THY - Yeni Havalimanı Promosyon - Antalya İzmir

Düdüğünü asman lazım Palabıyık!

25 Eylül 2017 Pazartesi

Futbol anlamında bana göre vasatı aşmayan ve tartışmalarıyla, kavgalarıyla ve tabiiki olmazsa olmazı hakemiyle enteresan bir derbiyi daha geride bıraktık.

Elbette başlığı atarken hiçbir rengin savunucusu olmadan yazdığımı da dipnot düşmek isterim... Çünkü ortada tamamen dik duramayan, verdiği absürt kararlarla maçı çığırından çıkaran bir Ali Palabıyık seyrettik. Palabıyık, 36 yaşında ve Ankara bölgesi FIFA kokartlı hakemlerimizden... Özellikle ilk yarıda verdiği baskın kararlarla her iki takımın oyuncularını ikinci yarıya bir dinamit gibi hazırlayan bir hakem profili izlediğimizi düşünüyorum..

Önceki gün AKİT TV’de çıktığım programda da aynen şu cümleyi kullanmıştım: “Ali Palabıyık kasıtlı bir şekilde derbiye atanmıştır” demiştim ve bu cümlenin arkasında olduğumun belirtilerini 90 dakika izlediğim müsabakada da çok net gördüm.

Palabıyık’ın verdiği kararlarda elbette doğrularda vardı.. Ama burda en net konu şu: Adalet teraziniz şaşarsa maçın altından kalkmanız mümkün olamaz!.. Nitekim de Ali Palabıyık daha önce yönettiği Fenerbahçe derbileri gibi bu maçın altında tamamen ezilmiştir... Verdiği kararlara şöyle bir bakarsak;

1) Fenerbahçe lehine veren Medel’in Janssen’e yaptığı pozisyon bana göre her gün dünya futbolunda olan normal bir hareketti penaltı kararı yanlış..

2) Quaresma’ya verilen sarı kartlar, her ikisi de doğru karardı ve atılması gayet normal.. Bu arada Quaresma’nın da maça isteksiz başlaması ve Valbuena tarafından ekarte edilmesi de atılmasındaki en büyük etkendi...

3) Neto’ya verilen kırmızı kart son adam kuralı gereğince doğru bir karardı.

4) Beşiktaş’ın istediği penaltı, Ozan’ın kapalı koluna çarpan top ve devam kararı doğruydu..

5) İsmail Köybaşı’na verilen karar doğruydu.. Malum İsmail, Oğuzhan’ın kaval kemiğine sakatlamaya yönelik bir hareket yaptı.. 

6) Negredo’nun en az 1,5-2 metre geriden çıkarak attığı buz gibi gol her ne hikmetse hakemler tarafından iptal edildi..

7) Cenk Tosun’a Hasan Ali Kaldırım tarafından ceza sahası içinde yapılan insafsız bir faulun penaltı olmaması da bir hayli enteresandı..

8) Atiba’nın penaltı kararı, gelen top sonrası yüzünü topa dönen Atiba’nın eline çarpan top ve sonrası penaltı ve kırmızı kartta ağır bir karardı.. 

9) Bana göre maçın kırılma anı olduğunu düşündüğüm ve Pepe’nin Valbuena’ya faul yaptığı iddia edilen pozisyon... Herhalde tüm futbolseverler bu pozisyonu izlediğinde de hak vereceklerdir ve de hakem Ali Palabıyık izlediğinde herhalde utancından kıpkırmızı olacaktır..

Pepe’nin hiçbir hamlesi olmadığı gibi Valbuena’nın tüm Kadıköy’ü ayağa kaldırmak için artistik hareketi sonrası Beşiktaş Teknik direktörünün isyanı sonrası tribünü gönderilmesi... Herkes şunu söyleyebilir.. Güneş küfür etti ve tribüne gönderildi.. Bende Fenerbahçe Genel Sekreteri Mahmut Uslu’nun şu sözleriyle cevap vermek isterim bu konuya, Caner’e tüm stat tarafından edilen küfürler sonrası, sayın Uslu’nun açıklaması şuydu: “Gayet doğal bir tepki” Şunu demek istiyorum, böyle yüksek tansiyonlu bir müsabakada hakemin yapması gereken, Güneş’in yanına gelip sakin olmasını dilemesiydi...  Siz şayet yangına körükle giderseniz tüm tartışmaları da beraberinde getirirsiniz. Buradan MHK yönetimine bir çağrıda bulunalım. 

Palabıyık kardeşimizi çağırın ve kibarca düdüğünü asmasını istemeniz herkes için hayırlı bir son olacaktır...

 

YORUM YAZ