Geçiş üstünlüğü: Cami ve ezan…

13 Mart 2019 Çarşamba

Osmanlı’dan bugüne kalan en önemli üç şeyden bir tanesi, camilerdir. Buna karşılık, Cumhuriyet idaresinin yaptığı ilk şeylerden bir tanesi camilere müdahale etmek olmuştur.

Bunun hikâyesi oldukça uzun ve acıklıdır. Ama bu milletin dinle ilişkisi, kesinlikle bir aşk ilişkisidir. Müslüman Türk milleti, onca olumsuzluğa rağmen, dayatmalara karşı direnmesini bilmiştir.

Camiler, Müslümanlar için birinci meseledir. Bizler, camileri birer tapu senedi olarak görüyoruz. Bu toprakların bize ait olduğunu, söylüyor ve kanıtlıyorlar.

İslam mimarisinde cami, hayatın; şehrin, kasabanın, köyün kalbidir. Evler, dükkânlar, okullar, devlet daireleri camiye göre konumlanır. Camiye yakın olmak, camiye bakmak ise ayrıcalıktır. 

Müslüman Türk milletinin bir ferdi olarak, ev seçiminde, benim de dikkat ettiğim hususlardan bir tanesi camiye yakınlık oldu. Çok şükür: Hem İstanbul’da, hem de Saraybosna’da evimizin sokağında birer cami bulunuyor. 

Ezan sesi, her gün beş vakit, evimizin içine süzülüyor. Sabah ezanı ile güne başlamanın verdiği huzur tarif edilemez. Yatsı ezanı ile günü noktalamak, bütün yorgunluğumuzu alıp götürüyor.

Madem söz ezan bahsine geldi, o halde konuya devam edelim.

Ezan, sadece namaz vaktini haber vermez. Bunun ötesinde bir anlamı daha vardır. Ezan okunan yer, şunu söyler: Burası bir İslâm beldesidir, Müslüman toprağıdır.

İvo Andriç, Drina Köprüsü isimli eserinde, bu hakikati şu şekilde dile getiriyor: “Türk egemenliği demek... Muhammed dininin birleştirdiği yıkılmaz, parçalanmaz büyük bir topluluk demekti. Yer­yüzünde müezzinlerin müminleri namaza çağırdıkları bütün yerleri içine alan topraklar demekti.” (Sayfa 251)

Buradan, şuraya geçelim: Türkiye’deki bazı çevreler, camilerin çok olmasından yakınıyorlar. Hatta bazen, eleştirilerini din düşmanlığı boyutuna kadar vardırıyorlar. Ancak 15 Temmuz gecesi, üniformalı teröristler millet hayatına kast ettiğinde, müezzinler tehlikeyi bürokrat ve siyasilerden önce görmüştür. 

Nice devletli o geceyi geçirecek güvenli adres ararken, aziz milletin vefalı evlatları minarelerden salâ okudular. Ardından şu ifadeler duyuldu: “İslam kuşatma altındadır. Türkiye ve Türklük, tehlikededir.”

Birde şu: 8 Mart’ta, Türkiye’nin en görünür yeri olan, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi, bazı grupların eylemine sahne oldu.

Ezan okunurken düdük çalanlar, bağırıp çağıranlar veya her ne sebeple olursa olsun, bu hallerinden vazgeçmeyenler, hangi tencereye kapak olduklarının farkındalar mı?

Bazıları, o gece orada toplananların, ezanı susturmak için ıslık çalınmadığını, başka gerekçeleri olduğunu söylüyorlar. Farz edelim, öyle. Ne değişir?

İbrahim Tenekeci, Adres Değişikliği başlıklı şiirinde, “Kur’an okununca susuyor herkes / Geçiş üstünlüğü onundur çünkü” diyor. (Giderken Söylenmiştir, Sayfa 31)

Biz de şunu söyleyelim: Bizim için geçiş üstünlüğü İslam’da, Kur’an’da ve ezandadır. Bunu görmeyen veya kabul etmek istemeyen, kesinlikle ziyandadır, hüsrandadır.

Yeri gelmişken: Farkındayım, farkında değilsiniz. Belki de, farkındasınız ama umursamadınız.

Neyi?.. Şunu: O gece, geleneklerimize, edep ve ahlakımıza aykırı hareketler ve pankartlar sergilendi.

Olan bitenle ilgili, daha çok şey söyleyebiliriz ama bir soru soralım: Toplumun değer yargılarına ters düşen hareketler yapanlara, ahlaksızlığı yaşam biçimi olarak sunanlara ne söyleyebilir, ne anlatabiliriz?

Bir soru daha: İslamiyet’e ait bazı değerlerin hedef alındığı bir gösteriyi ilericilik sanarak, nereye kadar gidebiliriz?

Konuyla ilgili son sözümüzü söyleyelim: İslam dini “ahlak” üzerine kuruludur. Hem yüce Allah, hem O’nun son elçisi, “güzel ahlakı” sever. Bu topraklar, böyle bir düşmanlığı kaldırmaz.

