THY- Euroleague

ByLock güncellemesi

29 Aralık 2017 Cuma

ByLock listeleri güncellenerek 11 binden daha fazla kişi listeden çıkarıldı.

Devletin hiçbir komplekse kapılmadan adil bir sonuç için çaba sarf etmesi ve hata ettiğini kabul ederek geriye adım atması son derece erdemli bir davranıştır.

Gördünüz mü işte bu zamana kadar FETÖ mücadelesi adı altında özensiz ve adaletsiz davranıldı anlamına gelen tartışmalarının samimiyetle uzaktan yakından ilgisi yok. Daha doğrusu ben böyle genellemeleri kabul etmiyorum.

On binlerce kişi ve on binlerce olay hakkında on binlerce kamu görevlisi işlem yapmaya çalışıyor. Bu kadar olay ve insan söz konusu olunca elbette aklınıza gelebilecek her türlü suiistimal de söz konusu olabilir. Önemli olan suiistimallerin bir politika haline dönüşüp dönüşmediğidir.

Devletler de insanlar gibidir. Bir tehlikeye maruz kaldığında bu tehlike ile orantılı karşılık vermezse kamu düzeni tehlikeye düşer. Hızlı kararlar alınırken hatalı kararlar da alınmış olabilir.

Tehlike ortadan kalkmaya başladığında hiç kompleks yapmadan hangi tartışmaya neden olacağına da bakmadan hatalı işlemlerin düzeltilmesi için kapıların açık olması bu aşamada yeterlidir.

ByLock listelerinin güncellenmesi, devletin varsa bir hata hiçbir politik hesap yapmadan geriye adım atabileceğini, hata varsa düzetilmesinin kapılarının açık olduğunu gösteren son derece vakur ve adaletli bir adımdır.

ByLock listelerinin oluşturulması da, son güncelleme listelerinin oluşturulması da birer teknik konudur. Asıl listenin ve güncellenen listenin teknik açıdan yeterli incelemeye dayalı olup olmadığını bilemiyorum. 

Benim daha ilk gün yazmış olduğum görüşüm şudur. Bir dijital delile dayanıyorsanız. Hakkındaki iddiaları reddeden herkesin durumunu teknik olarak yeniden ve detaylı şekilde incelemek gerekir.

Bu tartışmaların tarafı olanların da sükûnet ve suhuletle konuları değerlendirmesi gerekir. Abartılı ve ölçüsüz tartışmalar, kamu görevlilerinin geriye adım atma motivasyonunu zedeler.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yaptırdığı inceleme sonucuna göre oluşan güncelleme listesinden, şeytanın çocuklarının kafa karışıklığı yaratmak için on binlerce kişiye kumpas kurduğu anlaşılıyor.

Bu nasıl bir alçaklıktır ya. Şeytanın örgütünün izini gizlemek için masum on binlerce kişiyi gaz odalarına doldurmaktan ne farkı var bunun. Bu alçakların tıynetini anlamak için yeni bir örneğe gerek yoktu ama bu örnek iğrençliğin boyutlarını da gösteriyor.

Devlet organları, yaşadığımız alçaklık ve ağır tehlike karşısında gereken sertlik ve hızda hareket ederken şeytanın çocuklarının kurduğu kumpası fark edememiş olabilir. Keşke fark edilebilseydi. Ama bu kadar yoğun işlemler içinde hata olabilmesi işin tabiatının gereğidir.

Daha önce dediğim gibi hiç hata olmasın demek devletin maruz kaldığı tehdit karşısında yetersiz ve hareketsiz kalmasını istemektir. Önemli olan hataları düzeltilmesi için kapıların açık olmasıdır. Son güncelleme bize gösterdi ki, bir hata varsa bunun düzetilmesinin kapıları sonuna kadar açıktır.

Son güncelleme ByLock’un delil olarak değerini azaltmaz bilakis artırır. Devlet organlarının fark edildiğinde hatalı bir uygulamadan geriye dönülebileceğine olan inancı ayakta tutması bakımından da son güncelleme çok önemli bir işlev görecektir.

Hatalardan dönülmesi konusunda adım atanların cesaretini kıracak, anlamsız dayanaksız, samimiyetsiz ve sloganik tartışmaları açanların samimi olduğunu bana hiç kimse anlatamaz.

Bazı kimselerin FETÖ karşıtı sloganlar etrafında FETÖ mücadelesine başını koyan insanlara saldırmak için hangi fırsatları kolladığını da bu tartışmalar çok net olarak gözümüzün önüne seriyor.

Elbette FETÖ mücadelesinde doğru bir çizgi tutturulabilmesinin yolu, ortak bir akıl arayışının kapılarının açık kalabilmesinden geçiyor.

Bu anlamda alınan politik ve yargısal kararlar farklı görüş ve değerlendirmelere açık olabilmeli. Ancak tartışmanın biçimi samimiyeti zedelememeli. Atalarımız demiş ya üslub-u beyan aynıyla insandır diye. İşte öyle bir şey.

FETÖ mücadelesi kapsamında alınan kararlar elbette tartışılmaz değildir. Bu ortamda, FETÖ mücadelesini kişisel hesap aracı haline getiren her kim ise yeryüzünün en alçağıdır. Ama tartışma adı altında devlet adına karar alanlar ve bu kararları savunanlara saldırmak için fırsat kollayanları da görmemiz gerekir.

Kamu görevlileri samimiyetsizliğin bu kadar yaygınlaştığı bir ortamda yine de çok iyi performans gösteriyorlar. 

 

YORUM YAZ