THY - Kabin Kıyafetleri Lansman

Darbe davalarında sona geliniyor

02 Ekim 2017 Pazartesi

İhanetin en alçak halini yaşamamızın üzerinden bir yıldan biraz daha fazla zaman geçti.

Darbecilerin tespiti ve tutuklanmasına ilişkin süreçler çok hızlı işledi. İddianameler de bence benzer hacimdeki işlere göre son derece hızlı ve başarılı bir şekilde hazırlandı.

Davalar birer ikişer sonuçlanıyor.

Ankara ve İstanbul’da çok sanıklı davaların da sonuna geliniyor.

İç hukukumuzun ve kabul ettiğimiz uluslararası yargı düzeninin öngördüğü süreçler var. Bu süreçlerin işletilmesi gerekiyor. Son derece başarılı, tutarlı ve olabilecek en hızlı şekilde de işletiliyor.

Yargılamalarda hiç kimsenin speküle edebileceği bir durum olmadı şimdiye kadar.

Elbette şehit yakınları ile gaziler ve yakınlarının infiali var. Ancak yargılamadaki sükunetin kaybolmasını öncelikle bu hainler istiyor. Dolayısıyla yargılama aşamasında dikkat, özen, sükunet ve kararlılık çok önemli. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye genelinde darbe davalarının yargılama performansları çok çok başarılı ilerliyor.

Bu davaların yargılama aşamasında genel bir inkar çizgisinde tüm sanıklar ittifak etmiş gibi görünüyor. Böyle davranmalarının kendilerine herhangi bir faydasının olacağını sanmam.

Hâlbuki hayatlarında bir kere insan gibi davranıp gerçeği mahkeme huzurunda anlatmış olsalar belki takdiri indirim nedenlerinden, anlattıklarının mahiyetine göre belki başka indirimlerden de yararlanacaklar ama ne böyle bir akıl ne de kişilik var.

Nasıl bir ruh hali, nasıl bir kişilik yapısı artık siz tahmin edin. Eşinin adını söyleyerek tanıyıp tanımadığı soruluyor. Eşini bile tanımadığını ifade ediyor.

Davaların hızından şikayet edenler, yargılama düzeni ve bu davaların içeriği konusunda yeterli birikime sahip olmayanlar.

Davaları takip edenler işlerin normal seyrinde hatta daha düzenli ve duyarlı bir şekilde devam ettiğini görüyorlar.

Davalarda her bir sanığın darbe ile ilişkisi konusunda son derece ciddi değerlendirmeler yapılıyor. Sanıkların tamamına yakınının darbeye iştiraki açık olarak görülüyor. Arada birkaç tane suçsuz kimse olabilir mi. Tabii ki olabilir. Suçsuz biri varsa emin olun ortaya çıkacaktır. Çünkü darbe davaları, daha önceki dönemlerde darbecilerin yaptığı yargılamalara hiç mi hiç benzemiyor.

Bazıları diyebilir ki. Darbe başarılı olsaydı. Bu alçaklar bize aynı şekilde muamele ederler miydi? Cevabı zaten sorunun içinde. Onlar eşkıya ve alçak. Şu anda yargılamayı yapanlar hukuk devletinin hakim ve savcıları. Onlar gibi kesinlikle davranamazlar. Ama onların anlayacağı şekilde davranacaklarına inanıyorum.

Ankara ve İstanbul’da bulunan çok sanıklı darbe davalarında sanıkların ilk savunmalarında sona yaklaşılıyor. Sonra varsa tanıklar dinlenecek ve diğer deliller toplanacak. Sonrasında savcı davanın esası hakkındaki görüşünü yani her bir sanık hakkında hangi şekilde karar verilmesi konusundaki önerisini açıklayacak. Savcının esas hakkındaki önerisinden sonra her bir sanık için ayrı ayrı yeniden savunma hakkı verilecek. Sanıklardan sonra her birinin avukatlarına savunma için söz verilecek. Avukatların savunmalarından sonra hüküm öncesinde her bir sanıktan son sözleri sorulacak.

Sonrasında karar açıklanacak. Sonrasında kanun yolları da var ama. İlk derece yargılamalarının sonuçlanması bence önemli. Kanun yolu incelemeleri muhtemelen çok daha kısa sürecektir.

Bu davalarda uzamanın tek nedeni suçlanan herkese en az üç kere söz verilmesinin zorunlu olmasındandır.

Bunun davaları geciktirdiğini söyletebiliriz ama bu prosedürlerin uygulanması da önemli.

Prosedürlerin eksiksiz uygulanmış olması hem uluslararası yargı organları nezdindeki incelemelerde önemli olacak. Hem de olur ya arada yanlışlıkla sanık haline gelmiş, ya da bu alçakların ben zaten bittim bir başkasına da zarar vereyim düşüncesi ile olayların içine dahil etmeye çalıştığı birileri varsa da ayıklanmış olacak.

En fazla sanık sayısı olan darbe davaları da dahil olmak üzere tamamının önümüzdeki bahar döneminde sonuçlanacağını sanıyorum.

Sanık sayısı az olanların bazıları zaten sonuçlandı. Bazıları da bir iki ay içinde sonuçlanmış olur.

Tarihimizde darbecilerin yargılandığı ilk davalardan yüz akı ve darbeyi aklından geçirenlere ders olacak bir karar çıkacağına da inanıyorum. 

 

YORUM YAZ