Survivor Gençliği Okulları Cehenneme Çeviriyor

12 Şubat 2018 Pazartesi

Çorlu Ahi Evran Meslek Lisesi…

Bir öğretmen ders anlatmaya çalışıyor…

Ancak…

Karşısındaki öyle bir sınıf ki, öğretmenle edepsizce dalga geçiliyor, hoyrat kahkahalar atılıyor, meydan okur gibi ayakta dolaşılıyor…

Hatta bir öğrenci öğretmeni kucaklayıp götürüyor.

Derste oluyor bütün bunlar…

2018’in Türk eğitim sisteminden bir kare bu…

Kimse kusura bakmasın ama günümüz eğitim sisteminde öğretmen, instagram gençliğinin adeta şamarlayarak eğlendiği bir mizah malzemesine dönüştürülmüş durumda.

Bu video bunun en açık göstergesi.

Okullar önceden de iyi sayılmazdı evet ama şimdi bu türden rezaletlerin yaşandığı yerlere dönüştü.

İyileri de var elbette…

Dizilerde görülen arsızlığın, terbiyesizliğin, cahilliğin, ukalalığın, özentiliğin, şiddetin, vıcık vıcık ilişkilerin benzerleri okul sıralarında da görülüyor artık.

Şaka değil, gerilim o kadar yüksek ki okulların kapılarında polis otoları bekliyor.

Öğretmenlerden eğitim değil yalnızca öğrencileri sınıfta tutmaları bekleniyor. 

Çünkü bu tip şımarık çocuklara değil ders anlatmak 40 dakika boyunca sıralarında kalmalarını sağlamak bile olağanüstü bir başarı.  

Ve biz bu akıl dışılığa; okulu, öğretmeni, kitabı, yakıtı, servisi ile ülke olarak en büyük harcamalarımızdan birini yapıyoruz her yıl.

Aileler büyük beklentilerle adeta yatırım yapar gibi finanse ediyorlar çocuklarını.

Peki sonuç…

Öğrencilerin sosyal medyada paylaşacağı videoların maskotu haline getirilmiş, aşağılanmış bir öğretmenlik müessesesi ve sınıfta kendini kapana kısılmış gibi hisseden, öfkeli, depresif, sorunlu bir gençlik…

POLYANNACILIK OYNAMAYI BIRAKALIM…

Eğitim sistemimiz, öğretmen ve öğrencileri anlamsızlıktan delirtecek şartlar hazırlayarak okulu bir cehenneme çevirmiş durumda. Her “eğitim” dendiğinde kurcalamak için akla ilk öğretmenlerin gelmesiyle bu müessesenin tarihi saygınlığı yerle bir edildi. Oysa saygı duyulmayan bir öğretmenden öğrenilebilecek hiçbir şey olamaz.

*****

Zorla okula gönderilen, zorla sıraya oturtulan, zorla mezun edilmeye çalışılan bir öğrencinin(!)  ıslah olmasını beklemenin beyhudeliği ortaya çıkmıştır.

*****

Suç işleyen bu tip öğrenciler için yapılabilecek hiçbir şey yok. Çünkü cezayla terbiye olmaz. Ve hiçbir terbiyesiz, okulda tedip edilemez.

Sınav sistemini değiştirmenin, öğretimi donuk bilgiye boğmanın, ezberciliği göklere çıkarmanın eğitim sisteminin asıl sorununu kamufle etmeye yetmediği anlaşılmıştır. Zorunlu eğitim sistemi öğrenciyi vurdumduymazlığa öğretmeni de itibarsızlığa mahkum emektedir.

*****

Diziler, magazin programları, instagram, facebook, youtube’la bir çocuğun ilk “öğrenim” yeri olması gereken “aile okulu” yıkılmıştır. Bu enkazdan çıkan bir çocuktan daha iyisini beklemek iyimserlik olacaktır.

*****

Bu mesele münferit bir mesele değildir. Bir kuşak, bir yaşam biçimi meselesidir. Diziler ve  internetle büyüyen, anneye babaya çemkirmeyi marifet sayan, eğlenceye tapan, kendi dışındaki herkesi rakip ya da eşya gibi görerek nefret eden survivor kuşağı büyümüş, genç olmuştur artık. Bu çocuk da tam anlamıyla bu kuşağın bir üyesidir.  

*****

Videoda görünen rezaletin asıl sorumlusu ise, “öğrenci” adında imtiyazlı bir sınıf meydana getirip onu tüm EĞİTİM SİSTEMİNİN PATRONU yapanlardır.  

EĞER DÜZELTMEK İSTENİYORSA…

Zorunlu eğitim sistemi dünyanın her yerinde kitleyi aptallaştırdığı ve sadece tüketime dönük kişilik tipi ürettiği için sınıfta kaldı. Amerika’da çocuklarını zorunlu eğitimden çekip alanların sayısında patlama yaşanıyor. Dolayısıyla zorunlu eğitim taassubundan bir an önce vaz geçilmeli.

*****

Okullar yalnızca öğrenmek isteyen, azimli, meraklı, ilgili, heyecanlı öğrencileri kabul etmeli. Okula yalnızca isteyenlerin gitmesi sağlanmalı. Notlara bağlı olarak “sınıfta kalma” tekrar uygulanmalı.

*****

Popüler kültürün hiçbir unsuru, mezuniyet törenleri de dahil okulun kapısından içeri   sokulmamalı. Eğitim kariyer ipoteğinden kurtarılmalı, manevi aydınlanma boyutu ön plana çıkarılmalı. Okullar ortalamanın değil, yüksek eğitim düzeyinin vaz geçilmez mekanları olmalı.

*****

Unutmayalım, Milli Mücadele’nin kurmay kadrosu çok yaygın olmayıp etkili olan bir eğitim sisteminde yetişmişlerdi. Dolayısıyla 16 milyonu okutmaya çalışmak yerine bilgiye, öğrenmeye hevesi olan küçük bir azınlığı okutmanın tarihsel tutarlılığı hatırlanmalı.  

*****

Öğrenmek için heyecan ve merak duyan öğrenciyle bu videodaki gibi ahlaksız, meraksız, hedefsiz öğrenciyi aynı sıraya oturtmanın büyük bir felaket olduğu anlaşılmalı ve bundan vaz geçilmeli. Bu tip bir öğrenciye bir şey öğretilemeyeceği açık. Bu nedenle öğrenmek isteyen öğrenciler artık heba edilmemeli.

*****

Türkiye gelecek hedeflerine sağ salim yürümek istiyorsa şayet, eğitim, internet ve televizyon üçlüsüne aynı anda neşter vurmalı…

Yoksa, bu videolardan daha çok izleriz...

YORUM YAZ

 • hocahoca7 gün önce
  Survivor Adnan Oktarın kediciklerinden daha mı iyi de ona saldıranlar buna "gık" etmiyor? "bizim oğlan" yaparsa sorun yok, başkası yaparsa tu kaka.. işte bu yok oluşu getirir. rezilin "beim"i, "senin"i olmaz. Hepsinin üstüne giidlmelidir.
 • ahmet kemalahmet kemal7 gün önce
  bu tür çocuklar çete olup öğretmenleri dövecek hatta bıçaklayacak kadar başıboşlar. hababam sınıfında şiddet yoktu. hatta öğretmene saygı vardır. asıl kurtlar vadisi gibişiddet içeren dizilerin çok zararlı olmuştur..
 • tarıktarık7 gün önce
  bende öğretmen olmaktan vazgeçmiştim. bu tip öğrenciler yüzünden.....
 • AliAli7 gün önce
  Liseyi zorunlu yap.ne sorvivoru.mebin tavsiye ettiği Hababam sınıfı nolacak?Acaba aynısını öğretmen öğrenciye yapsaydı?
 • Ahmet YÜCELAhmet YÜCEL7 gün önce
  Sayın yazar; "yalnızca öğrenmek isteyen azimli, ilgili, meraklı ve heyecanlı" öğrencileri nasıl belirleyecek siniz? Ögretmenler hedeflediğiniz öğrenciyi yetiştirecek seviyede mi? Allah rızası için HİZMET SEVDALISI öğretmenler nasıl yetiştirilir onu konuşalım lütfen.
 • birisibirisi7 gün önce
  aşırı özgürdük istediğimiz gibi davranırdık alabildiğine sorar sorgulardık öğretmenden asla korkmazdık ama okuduğum her sınıf disiplinliydi, terör olayları dışında. sınıfta disiplini öğretmen sağlar. ülkenin belki en iyi öğretmenleri nasibimizdi.
 • pınardemirpınardemir7 gün önce
  bundan 40 yıl öncesine hatta osmanlıya atalarımıza dönülmeli......12 yıl zorunlu eğitimden vazgeçilmeli...okumak istemeyenler okumak isteyenlere köstek olurken onlara baston görevi yapmaktan vazgeçilmeli...ara eleman yok... herkes müdür şef olmak derdinde...teogdu şuydu buydu derdinden geçilip mahalle mektebinde alçakgönüllü olarak okutup kitapları doldurarak işe başlanıp tarihine atasına saygı sevgi duyan nesiller yetiştirip youtube face instagram denizinden çekip çıkarmalıyız çocuklarımızı...
 • Entelektüel adamEntelektüel adam7 gün önce
  SAYIN YAZAR, benhukuk fakültesi öğrencisi olarak gençliğin içinde bulunduğu bu rezil durumu, internetin türlü platformlarında yapılançeşitliiğrençlikleri görüyorve bunları sizin gibi dert ediniyorum. Zira biliyorum ki şu anda toplumun en tehlikeli ve hızla filizlenen sorunu bu ama henüz muhafazakar kesim ve hükumet bunun farkında değil. Siz gazete olarakbasında bu tür konuları işleyen tek organsınız. Ama yapmanız gereken kamuyu dürtmek değil maalesef kanser çoktan metastaz evresine geçti, iş ordan çıktı. Böyle bireyleri bilinçlendirerek toplumsal çöküntüyü bırakın engellemeyi yavaşlatmak bile hayaldir. Yapmanız gereken hükumetin dikkatini bir şekilde çekmek. Allah yardımcımız olsun! Bunları engellemeyi bize nasip etsin.
 • İbrahimİbrahim7 gün önce
  İşte yazarın bahsettiği ürün tam da siz oluyorsunuz.Olayın perde arkası müsebbiblei teşhis edemeyen zahire takılan bir tip
 • Ahmet AldemirAhmet Aldemir7 gün önce
  Sınıfta, ÖĞRETMEN ve ÖĞRENCİ arasında kabul edilemez saygısızlığı yapan ve buna çanak tutan, duyarsız kalanlar kadar, EĞİTİM sistemini ve öğretmen ve öğrencileri bu hale düşüren, eğitim yerine öğretimi dahi zaman doldurma durumuna getiren, bunu doğuran, yeşerten insanın, toplumun, düşüncelerin, değerlerin, kültürün, KURALLARIN, SİSTEMİN, DÜZENİN, yönetenlerin, halkın ve kısaca toplumsal gidişatın, tercihlerin de vebali ağırdır. Her birinden de sorumludur. ESAS da, USUL ile EDEP ve ADAP da ÖNEMLİDİRBu saygısız sevgisiz niteliksiz hal, sayılı kötü örnekler olmaktan öte, ilkokuldan daha sonraki sureçlere gidildikçe şiddeti, çeşitliliği artan ve yayınlaşan bir hastalıktır. Her kişi ve kurum, her yaptığı işi USUL VE ESASINA EDEP VE ADABINA uygun yapmadıkça o ölçüde KÖTÜ ÖRNEK OLUP, topluma da ZEHİR VE VİRÜS saçmaktadır.Öğretmen, örnek olup, düşündürüp İNSANA ve İNSANLIĞA DEĞER KATANDIR. Bunu başardığı ölçüde anlam bulur.Fedakar, cefakar ve yalnız ve etkisiz bırakılan öğretmenlerin tüm olumsuz şartlara, duyarsız aile ve topluma, ekranlarından diğer unsurlarına kadar bozuluşu kokuşmuşluğu pompalayan sisteme karşın tek başına mücadele etmesi de yetmemektedir.Bu nedenle çöküşe sebep olan öğreti, kültür, toplum ve sistemlere vb kokuşmuşluğa, BATAKLIĞA da duyarsız da kalınamaz.EĞİTİM SİSTEMİNİN ve GELECEĞİMİZİN FERYADIDIR https://www.facebook.com/notes/ahmet-aldemir/e%C4%9Fitim-sisteminin-ve-gelece%C4%9Fimizin-feryadidir/2081282205494229/
Daha fazla yorum göster