Sivil Toplum:Adalet ve Medeniyet 

18 Aralık 2017 Pazartesi

Adalet ve Medeniyet Derneği’nin düzenlediği KANUNLARIN DİLİ konulu uluslararası sempozyum en çok şikayet ettiğimiz ancak en çok ihmal ettiğimiz bir konuya parmak bastı.

Hukuk fakültesine başladığımın üzerinden tam otuz iki yıl geçmiş.

Doğru düşünme doğru ifade etme ve doğru anlama olmadan adil bir sonuç olmayacağını zaman bize birçok acı deneyimle öğretti.

Milli kimlik ve milli birlik için dil en temel araç. Dil adaletin de en temel aracı medeniyetin de.

Son yüzyılda yaşadığımız travmalar günlük dilimizde hangi hasara neden olduysa kanunlarımızın dilinde de aynı hasara neden oldu.

Resmî kurumlar dil konusunda çalışmalar yapıyor ama konulara sivil toplum alanından el uzatılması ve sahip çıkılmasının değeri farklı. 

Zihinlerimizi bulandıran bilgi kirliliğinin içinde yolumuzu bulmak için bazı referanslara gerekiyor.

Güncel sorunları dikkatle inceleyen önümüze bir yol haritası koyan sivil toplum kuruluşlarının çabaları çok büyük değer ifade ediyor.

Son dönem travmalarının merkezinde hukuk ve yargı konuları var.

Hukuk alanında temayüz etmiş sivil toplum kuruluşlarımızın sis perdesinin ve zihin bulanıklığının dağıtılmasında çok ciddi katkıları oluyor.

Yargıda Birlik Derneği Hukukçular Birliği Vakfı, Hukuki Araştırmalar Derneği (HU-DER) Hukukçular Derneği, Hukukun Üstünlüğü Derneği Hukukun Üstünlüğü Platformu gibi sivil toplum kuruluşlarımız olmasaydı ihanete karşı ayakta kalmak için çok daha ağır bedeller öderdik.

Son dönemde enerjisi ile Adalet ve Medeniyet Derneği öne çıkıyor. 

Bu çalışmaların tamamının önemsenmesi gerekiyor. Ağır bir bilgi kirliliğine maruz kalıyoruz. Referans değerlerimiz belli ama bildiğiniz bütün değerleri kirleten bir ihanet projesinin saldırıları her gün başka bir kılık içinde devam ediyor.

Kafalar allak bullak. Yolu aydınlatan referans sivil toplum kuruluşları olmazsa hasar büyük olur.

İhanete karşı ayakta duran kurumlarımıza sahip çıkmak gerekiyor.

Eğer yeniden huzurlu bir gelecek inşa edilecekse buna yeni bir hafıza inşa ederek başlamalıyız.

İhanetin son perdesi oynanırken kimin milleti ile sırt sırta olduğunu, kimin milleti sırtından bıçakladığını, kimin sırtımızdan bıçaklayanlarla işbirliği içinde olduğunu, kimin hainlerin sırtını sıvazladığını, kimin sırtını dönüp gittiğini, kimin bu milletin evlatlarını sırtında taşıdığını, kimin sırtımıza binmek için fırsat kolladığını not etmemiz ve unutmamamız gerekiyor.

Yeni bir paradigma inşa edilirken merkezde bu hafıza olmalı.

Devletin kurumlarının yaptığı çalışmalar elbette çok önemli.

Ancak çeşitliliğin korunması için sivil toplum kuruluşlarının çabaları da çok önemli.

Özellikle de devletin iradesini teslim alacak bir ihanet projesine karşı sivil toplum örgütleri tarafından yapılacak dışardan denetim de çok önemli.

Sivil toplum girişimlerinin önünü açmak ve çalışmalarında motive etmek gerekiyor.

Cumhurbaşkanı’nın siyasi hayatının ilk yollarından beri tekrarladığı bir tasavvufi esas işaret eder ki, marifet iltifata tabidir.

Adalet Bakanımızı sivil toplum faaliyetleri içinde sürekli görüyoruz. Yargının konularını anlamak için hiç kompleks yapmadan ilişkili herkesi dinlemeye açık bir çaba içinde Bu çok önemli bir meziyettir. Koltuk ve iktidar sahiplerinin dar bir kadro içine hapsolmasını ve siyasi dejenerasyonu önleyecek davranış tarzı budur. 

Adalet Bakanlığı Müsteşarı bütün parçaları bir araya getirebilecek karaktere ve formasyona sahip.

Samsun’da yapılan bölgesel terör toplantısına Adalet Bakanı ve Müsteşarının birlikte katılması ve orada HUDER Samsun şubesini ziyaret etmeleri çok önemli ve değerli bir tavırdır.

Sorunlar elbette var ama doğru tarafından tutunca göreceksiniz çok kısa zamanda her şey yoluna girmeye başlayacaktır.

 

YORUM YAZ