Ağaç AŞ

KARA CUMA GÜNÜMÜ DEDİNİZ?...

04 Aralık 2017 Pazartesi

25 Kasım 2017 günü bütün dünyada olduğu gibi maalesef Türkiye'de de “kara Cuma”(!) (Black Friday) olarak kutlanıldı! Güya mağazalarda ve internet üzerinden yapılan satışlarda çok indirimler yapılmış. Taklitçiliğe alışmış Avrupa hayranı insanlar da; “Kara Cuma” bir fırsat bilerek alış veriş merkezlerine ve internet üzerinden alışverişlere koştular. Bir kısım mağazalar kapılarının önlerine kocaman kara cuma reklamları koydular. Bunların hepsi kapitalizmin tuzakları ve oyunlarıdır.. İnsanları gereksiz alış veriş yapmaya teşvik etmek, israfı körüklemek…

"Cuma günü Müslümanların haftalık bayram günüdür. Neden mübarek bir gün, kara gün olsun?" deyip sorgulayan Müslümanların sayısı ise çok az. Bir çok müslümanın umurunda bile değil; İslam’ın mübarek saydığı gün ve gecelere ehl-i küfrün saldırmış olması….

Boyalı basının hemen hemen hepsi kara cuma(!) reklamında bulundular. Belli televizyonlar da evire çevire kara cuma haberleri yaptılar, çok ucuz satışların yapılacağını öne çıkardılar. Dünyanın çeşitli ülkelerinden haberler gösterdiler. İnsanların ucuz alış veriş yapmak için mağazalara nasıl koştuklarını gösterdiler.

Cuma günü ile alakalı olarak Kur’anı Kerimde Cenabı Hak; “Ey iman edenler! Cuma günü ezan okunduğunda namaz için koşun ve alışverişi bırakın. Bilesiniz ki bu sizin için daha hayırlıdır.” buyuruyor. (Cuma’a 9)

Ebu Hureyre (RA) Peygamber efendimizden şöyle bir hadisi şerif rivayet etmektedir: “Biz sonraki ümmet olarak, öncekileri geçenleriz. Bizden öncekilere de kitap verilmişti, bize de verildi. Cuma günü onlara da farz kılınmıştı. Fakat onlar ayrılığa düştüler, bu yüzden Allah, Cuma gününü bize nasıp etti. Böylece tüm insanlar bize uymuş oldular. Yani cuma günü bizim günümüzdür. Ertesi gün (Cumartesi) Yahudilerin, daha ertesi gün (Pazar) hırıstiyanların kutsal günü oldu.” (Buhari Cuma 1)

Cuma günü ile alakalı olarak peygamber efendimiz (SAS) şöyle buyurmaktadır: “ Allah katında günlerin efendisi cumadır. O; Kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir. Cuma gününde şu beş özellik vardır.

1-   Hz. Adem (AS) o gün yaratıldı.

2-   O gün yeryüzüne indirildi.

3-   O gün vefat etti.

4-   O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allahu Taala'dan bir şey isterse Allahu Taala mutlaka onu verir.

5-   Kıyamet o gün kopacaktır. Allaha yakın hiçbir melek, hiç bir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, kıyametin kopmasına sahne olacağı için cuma gününün heybetinden korkmasın.” (Buhari, İ. Ahmed)

“Cuma günü kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine (Selam size bugün cumadır)” derler. ( Deylemi.)

 “Cuma namazına giderken ayakları tozlanan kimseye  cehennem ateşi haramdır.” (Tirmizi)

Cuma günü ile alakalı olarak peygamber efendimiz (sas) bir hadisi şerifinde de şöyle buyurmaktadır: "Güneşin üzerine doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür.” (Müslim Cuma) Alemleri yoktan var eden, günleri, haftaları, ayları, seneleri ve mevsimleri yaratan Hz. Allah'tır. (cc) Rabbimizin gönderdiği son peygamber resulullah efendimiz "günlerin en hayırlısı cumadır" derken elin keferesi bizim haftalık bayramımıza ve en güzel günümüze nasıl “kara Cuma” der?. "Dinim İslamdır" diyen Ahmetler, Mehmetler, Ayşeler, Fatmalar nasıl kara cuma diyerek kendi kutsallarını inkar edebilirler? Kafirlerin taklitçileri olurlar?

Cuma hakkında Kur’ani Kerim'de ayeti kerimeler ve peygamber efendimizin birçok hadisi şerifleri vardır. Uzatmamak için fazla detaya girmedim.

Cuma günü Müslümanlar için kesin bir mübarek gündür. Ve müminlerin bayramıdır. Yeryüzündeki Müslümanlar için cuma günü bir semboldur. Cuma, rahmet ve berekettir. Farz olan Cuma namazını kılmak için her hafta camiye koşan müslümanlara huzur ve sükun verir.

Böyle bir güne "kara gün" diyenleri kim olurlarsa olsunlar lanetlemeliyiz. Biz Yahudi inancında olanların mukaddes saydıkları cumartesine "kara cumartesi"  diyor muyuz? Farz edelim ki, dedik dünyada yer yerinden oynamaz mı? Hırıstiyanların mukaddes gün dedikleri Pazar gününe "kara Pazar" diyor muyuz? Hayır. Çünkü biz, "Sizin dininiz size, bizim dinimiz bize" diyen inanç ve yüksek ahlak sahibi Müslümanlarız. Kimsenin dini ile, inancı ile alay etmeyiz. Müslümanlar olarak biz "yahudi teröristhırıstiyan terörist" diyor muyuz? "Hırıstiyan dini, Yahudilerin dini teöristtir" diyor muyuz? Elbette ki hayır. Ancak onlar bütün güçlerini seferber ederek İslam dinini ve Müslümanları terörist olarak göstermeye çalışıyorlar.

Bütün Müslüman kardeşlerime sesleniyorum. Bizim gençlik yıllarımızda cumartesi günü Türkiye'de yarım gün mesai vardı. Devlet daireleri ve okullar açıktı. Yahudilerin mübarek günleri olduğu için tüm dünyada çalıştılar, cumartesini iş günü olmaktan çıkardılar. Pazar günü de hırıstiyanların mukaddes günü olduğu için o gün de hemen hemen dünyanın bir çok yerinde tatil.

Ey Müslümanlar! bizler ne zaman uyanacağız?. Müslümanların zamanla tatil günleri olan mübarek Cuma günü tatil olmaktan çıkarıldığı gibi, şimdilerde “ kara Cuma”(!) diye adlandırılıyor. Eli kalem tutan, ağzı laf yapan bütün kardeşlerimizi taklitçiliğe hayır deyip cumamıza; "kara cuma" adını yakıştıranları teline, milletimizi özellikle gençlerimizi uyarmaya davet ediyorum.

Rabbim alemi islamın yardımcısı olsun. 

Cümleniz Mevla'ya emanet olunuz.

YORUM YAZ