Yargıtay’ın FETÖ kriterleri

06 Kasım 2017 Pazartesi

Yargıtay 16. Ceza Dairesi bir FETÖ davasında Burdur Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen mahkumiyet kararını bozdu.

Bozma kararı FETÖ davalarının bir kısmı bakımından emsal oluşturacak gibi görünüyor.

Yazılarımda defalarca vurguladım, dünyanın en karanlık örgütünü sadece legal şemsiye altındaki faaliyetlerine bakarak tanımlamak doğru bir fikir değil.

Hatta legal şemsiye altındaki faaliyetleri tek başına terör eylemi kabul etmek, döner dolaşır bu faaliyetlere izin ve ruhsat verenlerin, çeşitli milatlar kabul ediliyor ya işte bu milatlardan sonra denetleyerek izin ve ruhsatları iptal etmeyenlerin sorumlu olduğunun ileri sürülmesine kadar gider.

Belki de bazılarının ama zaten bu elbette bir davranışın legal şemsiye altında meydana gelmesi o davranışı tümüyle meşru alana taşımaz.

Örgütün bazı davranışları var ki bunlar da legal şemsiye altında ama örgüt hiyerarşisine itaati deklere ederek devlet kuvvetlerine meydan okuma niteliğinde.

Devlet kuvvetlerinin hangi davranışların örgüte bağlılığı deklare etme amacına yönelik olduğunu araştırması, örgüte bağlılığın ve bir meydan okuma niyetinin parçası haline gelmemiş davranışları titiz bir şekilde ayırt etmesi gerekir.

Örneğin Pennsylvania’lı şeytanın emriyle Bank Asya’ya katılım hesabı açanlar şeytana itaati deklare etmek için bir meydan okuma yaptılar.

Ama işi o hale getirenler oldu ki bazı yerlerde Bank Asya ilişkisi diye bir kavrama dönüştü. 

Şeytanın emriyle katılım hesabı açılmasını Bank Asya ilişkisi diye daha genel bir kavramın içine yerleştirerek amacın unutturulması soruşturmaların derinliğine zarar verir. 

Haddi zatında terör bağlantısına işaret eden Bank Asya bağı değil Şeytanın talimatı ile hareket edilmesidir.

Örneğin İş Bankası’na para yatırılması talimatı olsa ve bazıları itaati deklare etmek için İş Bankası’na para yatırmış olasıydı da örgüte itaatin bu şekilde deklare edilmesi örgüt üyeliğinin bir göstergesi olurdu.

Eylemler örgütsel amaçla bağ kurulmadan belirli şekillere indirgenirse bundan ancak şeytanın örgütü faydalanır.

Savcılıklar 15 Temmuz ihanetinden sonra belirli bağlantıları terör örgütü üyeliği için yeterli sayıp davaları açtılar.

Elbette darbe teşebbüsünün sıcaklığı içinde başka şekilde davranılsa kamu düzeni zarar görebilirdi.

Sıcak zamanlarda ihtiyaç duyulan devlet refleksinin harekete geçmesi gerekiyordu.

Ancak belirli karakteristik eylemler (örneğin ByLock gibi) dışında legal düzene uygun eylemlerin tek başına örgüt üyeliği için yeterli kabul edilmeyeceğini, hakkında dava açılan kimseler hakkında örgütsel bağlantıyı ortaya koyacak araştırma ve soruşturmaların devam etmesi gerektiğini buradan defalarca yazdım.

Bazı savcılıkların ve yerel mahkemelerin örgütsel bağ için yeterli gördüğü eylemlerin bazılarını Yargıtay örgüt üyeliği için yeterli saymadı.

Sanıklardan örgütle ilişkisi örneğin sadece çocuğunu örgütün okullarına göndermekle sınırlı olanlar ile ilgili bir sorun yok

Ancak esasen örgütle bir hiyerarşik bağ içinde olup da savcılıklarca bu yönde ayrıca bir inceleme yapılmadan eldeki deliller yeterli görülerek hızlıca dava açılanlar hakkında beraat kararları davaları kapatmamalı.

Savcılıklar örgüt ile başka İlişkiler olup olmadığını titiz bir şekilde araştırmaya devam etmeli.

Beraat kararından sonra bile örgütle ilişkiyi gösteren yeni bir delil bulunduğunda davalar yeniden açılabilmeli.

Savcılıklar zor zamanda hızlıca açtıkları davalarda beraat kararı verilmesi nedeniyle motivasyon kaybı yaşamamalı.

Her birimizin sabırla yapması gereken bu mücadelenin temelindeki taşları itinayla yerine yerleştirmek

Bu temelin üzerine daha çok yük binecek.

Sağlam bir temel atılmazsa bu temel bu yükü kaldırmaz

Hızla ve kahramanca taşınan taşların kenarlarının yontularak yerine sağlam bir şekilde yerleştirilmesi için hepimiz sabırlı ve anlayışlı olmalıyız.

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti