DÜŞMANLIK ÜZERİNE YÜRÜTÜLEN SİYASET!?...

09 Ekim 2017 Pazartesi

Demokrasi ile idare edilen ülkelerde siyasi partiler olur. Bu partiler içinde iktidar partisi, ana muhalefet partisi ve mecliste az sayı ile temsil edilen küçük partiler veya meclis dışında kalan küçük partiler de olabilir.

Evvel emirde şunu ifade etmek isterim: Ben bir siyasetçi değilim. Görüp dinlediklerim benim bu yazıyı yazmama sebep oldu.

Uzun yıllar yurt dışında kalan, okur, yazar olan bir vatandaşım. Oralarda da siyasi partilerin çalışmalarına şahit oldum. Seçimler ve seçim çalışma larını  gördüm. İktidar partisi ile muhalefette olan partiler arasında olan münasebetleri imkanlarım ölçüsünde takip ettim. Dış politika ve ülke meseleleri olduğu zaman iktidarı, muhalefeti tek yumruk olup kendi milli meselelerinde hemen birleştiklerine şahit oldum.

Samimiyetle söyleyeyim çeyrek asırdan fazla bir zaman Avrupa ülkesinde kaldım. Halen oturumum orada. Zaman, zaman gidip geliyorum. İnanınız orada kaldığım süre içinde o ülkenin genelkurmay başkanını bir defa olsun onların TV. lerinde görmedim. Şunu anlatmaya çalışıyorum. Herkes kendi görevini yapıyor. Tabii kanunlar muvacehesinde.

Bizde de meclis var,  az sayılmayacak kadar partilerimiz var. ( Bir çoğu tabela partisi)Ülkemizde iktidar partisi ve onun kurduğu  uyumlu, millete, memlekete hizmet etmek için koşan, çalışan, gayret gösteren hükümet var. Ana muhalefet ve muhalefette olan partileride var. Şunu unutmamak lazım: Partiler, hükümetler, muhalefet bunların hepsi beşeri sitemlerdir. Onların başında da insanlar vardır. Ola ki iktidarında istemeden eksi ği, veya yanlışı olabilir. Muhalefetinde eksiği yanlışı olabilir. Fakat milli meselelerde ayrılık olmaz. Olmamalıdır.

Şu an Ülkemizdeki   bir çok Tv.nin yayınlarına bakıyorum. Bazı gazete ve dergileri internet üzerinden takip ediyorum. Bazı gazeteleri de bizzat okuyo rum.  Bütün muhalif partilerde (Çok azı istisna) bir çok medya kuruluşunda, basında ve ana muhalefet partisi ve kandille iş birliği halindeki yavru muhalefet

Partilerinde çok aşırı ve ileri derecede bir Erdoğan düşmanlığı izliyoruz. Bu nasıl bir siyasi anlayış? Elbette ki siyasi rakipler , siyasi adap kurallarına uyularak tenkit edilebilir…Lütfen hangi partiden olursanız olun. Samimiyetle düşünün. Bu nasıl bir ana muhalefet ki, ülke için yapacağını anlattığı hiçbir proje yok..Varsa yoksa TAYYIP düşmanlığı… Düşmanlık ve karalama üzerine kurulu bir siyaset. Bana kalırsa işin içine biraz çekememezlik ve haset karışıyor. İktidara gelmek; ona buna çamur atmakla olmaz. Milletin gönlünü kazanmakla olur. Eskiden bizim Karadeniz yöresinde ki bazı arabalarda şöyle yazılar yazılırdı: “ Nazar etme ne olur. Çalış seninde olur.” Buna şu şekilde bir uyarlama yapabiliriz: “ Haset etmen ne olur, milletin gönlünü kazanın sizinde olur.” Milletimizin düşmanlık tohumları ekmeye değil, birlik, beraberlik, karşılıklı saygı ve sevgiye ihtiyacı vardı. Türkiye deki  siyasilerin hoş olmasa da Siyasi rant elde etmek için Tayyıp Erdoğan’a düşman olmalarını biraz olsun anlamaya çalışırız da.Hemen ,hemen bütün Avrupa ülkelerinin iktidar ve muhalefet liderlerinde de amansız bir TAYYIP ERDOĞAN düşmanlığı vardır..Gerçekten bunların muhalefet etmelerini anlayamıyoruz. Bu insanlar acaba Tayyıp  beye neden düşman oluyorlar? İstanbul’a üçüncü köprü , yeni hava alanı “isteme zük, isteme zük “diye neden bağırır Avrupa ülkelerinin liderleri? Gezi olaylarını kimler  ne için tertiplemişlerdi? Ülkemizde basından öğrendiğimize göre  yeni bir siyasi parti kurulacakmış..Dün birbirlerine  eski deyimle “Dumanlı martinle”  ateş eden insanlar bugün aynı safta yol arkadaşı!?Açıkladıklarına  göre millete şöyle  hizmet edeceğiz, milli geliri şöyle artıracağız, terörü şöyle önleyeceğiz, işsizliği şu şekilde  azaltacağız gibi hiçbir açıklama ve beyanat yok.Sadece dün alkış tuttukları sayesinde bir çok nimetlere eriştikleri, millet vekili seçildikleri  siyasi bir partimize saldırı.Sebep yine millete hizmet aşkı değil. Eskiden yere , göğe sıhdıramadık ları partilerinden bugün istedikleri gibi menfaatlanamadıkları ve belli makamlara olamadıkları içindir.En önemlisi şu kurulma merhalesinde olan siyasi partinin önde gelen bayanının beyanatı: Mutlaka şu tarihte Tayyi bi  indireceğiz gibi içi boş ,yakışık almayan beyanatları. Şu an ülkemizde düşmanlık temeli üzerine yürütülmeye çalışılan bir siyasi anlayış olduğunu gösteriyor. Unutmayınız ki, milletimiz eski millet değildir. Uyanmıştır. Okuyor, izliyor, internetle bütün dünyayı dolaşıyor. Tavsiyemiz; düşmanlığı bırakın. Milletin gönlünü lamaya bakınız. Mühür de , anahtarda milletimizin elindedir. Milletimiz feraset sahibidir.  Vakti zamanı gelince bakar, inceler ve en doğru kararı verir. İstediğini iktidar yapar. İstediğini muhalefete bırakır. İstediğini de meclisin dışına…

Sadece sayın: Tayyip Erdoğan’a düşmanlık sizi arzu ettiğiniz netice ye  ve makama ulaştıramaz. Yeni ,yeni millet lehine bir şeyler üreterek milletimizin karşısına öyle çıkın. Düşmanlık ekerek değil. Cümleniz Mevlaya emanet olunuz.

YORUM YAZ