Nafaka Teröründe Cinnet Noktası

14 Eylül 2018 Cuma

Biliyorsunuz efendim, son çıkan kanunlarla birlikte ülkemizde erkeklerin- affedersiniz- eşekten hallice bir mevkiye sahip oldukları tescillenmiş oldu.

İki cinsi hukuk önünde bir türlü eşit görmek istemeyen kanun koyucular, son birkaç yıldır alenen kadınların lehine ve fakat erkeklerin, çocukların ve ailenin aleyhine yasalar hazırlayarak evliliklerle ilgili kamu vicdanını kanatan hükümler veriyorlar.

Akıllara zarar olayların ardı arkası kesilmiyor.

Boşanma davaları dizi sahnelerini aratmayacak entrikalarla çalkalanıyor.

Tuzaklar, kumpaslar, mağduriyetler gırla gidiyor.

Kimse adaletin tesis edileceğine, hukukunun korunacağına inanmıyor.

Zaten problem yaşanan evlilikler, mesele bir de mahkemeye taşındığında iyice içinden çıkılmaz hale geliyor. Bakın size son bir örnek…

Eşinden boşanmış, bir başkasıyla nişanlanmış fakat nafaka almaya da devam eden bir kadın, “nafakasının artırılması” için yeniden dava açıyor eski kocasına.

Gerekçesi ilginç… Hanımefendi, aldığı nafaka ile evlenmesi mümkün olmadığı için bu yola başvurmak zorunda kaldığını söylüyor.

Ve duruşma salonuna da nişanlısıyla birlikte geliyor.

Hatta kadının nişanlısı, eski kocanın önünü keserek insanların aklıyla, onuruyla dalga geçer gibi “Siz çalışacaksınız, biz de yiyeceğiz…” diyor.

Çok gülünç ve çok aptalca göründüğünü biliyorum.

Ama şaka değil, gerçek ve insanlar bu aptalca durumlara maruz kalıyorlar…

Birileri kadınları koruma bahanesi ile erkeklere böyle bir “eşeklik” mertebesini layık görüyor ve kimse bu gidişata “dur” demiyor.

Abarttığımı sanmayın!

Erkeğin evlilik kurumu içindeki itibarı giderek sıfırlanıyor. Erkekler hukuken hadım ediliyor.

Eşitlik ilkesiyle de çelişen bir biçimde kadın ilişkinin/evliliğin patronu haline getiriliyor. Süresiz nafaka terörü ile erkek kadının kölesi ya da sponsoru haline getirilerek adeta sömürülüyor. Bu sömürüden dolayı erkeğin başka bir hayat kurma şansı giderek azalıyor. Çünkü nafaka belirsiz bir süreye kadar devam ediyor. 

Ortada çocuk olmadığında bile tedbir nafakası, yoksulluk nafakası gibi çeşitli mali yaptırımlar en kısa süreli evliliklerde bile söz konusu oluyor. Nafakanın ödenmemesi ve bunun şikayet edilmesi durumunda erkek için üç aylık hapis cezası devreye giriyor.

Hapis cezası nafakanın tekrar ödenmemesi halinde kadının şikayeti söz konusu olduğunda tekrar tekrar uygulanabiliyor. Erkeğin bu süreçte başka bir evlilik yapmış olmasının, orada yaşanabilecek mağduriyetlerin hiçbir dikkate değer tarafı olmuyor.

Fakat mesele erkekler olunca ve bu yaptırımlar erkeklere uygulanınca kimsenin kılı kıpırdamıyor. Birileri, şiddete maruz kalan kadınları öne sürerek hazırlanan kanunlarla erkeklerden intikam alıyor.

Çünkü erkekler ya soyulacak ya da sömürülecek varlıklar olarak görülüyor.

Aynı şeyin kadınlarla ilgili yapıldığını aklınızdan dahi geçiremezsiniz.

Kıyamet kopar…

Mevcut durum tam bir rezalet…

Sözünü ettiğimiz “nafaka artırımı” meselesi, eğer hala aile kurumunu düşünen idareciler varsa, onlar tarafından insaniyet namına, insafla düşünülmeli. Bir bütün halinde nafaka meselesinin makul bir standarda kavuşturulması için acilen çalışmalar yapılmalı.  

Bu tabloyla ilgili, erkeklere hakareti kadın hakları savunuculuğu sayan muhafazakarı, feministiyle kadın derneklerinden çıkıp bir şey söylemelerini beklemiyoruz.

(Erkeklere kendilerinden bir şey öğrenmek için hayvanları örnek olarak gösteren ve bunu reklamlarla ülkeye ilan eden kuruluşlardan ne beklenir ki zaten…)

Şekilsel farklılıklarına rağmen, ortak düşmanları erkekler söz konusu olunca, birbirlerinden hiçbir farkları yok bu derneklerin. 

Onlar, elbette aralarındaki iyi niyetliler, tüm aileler yıkıldığında ve insanlar cüzzamdan kaçar gibi evlenmekten kaçtığında durumu kavrarlar belki…

Ama “Aileden Sorumlu” olduğu için kadın kadar erkeğin de hukukunu gözetmesi gereken Bakanlıktan da tek bir ses yok olup bitenlerle ilgili. 

Ama bilin ki bu tablonun sonuçları en çok kadınlar adına üzücü olacak….

Çünkü bu yasalardan sonra evlenecek adam bulmaları mümkün olmayacak kadınların.

Benden söylemesi…

YENİ HAVALİMANININ ADI…

Bir süredir bazı topluluklardan elektronik postalar alıyorum…

Yeni Havalimanının adı “Atatürk” olsun diyor bir taraf…

Diğer taraf “Abdülhamid Han” olsun diyor.

İki tarafın da kendince haklı nedenleri olabileceğini anlıyorum.

İki taraf da Türkiye’de kemikleşmiş iki ayrı dünya görüşünü, iki ayrı dünya okumasını temsil ediyor.

Ben ikisi gibi de düşünmüyorum bu konuda.

Her yere Atatürk adını koymak da, buna nispet edercesine her yere Osmanlı referanslı isimler koymak da doğru gelmiyor bana.

Bu meseleleri ideolojik kavga alanı haline getirmek yanlış. 

Bence artık bu dar çerçevenin kırılması gerekiyor.

Bu topraklar tarih boyunca yalnızca büyük siyasi ve askeri şahsiyetler yetiştirmedi.

****

Anadolu’nun kültürlerin kesişim noktası olması, onun, tarihin bir diliminde büyük bilgeler, alimler yetiştirmesine neden oldu.

Tamam, devlet büyüklerimizi saygıyla analım ama geleceği nasıl kavradığımızı mücessem hale getirmek için daha farklı, dünyaya yeni şeyler söyleyecek isimlerimizi ön plana çıkaralım artık.

Örneğin, Yunus Emre ya da Mevlana isimlerinin bu anlamda üzerinde durulabilir.

Özgünler, emsalsizler ve İslam/Anadolu kültürünün damıtılmış formunu şahıslarında sembolize ediyorlar.

Önerdiğimiz isimlere itiraz edenler, tarihsel ağırlıklarıyla ilgili kuşku duyanlar olabilir.

Büyük Rus hükümdarı Petro’nun insanlık değerlerine katkı açısından Tolstoy’dan ya da Dostoyevski’den daha önemli olduğunu hiçbir zaman düşünmedim.

O halde neden olmasın…

Bütünüyle bu toprakların değerleriyle kuşanmış Yunus Emre ve Mevlana isimleri, hem misyonlarına uygun bir biçimde politik tartışmaları sona erdirirler, hem de bu iki isim, milyonlar hatta milyarlar nezdinde daha tanınır hale gelebilirler böylece.

Ne dersiniz iyi olmaz mı?

YAĞMURUN TURİSTLERİ

Yağmuru daha sık yaşayacağımız bir mevsime giriyoruz…

Bahçeli evlerde oturanlar veya oturduğu yerin yakınlarında park veya bahçe olanlar yağmurlu havalarda kendilerine anlamlı bir ödev oluşturabilirler ki insanın kendi kendine dikte ettiği ödev en iyisidir.

Bu ödev, yağmurdan dolayı sürünüş güzergahını yollara çeviren turist salyangozlarla ilgili bir ödev…

Yağmurdan dolayı kapanan havalarda insanların görüş açılarının da kısalmasıyla yollarda sürünen salyangozların fark edilmesi kolay olmayabiliyor. Nemli havayı teneffüs etmek için toprağını bırakıp etrafta dolaşan yığınla salyangoz ayaklar altında kalarak ölebiliyor bu yüzden.

Yağmurlu havalarda birkaç küçük canlıyı kurtarmak amacıyla sokağın yolunu tutmak, salyangozları ayak altından kaldırarak ölmelerine engel olmak iyi bir fikir olabilir. Hem yağmurun dirilttiği merhamet duygusuna da iyi eşlik eder.  

H.David Thoreau, “Sıhhatini sabah ve ilkbahara gösterdiğin sempatiyle ölç.” diyordu.

Buna şunu da ekleyebiliriz belki, “Duyarlılığını, kimsenin dikkat etmediği zamanlarda en zayıf canlıların hayatlarını korumakla sına…”

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Resul Seyyid EroğluResul Seyyid Eroğlu1 yıl önce
  Güzel yazı, elinize sağlık. Boşanma noktasında mahkemeler, erkeğin evlenebilmek adına girdiği ağır borç yükünü görmezden gelerek, sırtındaki yüke yenilerini ekleyerek işi içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Bugün evi olmayana kız vereni bulmak neredeyse imkansız. yeni ev, eşyalar, gösterişli ve şatafatlı bir düğün, istenen takılar ve görünür görünmez onlarca masraf kapısı. Böylesine ağır yüklerin altında ezilen erkek, boşandığı noktada son kurşunu da kafasına yiyor. zaten hali hazırda ödenmesi uzun yıllar alan bir borç batağındayken, üstüne bir de hiçbir sıkıntıya girmemiş kadına ömür boyu nafaka bağlamak adaletten ziyade adaletsizliği tesis etmekten başka bir şeyle izah edilemez.
 • Emir hasanEmir hasan1 yıl önce
  Bu kanunları kim çıkarıyor.Her daim arkasında durduğunuz parti çıkarıyor. Başka parti mi var diyeceksiniz. Bize ölümü gösterip sıtmaya razı ettiriyorlar. Bu bir oyun. Siyah parti de olsa aynısı olacak hiç merak etmeyin. Bizim milletin hoşuna gidecek bir kaç şey söyle tamam. Sonra istediğini yap. Millet her daim arkan da olur
 • Ümit Ersoy Ümit Ersoy 1 yıl önce
  Yeter artık !
 • AbdullahAbdullah1 yıl önce
  İnsanı yaratan Allah'dır Dolayısıyla insanı tam tanıyan da Allah'dır.Aile ile ilgili kanunlar islama göre olmalı.
 • ZeynepZeynep1 yıl önce
  Bravo gerçekten çok doğru bir tespit.
 • erginergin1 yıl önce
  bazı erkeklerin kusurlu, hatalı olması tüm erkeklere yükleniyor. bunun üzerinde tüm erkekler suçluymuş gibi dillendiriliyor . Oysa erkek hatalı olacağı gibi hata kadınlarda da olabilir.Zaten belli çevrelerdiğer meselelerde de , biri, bir olumsuzluk yapınca, bunu hemen genelleştirip,hedeflerinde kitümcamiaya mal edip ,yükleyip suçlamaya başlıyorlar
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 yıl önce
  Kalemine..sağlık..Ali..Osman.Aydın..Bey..Kardeşim..
 • GökmenGökmen1 yıl önce
  Aile bakanlığımız ve adalet bakanlığımız aile ve hukuku yıkmak içinler sanki o yönde hareket ediyorlar
 • Salih Özdamar Salih Özdamar 1 yıl önce
  Bende yıllardır nafaka ödüyorum ve bu kanunda vebali olan (aileden sorumlu bakanlık ve adalet bakanlığı) herkesle ahiret de hesaplaşacağız İNŞALLAH. Siz zulüm etmeye devam edin beyler. Adalet yerlerde sürünüyor.
 • YorumYorum1 yıl önce
  Sayin yazar kimi kime şikayet ediyorsunuz... Şer i bir hukmu söyledi diye ehli sunnet bir hoca efendi bu bakanlar tarafından adeta linç edilip görevden alınmadı miUyuşturucu ve fuhuş çocuk yaşlara indiği çıkarılan yasalarla ailenin tahrip edildiği nafaka kanunu ile erkeklerin evlenmeden sogutu düğün evli kadının Zina yapması normal hale getirildiği bir memleketteyiz.komşu yazarından bu konuyu gündeme getirmiş. En önemlisi sistematik bir şekilde ehli sunnet tahribati yapılıyor...
 • İsmail İNANİsmail İNAN1 yıl önce
  Boşanan eşler den erkek olarak mağdur olanlardanım. Yedi yıldır nafaka ödemekteyim. Hiç bir gelirim olmadığı işimden atildigim hâlde nafaka ödemeye mecbur kaldım.Ayrildigim kadına evimi arabamı ve tüm eşyaları verdiğim hâlde maddi manevi tazminata mahkeme karar verdi.Bosagim kadın evliliği bana zehir etti annemi babamı ailemden hiç kimseyi evimize almazdı.Yirmiuc yıl dayanabildi.Sonra bosanmz davası açtım ama boşanan adım. Üçüncü yıl dolmadan kendisi açtı.Ozel eşyalarınıza apartman boşluğuna bıraktı ve evinde sattı.Maddi manevi tazminatı aldı benden çok çok durumu iyi olduğu halde hale nafakaödüyorum.magduriyetimize yetkililer çözüm bulmalı saygılar..
 • İsmail İNANİsmail İNAN1 yıl önce
  Boşanan eşler den erkek olarak mağdur olanlardanım. Yedi yıldır nafaka ödemekteyim. Hiç bir gelirim olmadığı işimden atildigim hâlde nafaka ödemeye mec
 • BurhanBurhan1 yıl önce
  ...bu hükümetin eseri..
 • aliali1 yıl önce
  Sayın Adalet Bakanım Abdülhamit GÜL Bey, biliyoruz ve hatta eminiz, bu kanununla ilgili çalışmanız var ve çözeceksiniz, ama lütfen acil ve tez zamanda çözün, yeter... inanın bıktık eşek yerine konmaktan. Allah Rızası için bir an önce bu nafaka sorununu ele alın. İlk eşimden çocuk yok, şiddet yok ama 15 yıldır nafaka ödüyorum. 2. evliliğim 14 seneyi geçti 3 çocuğum var ve mutluyum. eşim bir şey istediğinde imkanım olmayıp alamayınca huzursuz oluyorum, nafaka ödemeye paran var ama ben bir şey isteyince imkanım yok diye haklı çıkış yapıyor bana eşim. Çözün lütfen bu adaletsizliği, hep erkek mağdur. Saygılarımla.
 • iç mihraklar....iç mihraklar....1 yıl önce
  ahhhhhh dış mihraklar ahhhh...........
 • İLHAN AKDEMİRİLHAN AKDEMİR1 yıl önce
  SAYIN YAZAR YİNE HASSAS UÇLARA DEĞİNMİŞSİNİZ TEBRİK EDERİM KALEMİNİZE SAĞLIKBUNUN İNANIN TEK ÇÖZÜMÜ VAR YÖNETİCİLERİMİZİN HALKA İNMESİ SIKINTIYI YAŞAMASIDIR.....BU RADA BİR YAZIDA 3 FARKLI KONUYA DEĞİNMENİZ YAZINIZIN DAHA OKUMA AKIŞKANLIĞINI SAĞLAMIŞ BÖYLE DAHA GÜZEL OLMUŞ....
 • Kadir almazKadir almaz1 yıl önce
  Zulüm ebedi olmaz bitecek
 • KeremKerem1 yıl önce
  Sayın yazar bey kim çıkardı bu yasaları.bu ülkeyi yıkmak için kurulan feminit ateis yasaları çok sevdiginiz hukumet getirdi.kimse kıvırmasın yok şöyle böyle yok kandırıldık bırakın bu hikayeleri.bunların yaptıgını yahudi hristiyan yapar.bilmiyormu başkan erdogan işine gelmiyor.onun gözünde feministler bir müslüman aileden daha degerli hadi editor bey görevini yap sansürle.bu ülkede onur izzet seref kavramları yer degiştirmiş kim arsız devlet onlarla.kim iffetli devlet ona düşman.kim dürüst herkes düşman ben siz allahın hakkımızdaki hükmünü bekleyin yazar bey.büyük bir ihtimal düşmanla imtian edilecegiz ve kaybedecegiz ben söylemiyorum kitapta sünnette bakmanız yeterli.inanmayabilirsiniz.
 • KeremKerem1 yıl önce