Not: Makedonya değerlendirmelerine bu hafta ara verdik. Gelecek hafta, kaldığımız yerden, devam edeceğiz inşallah.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MücahidMücahid3 ay önce
  Üstünlük takvadadır... Üstünlük İslam'dadır... Üstünlük Kuran'dadır... Üstünlük Ezandadır... Allahu Ekber!!!
 • hasanhasan3 ay önce
  ustunluk insandir,,,bizim kabemiz insandir insan
 • VATAN HEPİMİZİN, DİN ALLAHINDIR.VATAN HEPİMİZİN, DİN ALLAHINDIR.3 ay önce
  CAMİLER KİMSENİN KIŞLASI DEĞİLDİR.İNANAN GİDER İNANCINI YAŞAR.YANİ SİZİN, BENİM DEĞİL,ALLAHIN EVİDİR.O CAMİLERİBELLİ MİHRAKLARA PEŞKEŞ ÇEKERSENİZ, ALLAHIN YARATTIĞI YERYÜZÜNÜN HER YANI CAMİ OLUR, İBADET YERİ OLUR. CAMİLERDEN İNANÇ SAHİPLERİNİ KAÇIRTIRSINIZ. YALANLA, DOLANLA İNSANLARI ZORLAMAYLA SİZİN İSTEK VE TALEPLERİNİZİ KİMSE KABUL ETMEK MECBURİYETİNDE DEĞİLDİR. ANCAK O CAMİLERDE MİLİTANLAŞANLAR YÜZÜNDEN, CAMİLER BOŞALMAKTA, GERÇEK İNANÇ SAHİPLERİ EVLERİNE ÇEKİLMEKTEDİRLER. MİLİTANLAŞAN ,KIŞLA HALİNE GETİRİLEN ALLAHIN İNANÇ EVLERİNİ KIŞLA GİBİ GÖSTERENLER BİLSİNLER Kİ, ALLAH ONLARA BUNUN HESABINI BİR GÜN SORACAKTIR.
 • HasanHasan3 ay önce
  Ozkan çokmu zoruna gitti? Canımızda kanımızda varımızda yoğumuzda ezana ve İslama feda olsun. Önce sen içindeki şeytana "ohaaaa" de... Sonra "bismillah" de... Gerisi kolay. Ok?
 • OzkanOzkan3 ay önce
  Yiğidim o zaman spor bakanına bir yazı yaz ve deki ezan saatlerinde futbol maçlarına 2dk ara verilsin ezan okunurken gol oluyor stadyumda onbinler cafelerde milyonlar cigliklar atiyor. De ki sayin bakanim bizim icin gecis ustunlugu ezandadir. Hadi de yigidim yazarim benim...
 • DevrimciDevrimci3 ay önce
  Sizinle aynı dünya görüşünde değilim. Fakat Küfretmeden eleştiri yapılabileceğini göstermişsiniz. Elinize sağlık.
 • ademadem3 ay önce
  İslam toplumlarında dinin ilahi ve evrensel amaçları dışında, siyasi iktidar kavgalarında destekleyici bir unsur olarak kullanılmasının tarihi çok eskidir ve İslam’ın ilk nesillerine kadar uzanmaktadır. İslam tarihinde ilk büyük kavga, sünnetin ruhuna fazla itibar etmeyen Muaviye ile İslam’ın evrensel mesajını esas alan Hz. Ali arasında yaşanmıştır. Bu kavganın acı sonuçları, bugün bile hâlâ Müslümanlar arasında derin kırılmaların yaşanmasına vesile olmaktadır.Bugün başta Türkiye olmak üzere İslam dünyasının önemli bir bölümünde yöneticiler siyasal meşruiyetlerini İslam ya da İslam’ın farklı yorumlarını benimsemiş bulunan tarikatlar üzerinden sağlamaktadırlar.Dinin araç olarak kullanılmasının ahlaki olmadığı şeklindeki bir hassasiyetin altını çizerken bir gerçeği de ifade etmekte yarar var; gerek Batı, gerekse Müslüman dünyada toplumların ve devletlerin dini dışlayarak salt seküler bir devlet projesi üretmek mümkün değildir. Yaşadığımız reel dünyadaki örnekler de göstermektedir ki, her iki dünyada da ahlaki ve dünyevi kalkınmanın gerisinde her zaman dinin motivasyonu var olmuştur.
 • Hasan Nail DağHasan Nail Dağ3 ay önce
  b kod adlı adsız solcu dinsizler Atatürk'ün arkasına saklanıp yıllarca Türk halkna zulmettiler. Camileri kapattılar ahıra çevirdiler Kuran kurslarını kapattılar başörtülü kızların okumasına mani oldular. Adam kandırmak için en basit yol din değildir dinsizliktir. Dinsizliğin sahte dünyası sahte cennetiyle insanları kandırırlar. Ama bu dünya geçici kalıcı olan ahirettir. Hesap günü geldiğinde tüm dinsizler Allah'ın huzurunda yaptıkları zulümlerin hesabını tek tek verecekler. Zenginlik konusuna gelince Türkiye zenginler listesine bir bak bakalım sağcımı solcu mu dinlimi dinsizmi? İSKİ skandalını yapan sağcımı solcumu dinlimi dinsizmi?
 • YorumsuzYorumsuz3 ay önce
  Minareler süngü, kubbeler miğfer,Camiler kışlamız, müminler asker,Bu ilahi ordu dinimi bekler,Allahu Ekber, Allahu Ekber.
 • bb3 ay önce
  sağcı dincilerin hangisi dini ve ezanı kullanmadı ki hepsi menderes celal bayar bile ...tek Büyük Atatürk dini kullanmamıştır ve hiç yalan dememiştir ve hırsızlık'da yapmamıştır . Çünkü adam kandırmak için en basit yol dindir. onun için sağcı dinciler politikası onlar için zengin olmaktır

Günün Özeti