Ağaç AŞ

Süleyman Han’ın Fransa Kralına mektubu

30 Aralık 2017 Cumartesi

Kanuni Sultan Süleyman’ın 18 Muharrem 973’te Fransa Kralı 9. Şarl’a gönderdiği mektubun, kısmen sadeleştirilmiş hali:

“Françe padişahına şerefli mektuptur ki; hâlâ ikbal güneşinin doğuş ve kudret sahibi hükümdarların dudaklarının öptüğü yer olan saadet tutamağı kapımıza ve ululuk dayanağı katımıza mektubunuz gelip; saadetli eşiğimize sadakatle dostlukla ayak dirediğinizi ve o diyara ait bazı haberleri ve İngiltere Kraliçesi Elizabeth ile aranızda olan kavga ve düşmanlığın muhabbete dönüştüğünü, barış ve dostluk içinde olduğunuzu bildirmişsiniz. Mektubunuzda bütün anlatılanlar ve gelen adamınızın söyledikleri, saadet yeri tahtımız katında öğrenildi. Memnun olduk… (Katolik dünyasına karşı İngiltere siyaseti.)

Mağrip diyarından (Trablus, Cezayir, Tunus) gibi Osmanlı Devleti’ne bağlı ve tâbi Kuzey-Batı Afrika ülkelerinden, tüccarlarınız tarafından gemilerle alınan malların eksiksiz olarak bilinmesi için o memleket yöneticilerine emrimiz çıkıp, denizden kendi hallerinde ticaret için gezen gemilerinize ilişilmemesi tembih edilmiştir.

Tarafımızdan dostluğa ve ahde aykırı bir hususa asla razı olunmaz.

Siz de, yüce katımıza babalarınız ve atalarınız zamanından beri olagelen dostluğunuz gereğince o taraflarda ulu kapımıza lâzım olduğu gibi riayet ve itaat edüp, sağlık ve selâmet haberlerinizi yüksek eşiğimize bildirmemezlik etmeyesiniz.”

 

YORUM YAZ