  Sayın yazar bey kim çıkardı bu yasaları.bu ülkeyi yıkmak için kurulan feminit ateis yasaları çok sevdiginiz hukumet getirdi.kimse kıvırmasın yok şöyle böyle yok kandırıldık bırakın bu hikayeleri.bunların yaptıgını yahudi hristiyan yapar.bilmiyormu başkan erdogan işine gelmiyor.onun gözünde feministler bir müslüman aileden daha degerli hadi editor bey görevini yap sansürle.bu ülkede onur izzet seref kavramları yer degiştirmiş kim arsız devlet onlarla.kim iffetli devlet ona düşman.kim dürüst herkes düşman ben siz allahın hakkımızdaki hükmünü bekleyin yazar bey.büyük bir ihtimal düşmanla imtian edilecegiz ve kaybedecegiz ben söylemiyorum kitapta sünnette bakmanız yeterli.inanmayabilirsiniz.
 • yıldırım özyıldırım öz1 yıl önce
  teşekkürler madurıyetimizi dile getirdiğiniz için erkekler artık insan sayılmıyor ezliyor aileden sayılmıyor kanun önünde erkek olmak suç evlendik diye suçlu olduk. evlenmekle en buyuk sucu işledin deniyor.kadında boşasanmak istese yine ezilen suçlanan hayatı karartılan erkek bu zulüm bitmeli yasalar düzletilmeli artık
 • felekfelek1 yıl önce
  selam ve dua ile havalimani bizi geçmişe götürebilecek geleceğede anlam katacak SALAHADDİN EYYUBİ NEDEN OLMASIN !
 • erhanerhan1 yıl önce
  yasada "kusurlu taraf" dediği, yani her iki cinste biri kusurlu olabilir dediği halde, anlaşmazlıklarda"mutlaka erkek haksızdır"düşüncesi hakim ve yaygın.Bunu kötüye kullananlar olabiliyor. İşte bu anlayış veyaklaşım kırılmadığı sürece hak ve adaletyerini bulmaz
 • M.Seydi TEMELM.Seydi TEMEL1 yıl önce
  6284 sayılı kanun nedeniyle yaklaşık 2 milyon insan perişan ve bunu yapan maalesef büyük ümitler beslediğimiz bu hükümet. Dolar 7 değil de 70 lira olsa ne olur, abd, israil savaş açsa ne olur. Aileler perişan, Allahını seven bir yetkili de açıklama yapmıyor inanın yeni çıkacak kanunla daha kötüye gidiyor. O yüzden, ne pkk ne fetöye gerek var. Düşman, münafık, vatan haini içimizde . Sizler aylarca yazı yazıldı ama hükümet diğer mahalleyi kaale aldığı için... Kusura bakmasın artık ben yokum...
 • MardinliMardinli1 yıl önce
  Sayın Ali osman bey dilinize yüreğinize sağlık.Bugünkü yazınız üç başlıklidir.Birinci başlık için yorum yapacağım türkiyenin kanunları ıslama dayanmadığı için haksızlıktan başka bir şey getirmiyor.Gelelim bu konuyu islamda evlilik meşrudur halelidir bunun karşılığı kadın erkeğe hakkı olur erkekte kadına hakkı olur bareber olukları müddetçe hakları devam ediyor boşanma halinde bir birine hakları kalmaz.Bu zalimce nefaka maddesi acilen kaldırılması gerekir.BU ne biçim adalet kadın kocasının yanında değil boşanmakla baraber bir birine hakları kalmaz.Bu madde ile erkeği kolelestiriyor haksız yere yabancı kadını besliyor.Boşanmakla bir birine alakaları kalmaz haksız yere adam yabancı kadına nafaka verdiriyorlar bu zalim madde ile.Halbuki islamda boşanmak son çaredir aile çok kıymetlidir.Bunun içindir boşanmak Allah katında sevilmeyen bir konudur.Bu zaman boşanma kadın cinayetleri daha fazlalaştı kadın korumak bahanesiyle kadınları azdirdilar erkekler ise asaladilar.
 • NûnubiNûnubi1 yıl önce
  Öyle dersiniz ancak herkes sevdiğinin ismini görmek ister demek ki Abdulhamit Han cennet mekan Pîr Veli Yunus Emre'den daha çok seviliyor hatta Mevlanadan da, ki sonradan gelen daha çok şey yapmıştır, son peygamber gibi son halife gibi son mürşid gibi, veli Yunus Emre hz.lerinden daha büyük evliyaullah var, şah-ı Nakşibend k.s. hz.leri gibi, bence ya da şah-ı imam-ı Rabbanî bu isimler de olabilir değil mi

Günün Özeti