THY- Banjul

Sezonun en kötü Başakşehir'i...

13 Şubat 2018 Salı

Başakşehir-Fenerbahçe derbisini geride bıraktık.. 

Geçen hafta Atiker Konyaspor karşısında son dakika şokuyla bir puanı zor kurtaran Başakşehir, Fenerbahçe karşısında da vasat bir futbol sergiledi.. 

Özellikle Medipol Başakşehirli futbolcuların fazlasıyla rahat oynama isteği ve geriye yaslanma hastalığı takımın ritmini neredeyse yerle bir etti. Ve yine, Aykut Kocaman’ın ise bu sakinliğe karşın verdiği yoğun pres hamleleri birçok atak kazandırdı sarı-lacivertli ekibe.. Özellikle Giuliano’nun sakatlıktan döndükten sonraki mücadelesi ve formayı bu denli özlemesi de kayda değer işaretlerdi...

Aykut Kocaman’ın forvet hattında Janssen’in kapalı kutu haline gelmesi sonrası formayı verdiği Fernandao adeta küllerinden doğarak kritik galibiyetin başmimarı oldu.. Özellikle hava toplarını indirerek takımını hücuma yöneltmesi ve yaptığı koşularla Başakşehir defansını bocalatarak önemli bir işe imza attı.

Şu aşamada denilebilir ki, Aykut Kocaman, geçen haftanın en iyileri olan Valbuena ve Alper’i neden ilk on birde başlatmadı sorusu sorulabilir..

Her zaman söylediğim skor ne olursa olsun ama Valbuena yedek oturacak bir futbolcu değil bu benim değişmeyecek düşüncem... Alper’i 70’lerde oyuna sokarak takımın direncini yüksek tutmak istemesi de Aykut hoca’nın önemli bir hamlesiydi..

Başlıkta dediğim gibi sezonun en kötü Başakşehir’ini izledim.. Takımda Mossoro’nun ve defans hattında Epureanu’nun olmaması Başakşehir’in o iskeletini bozdu diyebilirim.. Takımın bütün yükünün Arda Turan’a yüklenmesiyle, tamamen oyunun kontrol gücü aslında Fenerbahçe’ye geçti. Nitekim son 15 dakikada Abdullah Avcı da Arda’yı çıkarmak zorunda kaldı..

Zirve iyiden iyiye kızışırken, Başakşehir’in önümüzdeki hafta Trabzon’a konuk olacağını hatırlatalım.. Benim kanaatim, böylesi iki haftada kaybedilen 5 puan sonrası Trabzon deplasmanında da puan kaybının gelmesi sürpriz olmayacak..

Fenerbahçe karşısında futbol oynamadan kazanacağını düşünen Medipol Başakşehir aslında yaptığı bu işin kendine pahalıya patladığını gördü... 

 

YORUM YAZ