THY- Euroleague

Galatasaray’ın oyun planı yok

16 Ekim 2017 Pazartesi

Galatasaray’ın bir birinin benzeri olan kaç golü var!? 

Konyaspor maçında savunmanın arkasına atılan bir top, başarısız iki vuruş sonrasında oluşan karambolde tesadüfen yılın golcüsü ile topun buluşması ve son derece etkili bir vuruş ile ilk gol geldi. Galatasaray maç boyunca savunma arkasına başka top attı mı? Hayır. O pozisyonda da Selçuk topu biraz karakteristik tarzı, biraz da eski alışkanlıkları ile savunmanın arkasına yolladı. Maç boyunca da benzer bir pozisyon tekrarı olmadı. Gole giden atağın başlangıcındaki açık ofsayt konusunda zaten hiç kimsenin bir itirazı yok.

İkinci gol. Orta sahada kontrolsüz bir pası Gomis aldı. Fizik üstünlüğünü kullanarak biraz da Konyaspor’un iki stoperinin birden oyun bilgisi eksikliğinden yararlanarak topu yarı sahanın gerisinden rakip ceza sahasına taşıdı. Gelen penaltı ile ikinci gol oldu. 

Goller dışındaki pozisyon, Feghouli’nin attığı şut oldu. Galatasaray’ın savunmadan dönen topları bularak ekstra şut atma dışında bir planı yok. Benzer pozisyonlar önceki maçlarda da çok tekrarlandı. Tolga Ciğerci ve Feghouli rakip savunmadan dönen topla buluşarak doğrudan kaleye şut seçeneklerini kullanıyor. Etkili de oluyorlar.

İlginç bir savunma kurgusuyla oynuyorlar. İlk maçlarda klasik 4-2-3-1 dizilişi ile oynuyorlardı. Türkiye’nin en iyi iki ön liberosu Fernando ve Ndiaye ile çok etkili bir savunma performansı ortaya çıkmıştı. Aynı zamanda bu diziliş bir oyun derinliği sağlıyor, takımın parçaları bir birine tutunuyordu.

Şimdi bekler biraz öne çıktı. Stoperler iki yana genişledi. Fernando ortaya geriye geldi. Ndiaye biraz ileriye çıktı. Feghouli ileri kaydı. Belhanda forvet arkası oldu. 3-4-2-1 gibi ilginç bir dağılım oldu. Ama orta saha ile savunma arasında sadece Ndiaye’nin kapatmaya çalıştığı büyük bir boşluk oluşmaya başladı.

Galatasaray bu zamana kadar kaliteli oyuncularının üretimleri ile ayakta kalıyor. Sonucu hesaplayan bir oyun planı yok. Savunmadan çıkış stratejisi yok. Gol atma stratejisi oyun içinde rakip takımın konsantrasyon sorunu yaşadığı zamanları takip etmekten ibaret.

Orta saha ile savunma arasındaki mesafe açılmaya başladığı için, baskı yapan takımlara karşı veya maç içinde baskı yapılan zamanlarda Galatasaray çok zor zamanlar geçiriyor.

Galatasaray’ın takım boyu mesafesi çok uzun olmayabilir belki. Ama orta saha ve forvet hattı iç içe geçmiş ama savunma ile aralarındaki mesafe açılmış durumda. Takım sahaya tam olarak yayılamıyor.

Fenerbahçe maçında da böyle oynarsa büyük hayal kırıklığı yaşarlar.

Yeni kurulmuş bir takımdan daha fazlasını beklemek belki gerçekçi olmayabilir. Fakat burada konuşulması gereken takım performansı değil. Takım planı. İlginç bir şekilde takım performansı çok üst düzeyde. Yeni kurulan bir takımın bu kadar yüksek performans gösterebilmesi çok önemli. Ama bir planınız yoksa yollar uzamaya ve takım yorulmaya başlar.

Galatasaray’ın kadrosu çok iyi ama kadro derinliği tartışılır. Şu anda Galatasaray 14 oyuncu ile oynuyor. Bu sayı az. En az dört oyuncunun daha alternatif haline gelebilmesi gerekir.

Sinan, Yasin ve Eren kadroyu zorlayacak durumda değiller.

Yabancıların çokluğundan söz ediyoruz ama yabancılarla rekabet etmeden futbol nasıl gelişebilecek onu da anlamadım. Galatasaray’da Serdar Aziz ve Tolga Ciğerci rekabette öne çıktılar. Selçuk geriden yetişti. Sinan ve Yasin’e kontenjan ile takımda oynatmak doğru bir fikir olabilir mi?

Sinan ve Yasin yer bulamadıklarından mı oynamıyorlar. Oynayacak halleri var mı? Keza diğer yerli oyunculardan, yeterli performansa ulaşıp da forma bulamayan hangisi var.

Yabancı meselesine sanki kontenjan kadar yabancı oyuncu almak zorunlu imiş gibi bakmak doğru değil.

Futbol seyircisi para veriyor. Bu para karşılığında, yeterli kalitede ürün görmek istiyor. Bunun yerli olması elbette tercih edilmeli ama yerli olacak diye kaliteyi aşağılara çekmenin doğru olmadığını düşünüyorum.

Yerli üretim desteklensin. Ancak yabancı ürün ile rekabet edecek kaliteden taviz verilmesine yol açacak koruma tedbirlerine hiç gerek yok.

Akhisar-Trabzon maçına bakın. Bu yıl en fazla yerli oyuncunun sahada olduğu maç oldu. Trabzon’da 7 Akhisar’da 5 yerli oyuncu ilk 11 de maça başladı. Akhisar 5 yerli oyuncusu ile çıktığı maçta Trabzon’u darmadağın etti. Demek ki takımlar yeterli olduğuna inandıkları yerli oyuncu oldu mu illa kontenjana bakmıyorlar. 

Bu bir ürün ise, parasını veren kaliteli ürün istiyor.

 

YORUM YAZ