemen şu soru geliyor?

Şampiyonluğun en güçlü adayları olan üç büyüklerde acaba transfer popülizmi yapılıyor mu? Çok net gözüküyor ki yabancı transferinin dibine vuruluyor!.. Anlamsız yerlere sadece transfer yapmak için adam alınıyor.. Bu konuda herkes hemfikir...

Ama ben sorunun çözümü konusunda Lucescu gibi yabancı sayısı fazla, Türk futbolcu bulamıyorum diyerek Türk futbolundaki problemleri gizleme taraftarı değilim... Trabzon’da oynanan müsabakada daha 18 yaşındaki Abdülkadir’i sahaya sürmek aslında bu tür tartışmalara verilebilecek en güzel cevap niteliğindeydi..

Türk futbolunda yabancı sayısının azaltılması, çoğaltılması problem değil arkadaşlar.. Esas problem; Türk futbolunun aktörleri ve altyapıya verilmeyen önem!..

Yanlış yerde ve yanlış zamanda hamleler yapılarak Türk futbolunun içi boşaltılıyor mesele bu..

Ama her ne olursa olsun.. Ben yabancı sayısının azaltılması taraftarı değilim.. Nedeni de, Avrupa’da başarının sırrı mutlaka kaliteli yabancılardan geçiyor!..

 

 

 

YORUM YAZ