THY- Euroleague

Lucescu bırakmalı

04 Eylül 2017 Pazartesi

Türkiye 2018 Dünya Kupası Finallerine katılmak için eline gelen altın fırsatı tepti. Ukrayna’ya 2-0 yenildi. Maçı seyredenler açık olarak gördü ki, karşımızda Ukrayna değil de biraz takım gibi bir takım olsaydı tarihi hezimetlerden birini yaşamış olurduk.

Bu kadar ruhsuz ve mantıksız bir futbol oynamak için dünyaları dolaşmaya ve hoca aramaya hiç gerek yoktu.

Takım hocasız çıksaydı, hatta maçı izlemeye gidenler arasından kura ile bir hoca belirlenseydi bundan daha kötü bir kadro ve bundan daha rezil bir futbol ortaya çıkar mıydı?

Mesele Ukrayna’ya yenilmek değil. Hatta mesele dünya kupasına katılmak da değil. Mesele bu kadar büyük bütçelerin karşılığı olan emek ve zeka nerede?

Bir hafta önce Avrupa’nın en zayıf takımlarından birine iki maçta da yenilerek elenen Fenerbahçe takımı defansını nerdeyse tamamen milli takıma seçen aklın hangi zoru olduğu noktasında.

Maçlar sonuçlandıkça görüyoruz ki, bırakın üstün bir futbol zekasını, komplekslerden ve manipülasyonlardan azıcık arınmış bir yönetim olsa elimizi kolumuzu sallayarak grup birincisi olup doğrudan Dünya kupası finallerine gideceğiz.

Grubumuzun şu anda lideri olan takım, dün akşam oynadığımız Ukrayna. Gerisini anlatmak için futbol bilgisine hiç gerek yok.

Bu Ukrayna takımını Türkiye Süper Ligine alsanız ilk on içinde yer alabilir mi? Haa aynı lige Türkiye mili takımını koyun maç kazanamadan küme düşer.

Hem de bana göre tarihinin en yetenekli jenerasyonu olan milli takımımızın içinde bulunduğu durum bu. Milli takım bütün mevkilerde tarihinin en yetenekli birden fazla oyuncu seçeneğine sahip.

Pek bunun sorumlusu kim? Herhalde ben değilim. Türkiye’nin futbol kodlarıyla oynayanlar. Başta Futbol federasyonu. Sonra milli takımı bu hale düşüren Fatih Terim. Ama hiç biri hayatında birkaç kez maç izlemiş birinin bile yapmayacağı sıradanlığa imza atan Lucescu’nun sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.

Bir defa Oğuzhan’ın milli takıma çağırmayarak büyük hata etti. Ancak hatanın daha büyüğünü Oğuzhan tarafından üstü kapalı tehdit edildikten sonra teamülleri ayaklar altına alarak Oğuzhan’ı milli takıma çağırarak yaptı.

Bu milli takım rezervi içinde nerde ise en yanlış takımı sahaya sürerek nerdeyse ihanet etti. Milli takım tarihinin en rezil futbolunu oynatarak da intihar etti.

Bundan sonra ne futbolcular, ne rakipler, ne medya, ne seyirci yani aklınıza gelen futbolun bileşenlerinin hiç birinden saygı göremez Lucescu.

Hayatımda kredisini, bu kadar çabuk tüketen bir yönetici görmedim.

Şundan emin olun. İngiltere’ye 8-0 yenildiğimiz maçta bile bu kadar şahsiyetsiz bir oyun yoktu sahada.

Hırvatistan maçında böyle bir kadro ve böyle bir oyun olursa Allah sonumuzu hayır etsin.

İki gün sonra maç var. Ama emin olun milli takımın hocasını seyirciler arasından kura ile belirleseniz bile bundan daha kötüsü olamaz.

Onun için yok yakınken dönün. Dünya kupasına gidemezsek bu ilk defa olacak değil.

Yoksa Hırvatistan karşısında tarihi bir utanca tanık oluruz.

 

YORUM YAZ