Zarrab olayına bu kadar odaklanmak da doğru değil

04 Aralık 2017 Pazartesi

Yapılan saldırı hafife alınacak cinsten değil. Öyle bir şey ima etmiyorum. Aksine yapılanlar post modern bir savaş ilanı.

Zarrab işin palyaçosu. Zarrab olmasaydı başka bir şey bulmak çok mu zordu?

Ama bizim onlara değil kendi işimize bakmamız lazım.

Bu tiyatrodan çıkacak karara bu kadar odaklanmamız doğru değil. Önümüzde onlarca seçenek var. Türkiye kendisine ihtiyaç duymayan hiç kimseye muhtaç değil. 

Amerika küresel imparatorluğunun en önemli araçlarından biri dolar işlemleri üzerindeki kontrol ve onay yetkisidir.

Öyle vahşi bir sistem ki bu. Bildiğiniz uyuşturucu gibi. Doların dış ticaretteki egemen değişim aracı olması, ülkeleri dolar cinsinden tasarrufa itiyor. Dolar cinsinden yapılan her tasarruf, Amerika piyasasından paranın emilmesi demek. ABD piyasasından emilen her dolar ABD ekonomisine yapılan bağış gibi sonuç doğuruyor.

Örneğin Türkiye ekonomisinde 1 trilyon dolar nakit olarak bulunuyor ise, bu bizim Amerikan ekonomisine 1 trilyon dolarlık karşılıksız borç verdiğimiz anlamına gelir.

Dolara bağımlı hale gelen ekonomiler, dolar transfer onay yetkisi ile kontrole tabi tutuluyor. Bankaların para transferleri bir çeşit kefalet işlevi de gören transfer onay merkezlerinden geçiyor. 

Yerli para cinsinden transferlerimiz EFT sisteminden, yabancı para cinsinden transferler swift sisteminden onaylanıyor.

Dolarda bu onay sistemi ABD’de bulunuyor. Amerika’yı onay merkezi yapan şey, dolar cinsinden transferler için Amerikan bankacılık sistemine angaje olan dünyanın çeşitli ülkelerindeki bankaların tercihleri. Amerika elindeki bu onay yetkisini bir tehdit, baskı ve yağma aracı olarak kullanmaya başladı. 

Dolar hakimiyeti ve dolar transfer onay yetkisi bir tarafıyla ABD’ye dünya hakimiyeti kurma yolunu açıyor ama bir tarafıyla da ABD’nin dünyanın en dayanıksız ekonomisi haline gelmesine de yol açıyor.

Dünya dış ticarette dolar dışında bir değişim seçeneği oluşturulduğunda veya en azından ABD dışında bir dolar transfer merkezi oluşturduğu gün Amerikan rüyasının sona erdiği gün olur.

ABD’nin kendi iç dinamikleri nedeniyle şartları çok çok fazla zorladığı zamanları yaşıyoruz. Avrupa’nın en büyük bankalarına her yıl milyarlarca dolar para cezası kesiliyor.

Bu haksız müdahaleler arttıkça alternatif arayışları da artıyor. İran konusunda ABD planlarına uygun davranmamakla suçlanan Çin, Hindistan, Rusya, Türkiye, Malezya, Endonezya, Pakistan, İran, bazı Avrupa ülkeleri bir araya gelerek paradigmayı değiştirecek kararlar alabilirler. Bu kararlara Asya, Afrika ve Güney Amerika’dan da çok fazla katılım olacaktır.

Türkiye, ABD nin ağzına bakmak ve ne diyeceğini izlemek yerine, ABD emperyal planlarının alternatiflerini oluşturmak için de harekete geçmeli.

Atılması gereken birinci adım alternatif bir swap (takas) merkezi kurulması ve bu takas merkezine Rusya, Çin, Hindistan ve diğer ülkelerin katılımı için harekete geçilmesidir.

ABD dışında güçlü bir takas merkezinin inşa edilmesi, küresel ölçekte doların iktidarına indirilmiş en büyük darbe olur.

Rezervleri dolar cinsinden olan ülkeler bu değişim sürecinde bir takım sarsıntılar yaşayabilir ancak yeni sitemin inşa edilmesi sürecinde uyumu finanse edecek bir yapı da kurulabilir.

Kısa sürede de alternatif takas merkezinin sağlayacağı sinerji ile tüm sorunların çözümünün ve adil bir ekonomik düzenin inşasının kapıları açılır.

Adaletli bir dünya düzeni olacaksa, dünyanın birden çok seçeneği olmak zorunda. ABD haydut gibi davrandığında hiç kimsenin buna boyun eğmek zorunda olmadığını öğrendiğinde kendisine çeki düzen verecektir.

Zalimin merhametine sığınmamıza hiç gerek yok.  Amerika eğer hukuku askıya alacaksa kendisi bilir. Türkiye kendi alternatiflerini oluşturmalı. ABD’de ne karar verilecek diye uykularını kaçırmamalı.

ABD, Türkiye’yi dolar cinsinden işlem kısıtları ile tehdit ediyor ya. ABD tehdidini beklemek yerine, tehdit edilen kısıtlamaları kendisi hayata geçirmeli ve şimdi sen düşün demelidir.

ABD Türkiye’ye ne diyor mesela. Dolar transferlerini kapatırım mı diyor. Türkiye böyle davranmalarını hiç beklememeli. Dolar işlemlerini kapattım diyebilmeli. Dolar cinsinden yükümlülükleri olan kendi iş dünyasının bu konudaki düzenlemeye uyumu ve zarar görmemesi için gereken tedbirleri de hiç beklemeden almalı.

Sonra da “buyur istediğini yapmakta serbestsin” diyebilmelidir.

Emin olun bugün mü kısıtlama yapacaklar ertesi gün mü ambargo uygulayacaklar spekülasyonlarından daha az zarar görmüş oluruz.

Hem de dünyanın geriye kalanına tercih için seçenek sağlayarak rahat bir nefes aldırmış oluruz. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti