THY- Euroleague

Samsun’da Deaflympics Olimpiyatları’na doğru..

04 Temmuz 2017 Salı

Samsun’da 18-30 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na (Deaflympics) doğru ilerliyoruz..

Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın memleketi olan Samsun’a böylesi büyük bir organizasyonu taşıması dünya ülkelerine örnek teşkil edecek pozisyonda olacaktır...

2017 İşitme Engelliler Olimpiyat oyunlarının hazırlıklarının son sürat sürdüğünü yazılı ve görsel medyadan yakından takip ediyoruz..

Sayın Bakan’ın ardı ardına yaptığı dev tesislerle bu olimpiyatların altından Türkiye’nin ve daha da derine inerek Samsun’un başarıyla kalkacağı aşikar..

Toplam 20 branşta yapılacak oyunlarda özellikle Samsun’un il merkezi ile birlikte sahil kesimi ilçelerinde 110 ülkeden gelen sporcular ağırlanacak.. 

Deaflympics 2017’ye 92 ülkeden toplam 3 bin 104 sporcu kayıt yaptırdı. Tarihin en geniş katılımlı Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda, antrenör ve idareciler de eklendiğinde toplam katılımcı sayısının 5 bin 130’a yükselmesi hakikaten Samsun için en büyük başarı diyebiliriz..

ICSD üyesi sporcular, Atletizm, Atıcılık, Badminton, Basketbol, Bowling, Dağ Bisikleti, Futbol, Grekoromen Güreş, Serbest Stil Güreş, Hentbol, Judo, Karate, Masa Tenisi, Oryantring, Plaj Voleybolu, Teakwondo, Tenis, Voleybol, Yol Bisikleti, Yüzme branşlarında madalyaları kazanmak için yarışacaklar.

Bu arada hemen, İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nın tarihçesine de şöyle bir bakarsak; İlki 1924 yılında Paris’te düzenlenen ve 93 yıldır süre gelen İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda, Amerika Birleşik Devletleri, hem genel toplam hem de altın madalya sıralamalarında zirvede yer alıyor.

23.’süne Samsun’un ev sahipliği yapacağı oyunlarda, geride kalan 22 organizasyonda 350’si altın toplam 987 madalya kazanan Amerika Birleşik Devletleri açık farkla ilk sırada yer alıyor. İkincilik 173 altın madalya kazanan Sovyetler Birliği ülkelerine, üçüncülük ise 164 altın madalyalı Almanya’ya ait. Sırasıyla Rusya, İtalya, İran, Ukrayna, Fransa, Britanya ve İsveç ise madalya tablosunda ilk 10’u tamamlıyor.

17’si altın olmak üzere toplam 84 madalya kazanan Türkiye ise listede 26’ncı sırada bulunuyor. Türkiye ayrıca altın madalyalar baz alındığında 22’nci basamağa yükselirken; organizasyonlara 1989’dan itibaren katılmaya başlamasına rağmen, 109 üye ülkenin bulunduğu İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda 15 ve üzeri altın madalya kazanan 30 ülke içerisinde yer alıyor.

Elbette kısa sürede yükselen performansı sayesinde Türkiye, olimpiyatların parlayan yıldızı konumunda bulunuyor.

Özellikle, Sayın Bakan Kılıç’ın katkıları ve destekleriyle daha da kenetlenen Olimpiyat takımımızın inşallah ben bu olimpiyatlarda verilen büyük emeklerin semeresini alacağına inanıyorum... 

Önceki gün Bakan Kılıç’ın Habertürk’e verdiği mülakatta, bir diğer konu olan Yaz Spor Okulları’na ilginin oldukça yüksek olmasını değerlendirmesi ve yine gençler arasında kötülüklerin tamamen yok olması için sporun panzehir görevi göreceğini söylemesi de bir hayli anlamlıydı.. Yaz Spor Okulları’nın misyonunun gençleri tamamen spora yönlendirip kötülüklerden uzaklaştırması adına sadece bakanlık değil tüm ülke bireyleri tarafından desteklenmesi ve yönlendirilmesi çok çok önemli..

Unutmayalım ki, spor sadece spordan öte toplumsal bir harekettir!..

 

YORUM YAZ